Pénteken vesznek végsõ búcsút Diófási Lajos szõlészeti kutatótól
A 83. életévében a napokban elhunyt Diófási Lajos gyászszertartása pénteken 13 órakor lesz a pécsi Lyceum templomban.
A PTE internetes oldalán olvasható életrajz szerint Diófási Lajos 1929. szeptember 21-én született a Tolna megyei Harc községben. Középiskolába Bajára járt, diplomát Budapesten, az Agrártudományi Egyetem Kertészeti Karán szerzett. Szakmai pályafutását Csopakon kezdte, késõbb a baranyai megyeszékhelyen kutatóként, majd 1972 és 2000 között a szõlészeti kutatóintézet igazgatójaként tevékenykedett.
Diófási Lajos professzor kutatási eredményeirõl több mint 260, önállóan vagy társszerzõkkel együtt készített publikáció jelent meg. Akadémiai doktori értekezésében a termésmennyiség növelésének a termés minõségére és a szõlõtõkékre gyakorolt hatásáról írt, illetve a korszerû tõkeformák és metszési módok kérdéseinek tisztázásával hozzájárult a hegyvidéki minõségi borszõlõtermesztés fejlesztéséhez.
A szakember az elsõk között hívta fel a figyelmet arra, miként hat a globális felmelegedés a szõlõre és mennyire fontosak a sikeres alkalmazkodási stratégiák. Irányításával újult meg a pécsi borászati kutatóintézetnél Magyarország legértékesebb, egyben a világ hatodik legnagyobb, több mint 1100 tételbõl álló szõlõfajta-gyûjteménye, és szervezõdött újjá a badacsonyi szõlészeti kutatóhely.
Diófási Lajos a rendszerváltást követõen a szõlész-borász szakma egyik meghatározó szervezõ egyénisége volt, aki sokat tett a szõlõ-génbankok, törzsültetvények fenntartásáért, fejlesztéséért, a borászati kutatóhelyek hatékony mûködéséért.
A professzor tagja volt az MTA Kertészeti Szakbizottságának, a fajtaminõsítõ bizottságnak, örökös tagja a Magyar Borakadémiának. Szekszárd és Harc díszpolgárának választotta, tevékenységét a Munka Érdemrend arany fokozatával és egyebek mellett a Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztjével is elismerték.
Forrás:
PécsMa.hu
http://www.pecsma.hu