Összefogott a borásztársadalom a kadarka megmentéséért
Kósa Gyula kiskõrösi termelõ kezdeményezte tíz évvel ezelõtt az õsi borfajta megmentését célzó verseny megrendezését. A szakma akkoriban már \”leírta\” a kadarkát, mert sokan a világfajták termelésében látták az ágazat jövõjét. Az elsõ versenyeken elhangzott szakmai értékelésekben is – többnyire csak hagyományõrzési célzattal – mintegy hobbiból javasolták a város és a környékbeli települések borászatát egykor meghatározó fajtával való foglalkozást. Kósa Gyula azonban nem adta fel. Évrõl évre fáradhatatlanul szervezte a versenyeket, s ma már a város legrangosabb borászati eseményévé nõtte ki magát a Kadarka Nemzetközi Nagydíj. A hazai termelõkön kívül Szerbia és Románia magyarlakta, bortermõ vidékeirõl is érkeznek minták, nem is akármilyen minõségûek. A borpiaci helyzet azt igazolta, hogy ma már csak a termõhelyi adottságoknak leginkább megfelelõ fajtákat lehet eladni. A szakemberek is úgy fogalmaznak, hogy például a magyar chardonay soha sem lesz olyan minõségû, mint a francia, de sehol a világon nem tudnak olyan könnyû, zamatos kadarkát elõállítani, mint a hazai \”aranyhomokon\”.
Csengõdi István, a kiskõrösi István Borház tulajdonosa állt elõször a kezdeményezõ mellé. Ötödik éve ad otthont reprezentatív borházában az eseménynek, mintegy tisztelegve szõlõ- és bortermelõ õsei, valamint a kadarka elõtt. – Valaha itt volt a legnagyobb kadarkaültetvény az országban. Olyan jó ára volt a piacon a sajátos beltartalmi értékekkel rendelkezõ kadarkának, hogy 2-3 hektár szõlõbõl tisztességesen megélt egy család. Ma már ennek tízszeresére van szükség ahhoz, hogy valahogyan elvegetáljon egy családi gazdaság. Az ország különbözõ területeirõl megnyilvánuló érdeklõdés, és nem utolsó- sorban a támogatók számának növekedése azt mutatja, hogy a borásztársadalom összefogott a kadarka megmentéséért – mondta bizakodva a kiskõrösi borász.
A jubileumi borversenyen 236 rosé- és vörösbor-mintát bíráltak el a bizottságok, amelybõl 56 volt a különbözõ borvidékeken termelt kadarka. A csúcsbizottság két nagyarany- díj mellett 30 aranyérmet, 68 ezüst- és 90 bronzérmet osztott ki a záróünnepségen. A legjobb kadarkának járó vándorserleget Jekli Béla villányi termelõ vihette haza. A legjobb kiskõrösi kadarkatermelõnek alapított különdíjat az István Borház tulajdonosának, Csengõdi Istvánnak adta át Barkóczi Ferenc polgármester.
Forrás:
Petõfi Népe
http://www.petofinepe.hu