Minden hatodik pohár bor külföldi
A szõlõkben a naptár három héttel elõbbre jár. Normális idõjárású években csak október elején indul a szüret második fele, az idén most. Az egész eddigi szõlõszezonban végig megmaradt a háromhetes vegetációs elõny, amelyet az enyhe tél és – a tavaszi rendkívüli fagyok kivételével – a meleg évkezdet jelentett. A borászok szerencséjére az elmúlt hetekben néhányszor bõséges esõt kaptak a tõkék. Ilyenkor zsendülnek a bogyók és csökken a cukortartalom, viszont elmarad a kényszerérés, amitõl a szüret elõtt sokan tartottak. Horváth Csaba, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának (HNT) fõtitkára elmondta, mégis lesznek jó borok az idén. Korábban ugyanis a legtöbb borvidéken arra készültek, hogy a rendkívüli nyári meleg után a szõlõk jó része kényszerérett lesz, s ezért kevés savat tartalmaz. A szüret elõrehaladtával azonban a hegybírók állítása szerint még ha kevesebb must kerül is a hordókba, de viszonylag sok helyütt megfelelõen beérett a szõlõ, és akik a „savra szüreteltek”, vagyis az optimális savtartartalom idején szedték a szõlõt, jó bort készíthetnek.
Hegyalján néhány hete még attól tartottak, hogy a korai szüret miatt nem lehet majd aszúszemeket szedni. Horváth Csaba azonban úgy véli, most már biztos, hogy számítani lehet az aszúsodásra, csak meg kell hagyni a fürtöket. A szakember szerint az idén megéri aszút gyûjteni, ugyanis jó ára lehet a nemes nedûnek.
Az idei borok minõségérõl a fogyasztók legkorábban októberben, az újborok mustráján szerezhetnek benyomást. Ekkortól jelennek meg az üzletekben tömegesen a legkorábbi, termeszétesen érlelt Irsai Olivérek, cserszegi fûszeresek és a korábbi nevén kékoportók, az unós elnevezés szerint most blauer portugieser-ek.
A szezon a szõlõtermelõk szempontjából is jól kezdõdött: a pincészetek készpénzben a tavalyinál 25-30 százalékkal többet fizettek a fehér szõlõkért – igaz, amikor a szüreti sor a kék szõlõkhöz ért, akkorra már beállt a régi rend. Halasztott fizetéssel a tavalyi szint közelébe csökkentek az átvételi árak.
A HNT legfrissebb becslése szerint az idei bortermés nem éri el a hárommillió hektolitert, vagyis éppen csak fedezi a hazai fogyasztást. Horváth Csaba szerint azonban nem marad szomjan a hazai borkedvelõ közönség. Az import „elárasztotta az országot”: most úgy tûnik, hogy az idén már minden hatodik pohár Magyarországon elfogyasztott bor szõlõjét határainkon túl szüretelték. A tavalyi összegzés még 180 ezer hektoliteres importról szólt, az idei viszont meghaladja a félmillió hektolitert is.
Forrás:
Népszabadság
http://www.nol.hu