EU igyál de ne vedelj!
„Binge-drinking”, azaz féktelen ivászat. Nincs egységes meghatározása, de egyesek szerint öt pohárnál kezdõdik, és sokszor két napra sarokba teszi a mértéktelen fogyasztót. A brit módi szerint fõként a fiatalokat sújtja, összekapcsolódik a futball-huliganizmussal, és számos diszkóbalesetet is eredményez.
Az EU egészében évente 17 ezren vesztik életüket az ittas vezetésnek betudható autóbalesetekben. A nagy-britanniai adatok szerint évi húszmilliárd font (7500 milliárd forint) kárt okoz az alkoholizmus. Az Egészségügyi Világszervezet európai irodájának számaiból az derül ki: Magyarországon ez ennek az egy tizede, 750 milliárd forint – miközben a szeszgyártásból befolyó állami jövedelem csak 150 milliárd forint.
Noha tisztában van a probléma mértékével, az Európai Parlament strasbourgi ülése a minap – Alessandro Foglietta olasz képviselõ jelentéséhez kapcsolódóan – 534:136 arányban elvetette, hogy a plénum a dohányzásellenes kampányhoz hasonló cselekvésre szólítsa fel az Európai Bizottságot. A képviselõk ehelyett megelégedtek azzal, hogy Brüsszel összehasonlító tanulmányt készítsen a címkézés különféle módjairól.
– Az alkohol nem önmagában rossz, ellentétben a dohánnyal, hanem csak a túlzott fogyasztása káros – magyarázta az egyik nemmel szavazó, a portugál szocialista Edite Estrela. Hiltrud Beyer német zöldpárti politikus ellenben úgy véli, hogy a szavazás behódolás az alkoholgyártók lobbija elõtt. Elégedetlenségét fejezte ki az Európai Alkoholpolitikai Szövetség is – nyugtázva legalább a fiatalkorúak határozottabb kitiltását a szeszvásárlásból. Az EP elismeri: napi tíz gramm szesz „segít egyes középkorúak szív- és érrendszeri betegségei, valamint a vérszegénység megelõzésében”.
Ám nem mindegy, milyen alkohol. – Pusztán a tilalmakkal nem jutunk elõre a fogyasztás kordában tartása érdekében, ezt az amerikai alkoholtilalom csúfos bukása is jól jelezte. Népszerûsíteni kell a kulturált fogyasztási szokásokat, az alacsony szesztartalmú sör és a minõségi bor fogyasztását. A pancsolt, rossz minõségû, egészségre káros alkoholfajták forgalomba hozása ellen határozottan fel kell lépni – állítja Hegyi Gyula EP-képviselõ (MSZP). Az Európai Parlament külön felhívja a figyelmet a nõk tájékoztatására a terhesség alatti szeszfogyasztás kockázatáról, a férfiakat illetõen pedig az alkoholizmus és az impotencia közötti összefüggésre.
A Foglietta-jelentés szerint (legalábbis a kezdõ gépjármûvezetõknél) a „nulla tolerancia” közelében kell meghatározni a megengedett véralkoholszintet. Jelenleg az EU-ban Magyarországon, valamint Csehországban és Szlovákiában nem szabad egyáltalán inni a vezetés elõtt. – Ebben nálunk további változtatásokra nincs szükség, a végrehajtás szigorítása és az ittas vezetõk következetes megbüntetése azonban még hagy némi kívánnivalót maga után – állítja Olajos Péter. Az MDF európai parlamenti képviselõje szerint Magyarországon két és fél millió embernek vannak problémái az ivással, közülük egymillió alkoholista. – Nyugat-Európában lassan mindennapos jelenség, hogy tizenévesek esténként alkoholmámorban vélik megtalálni a boldogságot, és naivitás lenne azt gondolni, hogy Magyarország fiataljai védettek ettõl – véli a politikus.
Korábban
Az alkohollal kapcsolatos károk csökkentésérõl fogad el közleményt a Bizottság 2006-11-06
Forrás:
Népszabadság
http://www.nol.hu