Megint megrongálták a badacsonyi õstõkéket
Egy évvel ezelõtt teljesen hasonló eset történt. 2012 augusztusában egy éjszaka leforgása alatt 1500 értékes rajnairizling-tövet vágtak el ismeretlenek. Az okozott kárt akkor 1,5 millió forintra becsülték. Az ügyben a Tapolcai Rendõrkapitányság indított nyomozást és 200 000 forint nyomravezetõi díjat is kitûztek. A nyomozást a Tapolcai Rendõrkapitányság végül idén február 14-én felfüggesztette, mivel az elkövetõt nem sikerült megtalálni. A Veszprém Megyei Rendõr-fõkapitányság közlése szerint amennyiben az elévülési határidõn belül sikerülne megtalálni a tettest, úgy ezt az eljárást is tovább folytatják.
A borászat honlapján megjelent közlemény szerint „ezek a tébolyult bûnözõk ismételten a magyarok több mint 99 százalékának haragjával szembesülnek”. A borászat ezzel arra utalt, hogy a tavalyi vandál cselekedet után is tömegével kapott együtt érzõ és támogató visszajelzéseket Magyarországról. Közleményük szerint a tavalyi eset után megkeresték õket a Financial Times újságírói. A riporterek a cikkben eredetileg le akarták volna beszélni a befektetõket a magyarországi borászati befektetésekrõl, de ezt végül épp a Villa Sandahl tanácsára nem tették. A cég közleménye szerint ez is azt mutatja, milyen fontos küzdeni az ilyen pusztító bûncselekmények ellen. A cég ugyanakkor megjegyzi: „a türelmünk kezd elfogyni, mivel nem látjuk a kapcsolatot köztünk, a bûnözök és a termõterület között”.
A svéd Sandahl testvérpár által alapított Villa Sandahl Kft. a Szeremley Szabó László tulajdonában lévõ területen gazdálkodik. Ennek egy részén 30 éves tõkék vannak, amelyeket még az egykori állami borgazdaság telepített. Az idõs tõkék azért értékesek, mert gyökereik már mélyre nyúlnak, így jobban ellenállnak a szélsõséges idõjárásnak, és több értékes, borban is visszaköszönõ ásványi anyagot tudnak a talajból a szõlõbe juttatni. Az ilyen tõkékrõl szüretelt borok ezért jóval értékesebbek lehetnek a fiatal tõkék termésénél. Franciaországban az ilyen borokat, amelyek más szigorú elõírásoknak is megfelelnek, a „vieilles vignes” (öreg tõkék) megnevezéssel különböztetik meg.
A svéd borászat korábban jelentõs beruházással újította fel a területet és az öreg tõkéket. A tõkék átvágásával nem pusztul el az ültetvény, ez mégis komoly veszteséget jelent egy borászatnak, mivel a terület évekre kieshet a termelésbõl. Legalább három év kell ugyanis ahhoz, hogy a tõkéken az új hajtások megerõsödjenek és újra teremjenek.
A tavalyi pusztítás után az Index részletesen foglalkozott az üggyel. Mint megállapítottuk, vannak ugyan ellentétek Badacsonyban a helyiek és a külsõ befektetõk között, de a svéd cégnek eddig nem volt konfliktusa. A rongálást egységesen elítélték a Badacsonyban mûködõ borászatok, és szolidaritást vállaltak a svéd vállalkozással. A helyiek szerint a rongálás hátterében irigység, tartozás vagy fanatikus rajnairizling-ellenesség állhatott. A cég cáfolta azokat a feltételezéseket, hogy a várható biztosítási összeg játszhatott szerepet a tõkék kiírtásában, a területre ugyanis nem volt biztosításuk. Azt pedig a legtöbben elképzelhetetlennek tartották, hogy egy kevéssé ismert borászat ilyen kétes PR-akcióval szerezzen magának ismertséget.
Forrás:
Index
http://www.index.hu