Klónozással élesztettek újra egy õsi fajtát
Ha nem is elõzi meg, de hamarosan utoléri a szekszárdi borvidék a villányit, legalábbis ami a bor minõségét illeti. Így gondolja Földi József, az Aranyfürt Mezõgazdasági Szövetkezet szõlészeti vezetõje. A szekszárdi borok és borászok egyre nagyobb sikereket érnek el a nemzetközi és hazai borversenyeken, valamint piacokon is.
Földi József szerint ennek oka, hogy az utóbbi öt-hat évben a szekszárdi borkultúra, ahogyan az ültetvények, úgy a borászat is hatalmasat fejlõdött. Felismerték a borászok, hogy ha jó bort akarnak készíteni, csökkenteni kell a termést és a jobb minõségû szõlõfajtáknak kell mérvadóaknak lenniük, mint példáut a cabernet sauvignon, a cabernet franc vagy a fehér fajták közül a chardonnay.
– Fontos az is, hogy a szekszárdiak visszanyúltak egy õsi szõlõfajtához, a kadarkához, amely jellemzõen csak ezen a vidéken terem. Azokat az õsi tõkéket próbáljuk újraklónoztatni a Szõlészeti és Borászati Kutatóintézettel, amelyeket még eleink termeltek a vidéken. Véleményem szerint a szekszárdi kadarkának híre lesz az országban, s bízom abban, hogy nemzetközi szinten is. Ez a fajta bor egyébként egyre kedveltebb a fogyasztók körében is – húzta alá Földi József.
Mészáros Pál Szekszárdi Merlot-ja idén megnyerte a XII. Országos Takarékszövetkezeti Borversenyt, ezzel hivatalosan a Takarékszövetkezetek Bora lett, 2007-es Bikavérét pedig nemrégiben Szekszárd Város Borának választották. Szerinte a titkok közül az egyik, amit elárulhat az olvasóknak, a csúcstechnika.
– A világ legjobb technológiáját alkalmazzuk a borszatban, így amellett, hogy folymatosan kiváló minõségû borokat készítünk, az értékesítést is tudjuk növelni – mondta. – A másik titok, ami igazából nem is titok, hogy aki jó bort akar készíteni, annak a metszéstõl fogva a zöldmunkán és a permetezésen át a szüretig részt kell vennie a munkában, s oda kell figyelnie minden részletre. Ha nagyon bõ a termés, korlátozni kell, nehogy a mennyiség a minõség rovására menjen – húzta alá.
Elmondta azt is, fontos, hogy a külföldi piacokon, így Németországban, az Egyesült Államokban vagy Lengyelországban is megismerjék a magyar, s fõként a szekszárdi borokat. A Mészáros Borház termékei jelen vannak ezekben az országokban, s tapasztalatai szerint ha egyszer megkóstolják, meg is szeretik õket. Aláhúzta, most már csak azt kell elérni, hogy minél több amerikai, lengyel és német ízlelje meg ezeket a borokat.
Brüsszelben a magyar aranyak jórésze szekszárdi volt
Propszt Éva, a hegyközségi borversenyt 7 aranyérmmel záró, az év legeredményesebb pincészetének választott Fritz Pincészet üzletevezetõje kérdésünkre elmondta, a szekszárdi borászok az utóbbi tíz évben hatalmasat fejlõdtek, s utolérték, s talán felül is múlták a borok minõsége tekintetében az ország más borvidékeinek borászait.
– Most már a nemzetközi mustrákon is megmutatkozik a fejlõdés eredménye. A brüsszeli borversenyen a magyar aranyérmes borok kétharmada szekszárdi volt. A magyar borok minõsége vetekszik a franciákéval és olaszokkal – húzta alá. Hozzátette, most már a szekszárdi borvidék is elérte a minõség, a vendéglátás tekintetében azt a szintet, mint a villányi, vagy bármely másik borvidék. Egy dologban azonban még fejlõdnie kell. Ez pedig a marketing. Mint azt leszögezte: a jó bornak is kell a cégér.
Forrás:
teol.hu
http://www.teol.hu/