Kínai tudósok és az ó-hatású bor
Azt találták ki, hogy elektromos mezõn folyatják át a bort, hogy bársonyosabb és érettebb legyen, mellyel felkeltették Új-Zéland vezetõ bortudósainak érdeklõdését. A New Scientist magazin adott hírt a kísérletekrõl, melyet Guangzhouban a Dél-Kínai Mûszaki Egyetemen végzett egy csoport Xin An Zeng kémikus vezetésével.
A csoport felfedezte, hogy ha néhány percig elektromosságnak teszik ki az erõteljes vörösbort, az lágyítja és felfedezhetõk lesznek benne az érettségre utaló vonások: az érettebb illat, a kiegyensúlyozottság és összetettség.
Az Auckland Egyetem bortudósa, Paul Kilmartin érdeklõdött a kínai kísérlet iránt, mivel maga is munkálkodott már hasonló vonalon. Õ karbonelektródákat és igen alacsony feszültséget vezetett boros hordókba 12 héten át, hogy lassanként érlelje a nedût, így utánozva az oxigenizációs folyamatot, melyet a borkészítõk alkalmaznak, hogy hamarabb piacra dobhassák a vörösborukat.
Dr Kilmartin elmondta, az érlelési és lágyítási folyamatok, melyek normális esetben hónapokat vagy éveket vesznek igénybe, felgyorsíthatók. „A borkészítõk azonban aggódnak amiatt, hogy nagy mennyiségben tesznek oxigént a borba, vagy olyasmit, amitõl túlságosan felgyorsul a változás.” Az óbor benyomását kelthetik, de aldehidek is keletkezhetnek – olyan anyagok, melyek kellemetlen ízt adnak a bornak. Elmondta, hogy a kínaiak technológiája segíthet azokon a borokon, melyek másként ihatatlanok, de nem biztos, hogy mindegyik bor esetében mûködik.
Alan Rimmer, Hawke’s Bay borászatából szkeptikusan viszonyult a kínai kísérlethez, mondván, hogy az elektromos eszközök, melyek állítólag siettetik az érést, már léteznek egy ideje, de sosem használták õket igazán. Eközben egy ausztrál orvos megalkotta a világ állítólag legegészségesebb borát azzal, hogy növelte az egyik, a természetben is elõforduló antioxidáns mennyiségét, mely tisztítja az ereket és csökkenti a szívinfarktus kockázatát. A Sydney-i Phillip Norrie azt mondja, hogy százszorosára növelte a rezervatrol mennyiségét. Az íztelen, szagtalan antioxidáns értisztítóként mûködik.
Forrás:
Medipress
http://www.medipress.hu