Hírek Kisharsányból
[tn_2_bal.jpg]Mindaz, ami ezekben az években történt – a tudatos, fokozatos telepítések, a háromhajós pince, a borfeldolgozó és végül az irodák felépítése, a borok megjelenése a hazai piacon, a szakemberek kiválasztása, a csapatépítés, a nemzetközi kiállításokon való részvétel, a hordók alapanyagának kiválasztása, az integrált növényvédelem bevezetése, a saját értékesítési hálózat létrehozása, a marketing, a kommunikáció fontosságának felismerése és alkalmazása, a borkóstoló szalon és terasz kialakítása, mûvészeti események, jótékonysági rendezvények támogatása, hazai és nemzetközi díjak, elismerések – lerakta jövõnk alapjait.
Azt persze, hogy mindehhez mennyi mindenre – vízióra, eltökéltségre, merészségre, türelemre, átlátó képességre, nyitottságra, szõlészeti-, borászati-, közgazdasági- és nem utolsó sorban emberismeretre – volt szükség, igazából csak azok tudják, tudhatják, akik a Vylyan pincészetet megálmodták és sikerre vitték.
Az indulás meghatározó személyisége Debreczeni Pál volt, aki pályafutását közgazdászként kezdte és elmúlt már negyven éves, amikor a birtok megalapításával a szõlészet, borászat világával ismerkedni kezdett és a borvidék adottságaira alapozva, egy meghatározó, stílusteremtõ, világviszonylatban is figyelemreméltó vörösboros birtok alapítását tûzte ki célul.
„Meggyõzõdése volt, hogy a borkészítés komplex, alkotó folyamatát is el lehet sajátítani” – írja Baló György egy személyes visszaemlékezésében. Majd így folytatja: „Pali profizmust akart. Mindenbõl a legjobbat. A legjobb lankát, a legjobb ültetvényt, a legjobb szõlõt, a legjobb feldolgozót, a legjobb hordót, a legjobb dugót, a legjobb munkatársakat, s akkor majd a borok is a legjobbak között lesznek. Ebben nem ismert megalkuvást. Nincs átlagos. Nincs majdnem jó. Nincs jó. Csak legjobb lehet. Csak legjobb legyen. Csak legjobb van. És õ úgyis csak elkezdi. Õ csak beletanul. Õ csak elõkészít. Õ csak az alapokat teremti meg. Õ csak másutt szerzett – sikeres – üzleti és vezetõi tapasztalatait alkalmazza. Aki majd, mondogatta mindig, ezeken az alapokon a legjobb borokat produkálja, aki ezt Kisharsányban a gyakorlatban és Londonban elméletben is megtanulja és a Vylyant sikerre viszi, az már nem õ, az a felesége, Mónika lesz. Nem hiszem, hogy megbeszélte volna az élettel vagy a sorssal, hogy ez 2004 tavaszától így legyen. De így lett. Debreczeni Pál a Vylyan minden borában benne van és benne marad.”
VYLYAN SZÜLETÉSNAP
[tn_10_bal.jpg]Tizenöt éve telepítettük elsõ szõlõinket, s tíz éve kóstolhatják a borainkat. A 2007-es esztendõ így kettõs évforduló számunkra, számvetés, elõretekintés is egyben. A tizenöt év történelmi léptékkel mérve csupán egy pillanat – a mi életünkben meghatározó korszak.
Ezt ünnepeltük meg 29-én a Spoon hajón.
A fedélzeten egyik kedvenc borunk a Pinot Noir vertikális kóstolója, a 2003-as Cabernet selection bemutatása, Vinitor avatás és tortabontás mellett a muzsikáról és jó hangulatról a mûsorvezetõ Nagy Sebestyén és a pécsi Bordalnokok gondoskodtak.
A Vinitor avatásról: A Vylyan alapítója Debreczeni Pál hozta létre e jelképes titulust, díjat, baráti társaságot. A vinitor szó a római kort idézi fel, amikor is Villány és Siklós vidékén a rómaiak gazdagították a szõlõkultúrát. A vinitorok felügyelték a szõlõk mûvelését és a borok készítését. Ma, a Vylyan Vinitorai a barátság rendjének tagjai, akiket a bor szeretetén túl, a közös szellemi értékékek is összekötnek.
A „Vinitor” címet 2007. augusztus 29-tõl Kepes András, újságíró, televíziós szerkesztõ és Szalay Zoltán, fotóriporter viseli.
A RENDEZVÉNYEN BEMUTATOTT BOROK:
Pinot Noir vertikális kóstoló. Évjáratok: 1999, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006
Cabernet Sauvignon selection 2003
A PINCÉSZET VEZETÕI, AKIK NÉLKÜL A VYLYAN NEM LENNE VYLYAN
Birtokigazgató: Debreczeni Mónika
Borral 1995 óta foglalkozik. Férjével, Debreczeni Pállal és egy nemzetközi szakértõ csapattal alakították ki a Vylyan Pincészet arculatát. Kezdetben a marketing és külkereskedelmi ügyek mellett a nemzetközi kiállítások megszervezéséért is õ felelt. Közgazdaságtudományi diplomája mellé, 2003-ban borászati szakirányú diplomát szerzett a Wine and Spirit Education Trust londoni intézetében. Debreczeni Pál 2004-ben bekövetkezett váratlan halála után vette át a Vylyan birtok irányítását.
Fõborász: Ipacs Szabó István
A Gödöllõi Agrártudományi Egyetem Gyöngyösi Fõiskolai Karának agrármérnöki szakán, valamint szõlész-borász szakmérnökként végzett. Az iskolát egy éves kaliforniai szakmai gyakorlat követte a Kandell-Jackson és a Jepson borászatoknál. 2004-ben végezte el a Londoni Wine and Spirit Education Trust Higher Certificate szintjét. A Vylyan Pincészetben 1999-tõl borászként, majd 2001-tõl fõborászként irányítja a birtokon folyó szõlészeti-borászati munkálatokat. 2006. március 7.-én a Tenkes Hegyközség elnökének választották meg.
TÉNYEK
A VYLYAN Szõlõbirtok és Pincészet a Villányi-hegység csodálatos fekvésû lankáin, Kisharsány községben található. A VYLYAN név az évszázados szõlészeti hagyományokra utal, így hívták Villányt a XV. században. A XXI. század elején a VYLYAN egyet jelent a nyitottsággal, a megújulásra való törekvéssel és egyedi arcú borok sorával.
Az alapítástól a magas minõség volt a fõ szempont, ennek lett alárendelve minden: a dûlõk kiválasztásától a borok piacra viteléig. Az elsõ szõlõtõkéket 1992-ben telepítették, jelenleg 125 hektáron gazdálkodnak. A borkészítésben egyetlen céljuk: a villányi föld és a napsütés által érlelt szõlõszemekbõl minden évjáratban a lehetõ legjobb bort megalkotni.
Vallják: kiváló bort csak kiváló szõlõbõl lehet készíteni! Ezért a szõlõ és a borok javát leginkább szolgáló tudást és technológiát alkalmazzák a birtokon, hozzáértõ csapattal és szakmai nyitottsággal.
A szõlõben természetes, környezetbarát megoldásokat alkalmaznak. Ültetvényeiken hektáronként hétezer tõ szõlõt ültettek és a birtokon az átlag a 30 hektoliter hektáronkénti termés. A fürtök mennyiségét a metszéssel, a hajtásválogatással és az esetleges zöld szürettel határozzák meg, s szükség esetén a szõlõ szüretkor a válogatóasztalon újból szigorú szelektáláson esik át.
Az eddig betelepített dûlõik: Dobogó, Mandolás, Pillangó, Városhegy, Gombás
SZÕLÕFAJTÁK:
Olaszrizling, rajnai rizling, chardonnay, portugieser, zweigelt, kadarka, kékfrankos, pinot noir, cabernet franc, merlot, cabernet sauvignon, syrah
SZÕLÕBÕL BOR:
A szõlõt kézzel szüretelik, amely kisládákban érkezik a feldolgozóba, hogy a termés törésmentesen, épen kerüljön a pincészet legmagasabb pontján lévõ fogadó részhez. Itt fajtánként egyedileg kezelve, esetleges újabb kézi szelekció után történik meg a feldolgozás: bogyózás, zúzás, préselés. A cefre vagy must a gravitáció erejét kihasználva jut el a tartályokba, majd a bor tovább a pincébe, hordós érlelésre. Az érlelés körülbelül 750db 225 literes barrique-ban, valamint 15 db gyönyörû, új ászokhordóban történik. Az ászokhordók az osztrák Stockinger mester mûhelyébõl kerültek ki.
BORKATEGÓRIÁK:
Classicus boraik gyümölcsös, könnyedebb, rövidebb érlelésûek. A borok ízében a szõlõ aromák a meghatározóak, tiszta, egyenes, jól érthetõ borok. (Vylyan Rizling, Chardonnay, Rosé, Portugieser, Kadarka, Vörös cuvée, Primõr)
Prémium boraikhoz dûlõik legjobb termését válogatják. Kiemelkedõen alacsony termésátlaggal dolgoznak, a borok koncentráltak, az érlelés minimum egy évig tart. Magyar tölgyfából készült hordókat használnak, melyek elismert kádároktól (Trust Hungary és Európai Kádárok) kerülnek a pincészetbe. (A borok: Vylyan Pinot Noir, Merlot, Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon, Syrah, Montenuovo, Duennium)
VENDÉGFOGADÁS KISHARSÁNYBAN:
[tn_3_bal.jpg]A boroknak igazán a „születési helyén”, a pincészeteknél van a legnagyobb varázsa, a borkóstolások lényege a személyességben rejlik. A szervezett pincelátogatások és a szakmai borkóstolók mellett, az érdeklõdõk bármikor betérhetnek a Vylyan pincészetbe egy-egy pohár borra, jó falatra.
2005 júniusában hangulatos borkóstoló szalont alakítottak ki Kisharsányban, a Fekete-hegyen, ahol a látogatók megtekinthetik az egyedülálló nemzetközi borcímke gyûjteményt és néhány ritka afrikai trófeát.
2006 májusától a borkóstoló szalon meghosszabbításaként, mediterrán hangulatú, 48 férõhelyes terasz várja tavasztól késõ õszig a vendégeket.
A VYLYAN A MÛVÉSZETEK TÁMOGATÓJA:
Kiállítások: képzõmûvészeti, fotó (Pécs, Budapest)
Színház POSZT (Pécs),
Film (Budapest),
Zene, Bordal Fesztivál (Pécs-Kisharsány)
Könyv (Szalay Zoltán: Ilyenek voltunk, Magyarország elmúlt 50 éve)
Fiatal képzõmûvészek borcímke pályázata
Bor és irodalom nélkül lehet élni, csak nem érdemes…
Irodalom (Berecz András (Kisharsány), Parti Nagy Lajos (Budapest),
TIZENÖT ÉV – TIZENÖT BOR. Melyekre a legbüszkébbek…
A magyar piacra a pincészet 1997. utolsó negyedében lépett. E 10 év alatt eddig 13 évjárat került ki tõlük. A születésnap alkalmából gondolták végig, mely borok voltak igazán emlékezetesek és népszerûek fogyasztóik körében. Mondani sem kell, hogy a sornak soha sincs vége, és már alig várják a következõ évjáratokat!
Kékoportó 1994
Pinot Noir 1998
Pinot Noir 1999
Zweigelt 1999
Duennium 1999
Cabernet Sauvignon selection 1999
Duennium 2000
Portugieser 2003
Kadarka 2003
Merlot 2003
Cabernet Franc 2003
Syrah 2003
Pinot Noir 2004
Montenuovo 2005
Rosé 2006
DÍJAK, ELISMERÉSEK 2006-tól:
2006
Villányi Borverseny 2006 Duennium Cuvée 2003 A Legjobb Cuvée
Challenge International du Vin 2006, Bordeaux Montenuovo Cuvée 2003 Ezüst
Challenge International du Vin 2006, Bordeaux Cabernet Sauvignon 2003 Bronz
Challenge International du Vin 2006, Bordeaux Pinot Noir 2004 Bronz
Pannon Bormustra Pinot Noir 2004 Csúcsbor
Pannon Bormustra Montenuovo Cuvée 2003 Csúcsbor
Pannon Bormustra Merlot 2004 Csúcsbor
Decanter World Wine Awards, London Syrah 2004 Bronz
Decanter World Wine Awards, London Montenuovo Cuvée 2003 Bronz
Decanter World Wine Awards, London Pinot Noir 2004 Regional Trophy
Les Citadelles du Vin, Bourdeaux Cabernet Sauvignon 2003 Trophee Prestige
2007
Vinalies, Párizs Duennium 2003 Aranyérem
Villányi Borverseny Rosé 2006 Nagyarany
Mondial du Rosé, Cannes Rosé 2006 Aranyérem
Decanter World Wine Awards, London Pinot Noir 2005 Ezüstérem
MÉLTATÁSOK
Vendégkönyvi bejegyzések:
„Nem elõször és remélem, hogy nem utoljára vagyok itt! Isten áldja, aki ilyen tettekre és cselekedetekre képes. Szeretettel: Gregor József”
„Örülök, hogy életem vége felé (73 éves vagyok) ma megtudtam és megéreztem, hogy mi az igazi B O R. Kívánom, hogy ez a gazdaság fejlõdjön és sikeres legyen az emberek örömére. Tóth Jánosné és Tóth János”
„Végül is Ketten maradtak. Isten és a bor…” Hamvas Béla – vagy talán csak egyedül a bor… Dúl Antal (Hamvas Béla kiadója) 2006. május 3.
A szõlõt az Isten adja. A bort a borász készítette. Õt pedig az Isten éltesse, hogy még sokáig készítsen ilyen borokat. Kövesdi Miklós (Pécsi Püspöki Pince) 2007. február 10.
Ezek a borok egyszerûen zenéltek! Köszönjük szépen! Kocsis Zoltán (zongoramûvész, karmester) 2007….
„Egy kicsikét itt voltam, Örökre megszerettem.” Presser Gábor, 2006. január 3-án
Vylyan Cabernet Sauvignon selection 2003
[tn_5_bal.jpg]A Vylyan filozófiájának alappillére a szõlõben folytatott munkán nyugszik, s ez egyértelmûen visszatükrözõdik boraikban is, hiszen figyelemre méltó bort csak kiváló szõlõbõl lehet készíteni.
A Vylyan Cabernet Sauvignon selection 2003-hoz a szõlõt a pincészet mellett található a Dobogó dûlõben szüretelték, nagyon alacsony átlaghozammal (18hl/Ha). E termõhely a birtok legöregebb és legjobb fekvésû cabernet sauvignon ültetvénye. A 2003-as évjárat adottságai adták a kezükbe azt a lehetõséget, hogy az 1999-es évjárat után elkészítsék e második válogatást.
A bor már fejlõdése alatt is kiemelkedõ karakterességet mutatott, ezért 18 hónapos újhordós érlelés után válogatott tételekbõl állították össze. Komplex, érett, határozott személyiség, mely hosszabb levegõztetés után bontakozik ki teljesen. Kínálhatjuk nagyvad ételekhez, nehezebb pecsenyékhez.
TERMÕHELY: Dobogó dûlõ, Déli fekvésû
TALAJ: Mészkõ alapkõzeten löszös-agyagos talajréteg
SZÕLÕÜLTETVÉNY: 1992-ben telepített. Ültetési sûrûség: 3 m x 1 m
SZÜRET: 2003. október 3. 15 kilogrammos ládákba. Kézzel szedve.
TERHELÉS: 18 hl/Ha
MÛVELÉSI FORMA: guyot
VINIFIKÁCIÓ-ÉRLELÉS-PALACKOZÁS
A vinifikáció fakádban, természetes élesztõk felhasználásával történt. Az erjesztés alatt a csömöszölés volt a meghatározó, hogy a szõlõ nagyszerû értékeit kinyerjük. Az erjesztés és héjon tartás 32 napig tartott, 29-32°C hõmérsékleten.
Az almasav bontása barrique hordókban történt. A bor fejlõdése folyamán is kiemelkedõ karakterességet mutatott ezért 18 hónapos újhordós érlelés után töltöttük. A 225 literes hordók zempléni és mecseki tölgybõl készültek. Koruk: 60 % új, 30% 1 éves, 10% 2 éves.
A bort 18 hónap után palackoztuk derítés és szûrés nélkül.
KÉSZÜLT: 5.000 palack o Palackozva 2005. májusában
ANALITIKA: Alkohol: 14,04 %; Titrálhatósav-tartalom: 5,3 g/l; Invertcukor-tartalom: 1,5 g/l; Extrakt: 33,7 g/l
DÍJ: Les Citadelles du Vin 2006, Bourdeaux, Trophee Prestige