Hat aranyérmet kaptak a tokaji borok Bordeaux-ban
Az egyik legrangosabb nemzetközi megméretésre idén 38 országból összesen 4376 bort neveztek, a legtöbb mintát – mint minden évben – francia termelõk küldték. A versenyen 49 magyar pincészet 134 borát bírálták el, ami azt jelenti, hogy Magyarországról az ötödik legtöbb borminta érkezett a Challenge-re – tájékoztatta James Fowkes, a verseny sajtómunkatársa az MTI-t.
Az április 21-én és 22-én a bordeaux-i Palais de Congrés-ben zajlott bírálat eredményét pénteken tették közzé a verseny honlapján; eszerint a magyar borokat 17 arany-, 16 ezüst- és 5 bronzéremmel ismerték el.
A legtöbb, hat aranyérmet tokaji borok kapták, a badacsonyi és az egri borvidékrõl három-három, a Balatonfüred-csopaki borvidékrõl kettõ, míg a szekszárdi, mátrai és villányi borvidékrõl egy-egy bor részesült a rangos elismerésben.
A tokaji borok közül a Grand Tokaj Zrt. két, a Harsányi Pincészet egy 2013-as, illetve a Pajzos Zrt. 2006-os aszúja, a Patricius Borház 2015-ös, Katinka elnevezésû édes fehér bora, valamint a Szent Tamás Kft. 2013-as évjáratú szamorodnija lett aranyérmes.
A badacsonyi borvidékrõl a Varga Pincészet Kft. 2015-ös, késõi szüretelésû Aranymetszés szürkebarátja, olaszrizlingje és 2016-os Irsai Olivére, az egri borvidékrõl az Egri Korona Borház Kft. 2013-as, Jumurdzsák nevû vörös bora, cabernet sauvignon-kékfrankos válogatása, valamint az X-Vin Kft. 2011-es Egri Syrah-ja kapta a legcsillogóbb elismerést. A Balatonfüred-csopaki borvidékrõl két 2015-ös fehér bor, a Figula Pince Figula 7 hektár és a Söptei Pincészet Hangulat nevû bora nyert aranyérmet.
Arannyal díjazták a mátrai borvidéken mûködõ Borpalota Kft. 2016-os Muscat Ottoneljét, a szekszárdi borvidékrõl a Lajvér Borház Kft. 2016-os Rosé Cuvée-jét és a villányi Koch Borászat 2012-es Villányi Csanád Cuvée-jét.
A legtöbb ezüstérmet is tokaji borok kapták, de szerepel közöttük az Etyek-budai Nyakas Pincészet Zrt. 2016-os Irsai Olivére, a Törley Pezsgõpincészet kft. egy édes és egy félédes pezsgõje is. Az eredményeknél feltüntetik az értékelt borok árkategóriáját; a magyar borok sorában a legtöbb, 13 bor 5 és 12 euró közötti árral szerepel, az aranyérmes borok között három, az ezüstérmesek közt kettõ olcsóbb 5 eurónál.
A franciák vitték el a legtöbb érmet
A legtöbb érmet, 697-et a korábbi évekhez hasonlóan francia borok kapták, a spanyol mintákat 189, a portugál tételeket 149 éremmel ismerték el. A Challenge idei kiemelt vendége Marokkó volt, amely Dél-Afrika után kontinensének második legnagyobb borexportõre; a versenyen egy 2015-ös marokkói vörösbor és egy 2016-os rozébor egyaránt különdíjat kapott.
Az 1976-ban alapított, a bourgi székhelyû Concours des Vins által rendezett Challenge International du Vin a legrégebbi nemzetközi borverseny, amelyre évente mintegy négyezer – átlagban 8,5 eurós – bort neveznek a világ közel 40 országából. A bormintákat idén húsz országból érkezett, 740 – hivatásos szakemberekbõl és amatõr borkedvelõkbõl – álló zsûri bírálta el. A borok 45,5 százalékát nevezték külföldrõl.
A verseny szabályai szerint az érmes boroknak át kell esniük a francia akkreditációs bizottság által hitelesített, független laboratórium vizsgálatán, majd a díjnyertes borok kereskedelemben kapható tételein is elvégzik a teszteket. A megméretésen részt vevõ mintáknak legfeljebb 30 százaléka lehet érmes bor.
Forrás:
Híradó.hu
http://www.egerhirek.hu