Egy vörös és egy fehér – a takarékszövetkezetek borai
[tn_2_bal.jpg] A borászok és pincészetek jelentõs finanszírozói közé tartoznak a takarékszövetkezetek. A szövetkezeti hitelintézetek szerint kockázatkezelési szempontból is egyre jobban kezelhetõ ágazatnak számít a szõlõ- és bortermelés, mivel a kis pincészetek az elmúlt években már generációkon átnyúló, egyre szebb eredményeket felmutató családi vállalkozásokká fejlõdtek. Az ország harmadik legrangosabb bormustrájának számító rendezvényen az egészen kis borászatoktól a nagy pincészetekig bárki megmérettethette magát, csupán annak a feltételnek kellett megfelelnie, hogy valamely, az integrációhoz tartozó takarékszövetkezet pénzügyi partnere. A bormustra szakmai színvonalának záloga a TakarékBank által Magyar Szõlõ és Borkultúra Nonprofit Kft., amely a nemzetközi sztenderdek alapján minõsítette a benevezett tételeket és koordinálta a verseny lebonyolítását.
Zilai Zoltán, a Kft. ügyvezetõje elmondta, hogy az elmúlt sok év tapasztalata alapján valóban évrõl-évre javuló tendencia jellemzi a benevezett tételeket. Véleménye szerint ez a verseny azért is különleges, mert sokszínûbb képet mutat, mint egy szokásos borászati megmérettetés, itt rendkívül változatosak a borok, hiszen a hordóstól a csúcsminõségû, nagy borokig sokféle tétel kerül az asztalra. A zsûri minden egyes benevezett borról részletesen indokolt bírálatot ad, mert a verseny egyúttal a minõségfejlesztés eszköze is, a borászok sokat tanulhatnak az írásos véleménybõl. Emellett a rendezvény a borok piacra jutását is segíti. A versenyen részt vett borok eredményeirõl katalógus készül, amelyet a szervezõk széles körben terjesztenek.
A nemzetközi versenyeken edzõdött borbírálók mindhárom bizottságához csatlakozott egy-egy fõ a takarékszövetkezetektõl is. Zilai úr úgy tapasztalta, hogy a szövetkezeti hitelintézetektõl érkezõ ítészek is sokat fejlõdtek az évek folyamán. A zsûrinek ráadásul idén minden oka megvolt az elégedettségre, hiszen a szokottnál is magasabb színvonalú tételeket kóstolhattak. Ennek egyik oka, hogy idén kevesebb volt a hordós minta, másrészt jó volt az évjárat, mert 2013 mind a fehérborok, mind a rosé tekintetében jó évnek bizonyult. A vörösborok szempontjából a 2011-es év volt ilyen. Az idén a szokásosnál is több aranyérem született, sõt három tétel is elnyerte a nagy aranyérmet, ami azt jelenti, hogy a szakmai zsûri által maximálisan adható 100 pontból legalább 92 pontot értek el. Nagy aranyérmet nyert a Bock Borászat Kft. 2011-es évjáratú Syrah bora, a Domaine Edegger Pincészet 2012-es évjáratú Premier bora, és a Varsányi pincészet Kft. 2009-es évjáratú Debrõi Hárslevelûje.
A különdíjas borok kiválasztását a szövetkezeti hitelintézeti szektor és csúcsszerveinek borértõ, borkedvelõ vezetõibõl álló bizottság végezte. A borversenyen legtöbb pontot szerzett öt-öt fehér-, illetve vörösbor közül, anonim bírálattal választották ki azt a két bort, amelyek egy évig viselhetik a „Takarékszövetkezetek bora 2014” kitüntetõ címet. A vörösborok közül az Eszterbauer Borászat 2011-es évjáratú „Mesterünk” Szekszárdi Cabernet Franc,Merlot Cuvée-je, fehérbor kategóriában a Kökény és Fia Családi borászat 2013-as évjáratú Chardonnay-ja érdemelte ki.
A Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt. által megrendezett XVI. Országos Takarékszövetkezeti Borverseny aranyéremmel díjazott termelõi az április 24-én tartott díjkiosztó gálaesten vehették át. Az ezüst- és bronzérmeket a takarékszövetkezetek adják át a díjazottaknak.