Egri Borvidék – Egri Csillag Fesztivál
Idén elõször lesz majd 3 napos a rendezvény az Egri Várban, ennek megfelelõen minden eddiginél több fellépõvel és gazdagabb programkínálattal. A fesztivál további újdonsága, hogy Eger 5 legismertebb étterme egy-egy ételt is készít az Egri Csillaghoz, amelyeket szintén megkóstolhatnak a látogatók.
A lengyel-magyar barátság évére alapozva, idén a rendezvényt május elsõ hétvégéjére szerveztük, hogy egy idõre essen a lengyelek nemzeti ünnepével. A lengyel köztársasági elnök egy hónapja járt Egerben, ahol Áder János Magyarország köztársasági elnöke fogadta.
Az Egri Csillag Fesztivál fellépõi: Punnany Massif, Brains, Zagar, Rákóczi Feri és a Best of, Mystery Gang.
Egri Csillag – a fehér cuvée
Az Egri Csillag Eger új fehérbora, az Egri Bikavér fehér párja, amely 2010-ben indult útjára. Ma már több, mint 30 borászat készít saját Egri Csillagot, amelyek minden évben március 15-tõl kerülhetnek forgalomba, az ünnepélyes Csillagbontást követõen.
Készítését az egri borászok által meghatározott minõségi szabályrendszer foglalja keretbe. Legalább 4 szõlõfajtát kell házasítani, minimum 50 százaléka Kárpát-medencei fajta kell, hogy legyen.
Egri borok sikere Bordeaux-ban
A bordeaux-i borverseny a világ egyik legismertebb megmérettetése a minõségi borok világában. Az egri termelõk minden évben komoly eredményekkel szerepeltek. Idén sem volt ez másképp, 3 aranyéremmel tértek haza. Az aranyérmes egri borok:
Demeter Pincészet 2012-es Egri Csillag Classic
Dula Pincészet 2006-os és 1999-es „Hegybíró Bora” Egri Bikavér
St. Andrea pincészet 2012-es St. Andrea Napbor Egri Csillag
További érmes eredmények:
Ezüst: Gróf Buttler Borászat – Egri Viognier Nagy-Eged 2012, Bolyki Pincészet – „Ördöngös” Egri Kékfrankos 2011, Demeter Pincészet – Franc de Franc 2007, Thummerer Pincészet – Vili Papa Egri Cuvée-je 2009, St. Andrea Pincészet és Szõlõbirtok – „Örökké” Egri Cuvée 2011, St. Andrea Pincészet és Szõlõbirtok – „Áldás” Egri Bikavér 2011.
Bronz: Egri Korona Borház – Grand Selection Egri Cabernet Sauvignon 2009, Besenyei Borház – Egri Csillag 2012.
Jótékonysági dûlõnap a Bolyki Borkatlanban
Az idei évben május 31-én kerül megrendezésre a varázslatos Bolyki Borkatlanban a Jótékonysági Dûlõnap. Idén elõször a kezdeményezéshez az ország valamennyi borvidékérõl csatlakoztak fiatal borászok, így az ott kóstolható borkínálat minden eddiginél szélesebb lesz majd. A „Lassan a testtel” címû rendezvény bevétele most is, mint minden esztendõben jótékony célokat szolgál.
A Csillagtól a Bikavérig – megjelent az Egri Borvidéki Könyv
Az Egri Borvidéket teljes körûen bemutató könyv jelenik meg az Egri Csillag Fesztivál idején. A kiadvány egy régi igényt elégít ki, azzal, hogy a borhoz értõk, és a kezdõ borkóstolók számára egyaránt hasznos, érdekes információkat tartalmaz. A könyvbõl bárki megismerheti az Egri Borvidék dûlõit, a szõlõfajtákat, az építészeti remekmûveket, és természetesen a termelõket. A könyv megjelenését nagy összefogás, és kutatómunka elõzte meg, hogy a lehetõ legélvezetesebben és részletesen szóljon magáról a borvidékrõl. Három nyelven, magyarul, angolul és lengyelül kapható.
AZ EGRI BORVIDÉK
Az Egri borvidék mintegy 5340 hektárnyi szõlõültetvénye a Bükk hegység déli lankáin terül el. A borvidék két eredetvédelmi körzetre, az Egrire és a Debrõire tagozódik, Eger várost és 19 községet foglalj magába: Andornaktálya, Demjén, Egerbakta, Egerszalók, Egerszólát, Felsõtárkány, Kerecsend, Maklár, Nagytálya, Noszvaj, Novaj, Ostoros és Szomolya az Egri, illetve Aldebrõ, Feldebrõ, Tófalu, Verpelét, Kompolt és Tarnaszentmária a Debrõi körzetben.
A borvidéken, a kiváló éghajlati és talaj adottságoknak köszönhetõen szinte valamennyi ismert szõlõfajta megtalálható. A leginkább jellemzõ fajták: Leányka, Olaszrizling, Chardonnay, Hárslevelû, Ottonel muskotály, Tramini, illetve Kékfrankos, Kékoportó, Blauburger, Cabernet franc, Cabernet sauvignon, Merlot, Kékmedoc, Kadarka, Pinot Noir, Zweigelt, Kékoportó portugieser, Kékburgundi, Syrah.
Elsõként az Egri borvidéken hozták létre – a hegyközségek jóváhagyásával – a szigorú, egyedi feltételekhez kötött „Védett eredetû” kategóriába tartozó borok készítésének szabályozását. Ezek csak a szigorú szõlõtermelési és borászati feltételeknek való megfelelés után készíthetõek és forgalmazhatóak.
Védett eredetû klasszikus borok: Debrõi Hárslevelû, Egri Csillag, Egri Bikavér, valamint az Egri Muskotály és az Egri rozé klasszikus.
Védett eredetû Superior borok: Debrõi Hárslevelû Superior, Egri Csillag Superior, Egri Bikavér Superior, Egri késõi szüretelésû Superior bor.
Védett eredetû Grand Superior borok: Egri Csillag Grand Superior, Egri Bikavér Grand Superior.
Védett eredetû fajtaborok: Egri Leányka, Egri Olaszrizling, Egri Chardonnay, Egri Kékfrankos, Egri Cabernet Franc, Egri Cabernet Sauvignon, Egri Merlot.
Az Egri borvidéken folyó munkát az elmúlt években számos díjjal ismerték el. Ezek közül a legrangosabbak:
„Az Év Bortermelõje” díjjal kitüntetett egri borászok: Thummerer Vilmos (1995), Gál Tibor (1998), Vincze Béla (2005), dr. Lõrincz György (2008).
„Az Év Pincészete” díjjal kitüntetett egri borászatok: Thummerer pince (2011).
„Borászok borásza” díjjal kitüntetett egri borászok: dr. Lõrincz György (2008), Kaló Imre (2011).