Borcukrozásról másképp
A probléma valójában nem ilyen egyszerû. Az, hogy Chaptal, Napóleon minisztere törvénybe foglaltatta a bor száraz cukrozásának a lehetõségét, annak idején progresszív lépésnek számított, mert egyrészt az európai és különösen a francia bornak nem volt más földrészrõl versenytársa, így a piac nem észlelhette az új eljárás minõséget rontó voltát, másrészt a kor tudománya nem tudott más megoldást kínálni.
A Chaptal utáni több mint másfél évszázad alatt a helyzet alapvetõen megváltozott. A déli féltekén, általában mediterrán éghajlatú területeken tömeges mértékben kezdtek szõlõt és igen korszerû módszerekkel bort termelni. A múlt század végére világossá vált, hogy az újvilági nedûk messze felülmúlják az öreg kontinensen chaptalizációval javítottakat minõségben és versenyképességben. Ezek a borok betörtek az európai piacra, és villámgyorsan meghódították a fogyasztókat.
Tudni kell, hogy száraz cukrozással csak a bor alkoholfokát lehet növelni, az egyéb fontos, a tényleges élvezeti értéket adó jellemzõkön nem változtat. Mostanra nagyot fejlõdött a tudomány és a technika, megjelentek olyan eljárások, amelyek gazdaságosság és minõség tekintetében is ésszerû módon lehetõvé teszik a must, a bor töményítését, javítását. Ezekkel a technológiákkal nemcsak az alkoholfok növelhetõ, hanem a hasznos élvezeti értékek is.
A 30 százalékos önköltség-növekedés túlzás. A problémát nem ez okozza, hanem boraink rendkívül alacsony árszintje. Nem vitás, hogy az Eurostat szerinti 40 euró/hl átlagár semmiféle többletköltséget nem bír el. Tudni kell viszont, hogy az osztrák borászok húsz évvel ezelõtt alacsonyabb szintrõl indulva mára 171 euró/hl átlagárral büszkélkedhetnek.
Könnyen belátható, hogy a versenyképes nedûkkel elérhetõ árszint bõven kompenzálja a többletráfordítást. Ezzel eljutottunk a klasszikus tyúk-tojás problémához. Nyilván elõbb a hazai borászatnak meg kell teremtenie a korszerû eljárások feltételeit; ez nem kevés kiadással jár, hiszen a legkisebb kapacitású mustsûrítõ is 10 millió forintba kerül. Ahhoz, hogy hazánk jelenlegi minõségi bortermelésének a felét az új eljárással állítsuk elõ, 1,5-3 milliárd forint beruházás kell. Ez nem kis összeg, ám egy-két év alatt össze lehetne hozni a minden liter bor után befizetendõ, jelenleg forgalomba hozatali járuléknak nevezett 8 forintokból. Ezeket a pénzeket felelõtlenség és bûnös könnyelmûség úgynevezett közösségi marketingre pazarolni, amikor boraink nem versenyképesek, semmilyen hírveréssel nem adhatók el.
Remélem, ezek után belátható, hogy a száraz cukrozás betiltása nem a termelés korlátozását jelenti, hanem égetõen szükséges reformintézkedés. Néhány más lépéssel együtt igenis helyzetbe lehetne hozni a magyar szõlész-borász ágazatot. Az évszázados struktúrák befagyasztása, a békaperspektívájú irányítótevékenység az igazi veszély, ami igen hamar termelésünk szûkülését okozza.
Vitatható az a jellemzõ hozzáállás is, amely szerint majd lobbizunk az EU-biztos javaslatának a megfúrására. Ez a zsigeri reflex: minden nyitást, reformot elfojtani, hogy ne kelljen gondolkozni, dolgozni. A kritika mellett támogatni javaslom az EU-biztos törekvését a száraz cukrozás betiltására, de néhány feltétellel:– minden termelõ egyéni kérés alapján kapjon moratóriumot az elkövetkezõ hét évre, de ennek ideje alatt legyen köteles a borcímkén feltüntetni a cukrozás tényét;– saját must vagy bor sûrítésével 21 magyar mustfokig legyen megengedett a javítás, hogy kompenzálható legyen az újvilági termelõkkel szemben meglévõ hátrány.
Ez a javaslat lehetõséget ad a magyar borászat megújulására, valamint az ezen alapuló országos bormarketing-stratégia kialakítására.
Kázsmér János – a szerzõ a Lesence Borászat vezérigazgatója
Korábban
Cukormentesé tennék a bort 2007-06-06
Forrás:
VG
http://www.vg.hu