Borban az allergén: a borallergia lehetséges okai
Az igazi borallergia viszonylag ritka, azonban súlyos panaszokat okozhat. Néhány beteg allergiás (anafilaxiás) sokkot is elszenvedhet. A Würzburgi Egyetem Bõrklinikájának orvosai 2005-ben beszámoltak egy 27 éves nõ esetérõl, aki vörösbor, pezsgõ, szõlõ vagy mazsola elfogyasztása után egy órán belül tenyerének, majd alkarjának viszketésérõl számolt be, azután megduzzadt a szeme, ajka és nyelve, nehezen kapott levegõt, nyelési nehézségei támadtak, végül vérkeringési zavarok léptek fel nála. A tünetek oka a szõlõben található zsírszállító fehérjék (lipidtranszfer-proteinek; LTP) kiváltotta allergiás reakció volt.
Allergén fehérjék nemcsak a szõlõben, más gyümölcsökben és zöldségekben is elõfordulnak. Ilyen az õszibarack, a cseresznye, a kukorica, a spárga vagy a fejes saláta, hogy csak néhány példát említsünk. A táplálkozási szokások miatt a Földközi-tenger térségében az LTP okozta allergiás reakció nem is különlegesen ritka jelenség. Spanyolországban leírták egy fiatal nõ esetét, aki pezsgõ elfogyasztása után többször is elvesztette az eszméletét. Ha habzó bort ivott és szõlõt is evett rövid idõn belül, allergiás sokk következett be nála. Magyarországon szerencsére ritka az LTP-k kiváltotta anafilaxiás sokk (részletesen lásd lejjebb, a keretes részben).
Nem kevés embernél vált ki a szeszes ital – leggyakrabban a vörösbor – a légutakat vagy a bõrt érintõ allergiás tüneteket. Egy 20 08 tavaszán megjelentetett dán tanulmány orvosai arra az eredményre jutottak, hogy a felnõttek 13 százaléka tapasztalt már ilyet életében. A reakciók mechanizmusát nem ismerjük – valószínûleg összetett, hiszen maga az alkohol (etanol) nagyon ritkán vált ki súlyos allergiás tüneteket.
Spanyol orvosok 2007 nyarán 5 olyan páciensrõl számoltak be, akiknél must vagy újbor fogyasztása után allergiás tünetek létek fel. Az egyik beteg anafilaxiás sokkot kapott. A gyanúsított újbor esetében az allergia bizonyítására végzett bõrteszt pozitívnak bizonyult, de az öregebb borokkal végzett próbák már nem. Ezzel szemben a rovarméreg szempontjából pozitív volt a teszt, bár egyik beteg sem számolt be korábbi méh- vagy darázscsípésrõl. A megoldás: a mustban és a fiatal borban kimutatható a rovarméreg. Amikor a szõlõt ledarálják, valószínûleg rovarok is kerülnek a présbe. A spanyol tanulmány szerzõi úgy vélik, hogy már ez a csekély mennyiségû méreg is elegendõ az erre érzékenyeknek ahhoz, hogy kialakuljanak az allergiás tünetek. A bor érése során a mérgek valószínûleg elbomlanak, így az öregebb borok biztonságosak. „Érdekes megfigyelés, az allergia és anafilaxia kialakulásának ilyen módja azonban még csak feltételezés” – kommentálta a spanyol vizsgálatot a német Allergológiai és Immunológiai Társaság elnöke, Przybilla professzor.
Forrás:
[origo]
http://www.origo.hu