5. Szent Márton Újborfesztivál és Libator
Magyarországon, 1997 óta, Szent Márton napjához kapcsolódóan, gazdag folklór, kulturális és gasztronómiai tartalommal feléledtek a régi hagyományok, és egy új „újbor ünnep” született. A kellemes élményeket kínáló, „hétköznapi ünnep” sikerének kézzel fogható bizonyítéka a piacon növekvõ újbor kínálat, az ország városaiban, településein sokasodó helyi borünnep és liba lakoma. A korai szüret idén különlegesen gazdag újborkínálatot ígér!
A Magyar Szõlõ és Borkultúra Kht. idén ötödik alkalommal rendezi meg az újborok országos szintû bemutatását Szentendrén a Szabadtéri Néprajzi Múzeumban (Skanzen), amely egyben a program társszervezõje is.
Kaparja ki a gesztenyéjét!
Száz vendégbõl egy szerencsés egy sült libacombot kap!
A rendezõk mindazokat várják a Múzeumok Õszi Fesztiválja õszbúcsúztató záróeseményén, akiket a hûvös novemberi napok sem riasztanak el attól, hogy egyedi környezetben, jó borokat és ízletes falatokat kóstolgassanak.
A kétnapos Szent Márton Újborfesztivál és Libator újborokkal, és magyar baromfiból készített libaétkekkel várja vendégeit.
Az ország ismert borászainak, borászatainak – Bock József, Dúzsi Tamás, Gere Attila Figula Mihály, Takler Ferenc, Arany Dukát Szõlõbirtok, Bujdosó Pincészet, F.V.M. Szõlészeti és Borászati Kutatóintézet, Pauleczki Szõlõbirtok, Tornai Pincészet, Varsányi Pincészet, Zódor Pincészet – borait megkóstolni és megvásárolni a Skanzen Jászárokszállási Fogadójának sátorral fedett belsõ udvarán és a hozzá kapcsolódó fûtött sátorban lehet. Csakúgy, mint görög borokat és a ganádpusztai East West Fruits Zrt. fekete, piros és fehér ribizlibõl, málnából készített borait.
Itt kaparintják meg a színpadot azok, akik nagyot mondanak: mese, monda, legenda a legjobbaktól!
A gyermekek Ludas Matyi történetében, krumpli puska- és tollsíp készítésében lelhetik kedvüket.
Az új évjárat borai és a libafogások mellett a „Bornépek dalai” dalverseny döntõseinek közös produkcióját is élvezhetik a fesztiválra ellátogatók. A verseny magyarországi, felvidéki, vajdasági és erdélyi résztvevõinek színvonalas mûsora zajlik majd két napon át a helyszínen.
Az Alföldi mezõváros és a Kisalföld tájegységben 10 és 16 óra között hagyományõrzõ programok, Márton napjához fûzõdõ néphagyományok – Márton-búcsú, dudabál, vidám tollfosztó, gyertyamártás, mézeskalács-sütés, kenõtoll, krumplipuska, tollsíp készítés – és Márton- napi csemegék várják a gyerekeket és a felnõttek. A muzsikáról, a jó hangulatról a Kalászi Tamburazenekar gondoskodik.
A fesztiválsátorban, a színpadon 10 és 18 óra között fellép a Meseláda Bábcsoport, a nagyotmondó Agócs Gergely és Szõke András, a Kereplõ Színház és több alkalommal bemutatkoznak a Bordalverseny gyõztesei is.
Érdemes üres gyomorral érkezni a helyszínre, és megkóstolni az olyan hagyományos libaétkeket, mint a zöldséges bableves füstölt libával, libabelsõség pörkölt gombával, sült libakolbász, roston sült pecsenye lúdmáj, pácolt porhanyós libacomb, piték és rétesek.
És még egy igazi csemege: a fesztiválsátorban ismét együtt fõznek a Szárnyas Fejvadászok, Bede Róbert és Szõke András, és õk maguk kóstoltatják a vendégeket.
A belépõjegy felnõtteknek 1. 200,- Ft, diákoknak, nyugdíjasoknak: 600,- Ft, a családi kedvezményes jegy ára: 2.700,- Ft (2 szülõ és 1 v. több gyermek)