Vinoterápia: újabb titok a szép bõrért!
Már az ókori bölcsek is nagyra tartották a nemes ital gyógyászati értékét: a rómaiak és a görögök borban mosdatták az újszülötteket, sebeket kezeltek a nedûvel, de különféle fertõzésekre és betegségekre is alkalmazták.
Borozgassunk másképp!
Kutatók sorra fedezik fel a borok alkotórészeinek jótékony hatásait, s ennek eredményeként újfajta termékek és kezelési módszerek terjednek el. Az úgynevezett „vinoterápia” a hagyományosan boros nemzetek körében, elsõként is pedig a szépségiparban is élenjáró franciáknál lett népszerû. A mindig divatos francia hölgyek már évtizedek óta vesznek mézzel dúsított borfürdõt, és masszírozzák testüket ledarált szõlõfürtökkel. Szõlõbõl, borból, törkölybõl készült kozmetikai szereket is szívesen használnak, hiszen a vinoterápiás krémek, pakolások, masszázsolajok fokozottan táplálják és fiatalítják a bõrt. A módszer immár hazánkban is egyre ismertebb. Aki ilyen kezelésekre vágyik, látogasson valamelyik történelmi borvidékünkre – mi Tokaj-hegyalján derítettük fel a vinoterápia titkait.
Gyógyító nektár
A Tokaji bort a Magyar Gyógyszerkönyvbe Vinum Tokajense néven jegyezték be, s még a múlt században is általánosan gyógyírként írták föl az orvosok. A Tokaji több, mint bor – nem véletlenül szõtte Kölcsey a Himnuszba gondolatait a tokaji vesszõkön csepegõ nektárról. Mint ahogy nem véletlen az sem, hogy az országban elsõként itt gondolkodtak el arról, mi mindenre lehet még jó a nemes aszú bor és a szintén rendkívül értékes törköly…
Hogyan hat bõrünkre a bor?
– véd a sejtek idõ elõtti öregedése ellen
– hidratál
– tonizál
– gyümölcssavai halványítják a foltokat
– cukor és extrakt-tartalma táplál
– fokozza a hajszálerek aktivitását
Kincset érõ bogyók
A nyári napfénynek köszönhetõen a szõlõszemben meglehetõsen nagy mennyiségû tápanyag gyûlik össze. Magas a B- és C-vitamin, valamint ásványi anyag tartalma. A szõlõ héja természetes sejtvédõ anyagokat rejt magában, de találhatóak benne flavonoidok, antioxidáns vegyületek és polifenolok, melyek az immunerõsítésben és az öregedési folyamatok lassításában játszanak szerepet. Ezen hatóanyagok együttesen eredményesen veszik fel a harcot az emberi szervezetet károsító szabad gyökök ellen.
Az igazi erõ a magban rejlik!
Külön említést érdemel a szõlõ magjából sajtolt olaj, mely számos jó tulajdonsága miatt a kozmetika szinte minden területén bevethetõ. A szõlõmag olaja sûrûn folyó és aranyló színû, linolsav tartalma közel 70 százalék. Mivel a linolsav jelentõs szerepet játszik a bõr vízháztartásának szabályozásában, a szõlõmag olaj a legjobb hidratálók egyike. Hihetetlen hatékonysággal javítja a bõr rugalmasságát! A szõlõmag olajban lévõ ásványi anyagok (magnézium, kalcium, kálium) és nyomelemek (szelén, cink, vas, mangán) pedig energiával töltik fel a bõrt. Nem tévedés: antioxidáns és szabadgyök semlegesítõ hatása 18,4-szer erõsebb, mint a C-vitaminé, és 50-szer erõsebb, mint az E-vitaminé! Szintén figyelemre méltó, hogy a szõlõmag olaj esszenciális zsírsavösszetétele miatt növeli a jó (HDL), és csökkenti a rossz (LDL) koleszterin szintet. Védi az érrendszert a meszesedéstõl, erõsíti az erek és hajszálerek falait és csökkenti a trombózis veszélyt.
Lehetséges felhasználási területek:
Arckezelés
Tisztítás után Tokaj-komplex pakolás – olyan antioxidánsokban gazdag, szõlõbõl és borból nyert szérum felhasználásával, mely fokozza a bõr kollagén és elasztin termelését.
Hajpakolás
Vékonyszálú, erõsen igénybevett töredezett hajra – a linolsav segít helyrehozni a hajszálak sérüléseit, erõsíti a hajhagymákat
Masszázs
Tokaj-komplex illetve szõlõmag olaj használatával. Eredmény: rugalmas, telt, ragyogó bõr.
Szõlõs kényeztetés tetõtõl talpig
Tokaji borfürdõ antioxidánsokban gazdag Tokajival, melyet törkölyös-gyógynövényes testpakolás követ. Záróakkord: szõlõmag olajos masszázs. Eredmény: selymesen feszes, ragyogó bõr.
Mámorító bormasszázs
Keverjen össze 2 ml szõlõmag olajat 2 ml 5 puttonyos Tokaji aszúval. Kapcsoljon be ellazító zenét, gyújtson meg egy illatgyertyát. Miután párjával koccintott, kérje meg, hogy felsõruházatát vegye le és feküdjön hasra. Csorgasson az elegybõl a bõrére, majd a nyaki részen kezdve körkörös mozdulatokkal haladva alaposan masszírozza meg a gerinctájékát. Következzék a váll, a kar és a hát oldalsó szakaszai. Fontos, hogy masszázs közben lehetõleg ne, vagy csak csendesen beszélgessenek.
Forrás:
Nõk Lapja Café
http://www.nlcafe.hu