Világrekord kísérletre készülnek a magyar borászok
A magyar újbor az Európában legkorábban érõ szõlõfajtából a Balaton déli partján szüretelt Csabagyöngyébõl készül. A Csabagyöngye úgynevezett kettõs hasznosítású fajta, azaz fogyasztható csemegeszõlõként és bor is készíthetõ belõle. Ebbõl a szõlõbõl kizárólag a Varga Pincészet készít újbort Magyarországon.
A klasszikus borkészítés során alkalmazott érlelési szakasz kihagyásával, közvetlenül a kierjedés után, a szüretet követõ harmadik héten belül kerül palackba a fehér újbor.
Az újborokkal szemben gyakran felvetõdik az a vád, hogy ez egy „gyors bor”, ami csak a természetes biológiai folyamatok megerõszakolásával jöhet létre. Nagyon fontos ezért annak tisztázása, hogy az egyetlen lényeges különbség az úgynevezett „nulla érlelés”, ami azt jelenti, hogy az erjesztést követõen a bor egy héten belül palackozásra kerül, az alacsony hõfokon las-san végbemenõ erjedés következtében az erjedéskor keletkezõ szénsav egy része a borban marad, és ez késlelteti az érését. A friss, új borok mindig közel álltak a borászok, a bortermelõ emberek szívéhez. A borfogyasztók széles rétege azért nem ismerhette meg korábban ezeket a borokat, mert a hagyományos szoréso technikákkal csak az erjedést követõ két-három hónappal lehetett elkezdeni dolgozni.
Amennyiben az idei világrekord-kísérlet jól sikerül, jövõre hivatalosan is versenyre hívják franciákat. A Csabagyöngye lehet az elsõ magyar bor, amely bekerül a Guinness rekordok könyvébe.
(http://www.guinnessworldrecords.com).
Magyarország piacvezetõ pincészete, az évente több mint 10 millió palackot forgalmazó Varga Pincészet Kft., az idén várhatóan 250 ezer palackkal gyárt az év elsõ borából. A pincészet reméli, hogy a termék egyre népszerobb lesz a magyar piacon és a jövõben a környezõ országokban, valamint a tengeren túli régiókban is eladható lesz.
Varga Péter a Csabagyöngyérõl: Nekünk bortermelõknek, mindig különleges esemény a frissen kierjedt újborok kóstolása, ezt az élményt próbáljuk most megosztani Önnel. A Csabagyöngye úgynevezett nulla érlelésû bor, az erjedést követõen ugyanis néhány napon belül palackozásra kerül. Így próbáljuk megörökíteni a bor megszületését követõ pillanatot, megõrizni az eredeti szõlõízeket, illatokat. A halványzöld színû, szõlõvirág illatú, enyhén muskotályos ízû primõrbor gyümölcsös jellegét tovább erõsíti az erjedésbõl visszamaradt szénsav. A Csabagyöngye Európa legkorábban érõ szõlõje, így nekünk magyaroknak adatott meg a lehetõség, hogy megalkossuk az „Év elsõ borát”. Szeptember elsõ dekádjában már palackozzuk, így vásárlóink még a szüret igazi beindulása elõtt megkóstolhatják. Fogyasztását aperitifként vagy salátákhoz, levesekhez, „meleg helyzetekhez”, nagy kortyokban, 14 °C-ra hûtve javasoljuk.
Kedves egészségére!
Varga Péter
Röviden a Beaujolais-ról. Ejtsd: bozsolé nóvó Beaujolais Franciaország egyik borvidéke, Párizstól 250 kilométerre. Az innen származó új (nouveau) bor lett világhíres Beaujolais Nouveau néven. Törvény írja elõ, hogy az adott év mely napján éjféltõl lehet árusítani. A legelsõ években, a tradíció születésekor ez november 15-e volt, azonban üzleti érdekeltségek miatt ezt november harmadik csütörtökére tették, hogy a hétvégére készülõ borivók már bulihangulatban kaphassák kézbe az elsõ üvegeket. Régebben a Nouveau-val teli teherautók éjfélkor indultak el Párizs felé, szinte versenyt oztek abból, hogy ki ér be elõször. Ez a gyorsaság a Beaujolais
Nouveau jellemzõje, hiszen vannak olyan újborok, amelyek csak tavasszal kerülnek piacra. Többet:
Kapcsolódó weboldal
Varga Pincészet – Magyarország kedvenc borászata!