Veszélyben lehet az idei szõlõtermés
Ha szüretig száraz marad az idõjárás, bõséges lehet a szõlõtermés. Ha viszont folytatódik a viharos nyár, akkor akár a termés harmada is veszélybe kerülhet. Egyelõre annyi tûnik biztosnak, hogy a hazai fogyasztásra szánt, mintegy háromszázmillió literes bormennyiség megterem. A tavalyi szerényebb termés után idén sem csordulnak túl a pincék. Szakemberek szerint nem lehet pontosan tudni, miként alakul az egy fõre jutó éves hazai borfogyasztás. Becslések szerint még mindig harminc liter jut minden magyarra, de ha a (jövedéki adószerû) marketing-hozzájárulás legutóbbi befizetéseit nézzük, akkor ennek csak kétharmada lehet a fogyasztás, adót legalábbis ennyi után fizetnek.
Az idei termés mennyiségérõl és minõségérõl még augusztus elején – holott a legkorábbi csemegeszõlõk fürtjeibõl már édesebb szemeket lehet csipegetni – sem lehet pontos becslést adni. Horváth Csaba, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának fõtitkára szerint több borászati vállalkozás is saját prognózissal rukkol elõ, ezekbõl azonban nem szabad az egész országra érvényes következtetéseket levonni. Megtudtuk azt is, ha a fürtök számát nézzük, akkor a tavalyinál biztosan bõvebb lehet a szüret. A feltételes mód a fõtitkár szerint azért helytálló, mert az idei nyár eddig sok kellemetlen idõjárási meglepetést hozott. Régebben is voltak jégesõvel kísért helyi viharok, de a borászemlékezet szerint nagyon ritka, hogy száz kilométeres sávban pusztítson a jég, ahogy ez már az idén megtörtént, amikor Pannonhalmától a Kunságig végigverte a határt és a szõlõt úgy, hogy sok táblában minden fürtöt levert a jég.
A szõlõsgazdák szerint a jég nemcsak az elsõdleges kárral okoz pusztítást, amikor a fürtöket veri le, hanem alattomosan azzal is károsít, hogy a megsebzett bogyókon, leveleken a párás, csapadékos idõben megtelepedhet a peronoszpóra, a lisztharmat és a botritisz nevû gomba. Sok birtokos fellélegzik, ha a tovavonuló jég meghagyja a termést. Örömük azonban korai lehet. A jó termésért nagyon oda kell figyelni a növényvédelemre. Ez viszont jelentõsen növeli a költségeket, hiszen a csapadékos, gyorsan változó idõben úgynevezett felszívódó szereket kell használni. Ezek behatolnak a növény szöveteibe, így a hatóanyagot nem mossa le az elsõ esõ. Kovács Elemér szerint a nem megfelelõen kezelt, jégvert ültetvényben a kórokozók a termés harmadát is elvihetik.
Ahogy a termés mennyiségérõl, minõségérõl, úgy a várható árakról is óvatosan nyilatkoztak a Hegyközségek Nemzeti Tanácsánál. Ha folytatódik a csapadékos, viharos idõjárás, akkor a tavalyi viszonylag magas szõlõárak maradhatnak. Sok bizonytalanságot jelent az is, hogy a Mátraalján a borvidék egyik legjelentõsebb szõlõfelvásárlója, a Szõlõskert Borászati és Hûtõipari Zrt. felszámolás alá került. Az egri borvidék kisebb szõlõtermelõi számára nem jó hír az sem, hogy az Egervin az idén nem fog jelentõs mennyiségû szõlõt felvásárolni. Ez viszont jelentõsen befolyásolja a gazdák pozícióit az áralkuk során, lévén a túlkínálat nem a szõlõtermelõknek kedvez.
Forrás:
[origo] Vállalkozói negyed
http://www.vallalkozoinegyed.hu