Utolsó csepp a borospalackban
A hivatalos álláspont szerint az uniós szabályozáshoz igazodó újítások mostantól érintik húsba vágóan az ágazatot. A tavalytól hatályos bortörvény elõírásainak betartását az ez évi szürettõl követelik meg igazán. Az eredetvédelem új rendszerének, a borhamisítás elleni küzdelemhez köthetõ intézkedéseknek is idéntõl kell beépülniük a gyakorlatba.
– Minden bizonnyal hegyközségek összeolvasztására lesz szükség, borvidékünkön egy éven belül legalább két hegyközség meg fog szûnni – mondta Cziráki Imre, a Balatonboglári borvidék hegyközségi tanácsának elnöke. – A bürokratikus ügyintézés nagymértékben nõ, aminek viszont nincs meg az anyagi fedezete, nem rendeltek hozzá forrásokat – fejtette ki Cziráki Imre elnök.
– Az új elõírások egyik része a nyilvántartási rendet változtatta meg. Új a gazdasági aktaszám, mellyel minden szõlõtermelõnek rendelkeznie kell, különben nem tudunk majd származási bizonyítványt adni, s a gazda szüretkor szembesül vele: nem tudja eladni a szõlejét – részletezte Mészáros Lászlóné, a borvidéki hegyközségi tanács titkára.
A határidõ február vége, s a hegyközségi tanács területéhez tartozó termelõknek alig több mint fele tett eddig eleget a kötelezettségnek. Több hegybíró szerint sokan válaszra sem méltatták a kiküldött leveleket, mivel már képtelenek lépést tartani az adminisztrációs teendõk sokaságával.
– Egy hónapja küldtük ki az elsõ leveleket közel 400 tagunknak, s most elölrõl kezdhetnénk, mert azóta újabb adatot is kérnek központilag – mondta Mikonya József, a kötcse–szóládi közös hegyközség hegybírója.
Szerinte a változások a borászat koncentráltabb mûködését eredményezik, és a kicsiknek egyáltalán nem kedveznek.
– A mi területünkön sok a jó kis borászat, s azt látjuk, hogy a rájuk nehezedõ adminisztrációs kötelezettségek miatt lassacskán megszûnnek.
Albert Ferenc látrányi hegybíró egyelõre nem látja mûködõképesnek az új rendszert, melyhez még a megfelelõ informatikai háttér sincs biztosítva.
A „nagy” hegyközségekben, így Balatonlellén, Bogláron vagy Szõlõsgyörökben ennél még több kedvezõtlen hatással számolnak.
– Egyébként is komoly gondot okoz, hogy a bor be van szorulva a pincékbe – utalt az eladási nehézségekre Szekér István szõlõsgyöröki hegybíró. Szerinte ez súlyosbodni fog amiatt, hogy a korábban minõséginek, ma oltalom alatt álló eredetmegjelölésesnek (OM) nevezett boroknál bevezették: borvidéki vagy régiós bizottságnak is el kell bírálnia érzékszervileg a bort, mielõtt az a borminõsítési igazgatóság (korábbi nevén OBI) elé kerül. Ez becslések szerint legalább két hónapos engedélyeztetési eljárás. A borászok a vele járó költségek miatt nem végeztetik el elõre, csak akkor biztatnak, amikor vevõ van egy-egy tételre. Vállalják a felesleges kiadást, vagy nehezebben tudnak alkalmazkodni a piaci igényekhez. Egyelõre az sem világos: mibõl fizetik az egy-egy bírálathoz elõírt legalább héttagú bizottságokat.
– Feleslegesnek érzem az egészet – adott hangot kétségeinek Pálfi László balatonboglári hegybíró, aki az adminisztrációs változásokra utalva azt mondta: nem tartja kizártnak, hogy érdektelenségbe fulladnak az új törekvések.
Nem bírja a hegybíró
A borhamisítás elleni küzdelmet szolgálja az is: az egykori minõségi borok esetében a hegybíró jelenlétéhez kötötték az engedélyeztetéshez szükséges mintavételt, mely egyébként az eddigi három-öt palack helyett 12 palackból álló mintát jelent. Mindez Lelle mellett Bogláron jelent majd komoly fejtörést, ahol a legtöbb mintát adó BB-üzem található. Az legalábbis kérdésessé válik: Balatonboglár hegybírója hogyan tudja ellátni a rá váró munkát?
Lehet-e elfogulatlan a helyi bírálóbizottság?
Cziráki Imre, a hegyközségi tanács elnöke több mint hat évig dolgozott Tokajban, ahol már jóval korábban mûködtek a most elõírt bírálóbizottságok. – Csak negatív tapasztalataim vannak, annak ellenére, hogy az elgondolást pozitívnak tartom – mondta. – Az ugyanis helyes, hogy minden érdektõl mentesen helyi szakemberek érzékszervi bírálattal megállapítják: megfelelõ-e az adott bor. Kérdés, hogy nem torzul-e ez az ítélet azért, mert olyanok ülnek a bizottságban, akik maguk is egy-egy üzemben dolgoznak, tehát, ha úgy tetszik: a konkurenciát képviselik?
Forrás:
sonline.hu
http://www.sonline.hu