Utazás egy szõlõszem belsejébe
1461 nap – Tokaj-Hegyalján ennyi idõ szükséges ahhoz, hogy az aszúszemekbõl bor legyen. Mád település legfrissebb beruházása, az Aszúház azt a folyamatot mutatja be, melyben a talaj adottságaitól az utolsó érlelési fázisig minden lépés különleges, csak a tokaji borrégióra jellemzõ.
A Mádon dolgozó, 18. generációs borászcsalád, a Szepsy család mellett olyan szakértõk és befektetõk hisznek a település második virágkorában, akik turisztikai-gasztronómiai fejlesztésekkel támogatják a borászati fejlesztéseket.
Interaktív utazás a szõlõszem belsejébe
Az Aszúház ötlete ebbe a településszintû márkaépítésbe (Szent Tamás Pincészet, Gusteau Kulináris Élménymûhely, Botrytis Hotel boutique szálló, Elsõ Mádi Borház) illeszkedik. A településre érkezõ vendégek kortárs alkotásokon, installációkon keresztül élményszerû eszközökkel ismerkedhetnek meg az aszúkészítés folyamatával: a termelõhelyekkel, a talajjal, a kõzetekkel, a szõlõtermesztéssel, a metszéstõl az aszúszemek egyenkénti leszedéséig.
Interaktív eszközökkel itt állítják ki a legismertebb termelõk forgalomban lévõ palackjait, illetve a látogatók számára is elérhetõ bortrezor is mûködik majd a központban.
A Lõdi Építésziroda által háromszintesre tervezett épületben egy légifelvételekbõl álló installáció fogadja a látogatókat, mely a mádi szõlõhegyeket mutatja különleges, felülnézeti kameraállásokból. A vendégek bevonódását olyan immerzív (térhatású) vetítéseken keresztül garantálják, melyek a terület földtörténeti adottságait, szõlõgazdálkodási, borászati lehetõségeit is rendhagyó módon ismertetik. A helytörténeti érdekességek sorában archív filmhíradó-anyagok váltják egymást Tokaj-Hegyalja elmúlt évtizedeirõl, de egy interaktív animációhoz érve azt a jelenetet is újra átélhetjük, amikor 450 évvel ezelõtt Lórántffy Zsuzsanna átvette az elsõ aszúbort Szepsi Laczkó Mátétól.
“A kiállítás jelentõs része játékos Augmented Reality-eszközökkel mutatja be a szõlõhegyek alatti világot, illetve a szõlõszemek belsejében lejátszódó, csak erre a területre jellemzõ aszúsodási folyamatot. Egy szõnyegre vetítve például Mád térképe jelenik meg, majd egy kiterjesztett valóság-program segítségével virtuálisan is kézbe vehetõek a mádi kõzetek” – mesélnek a kiállítás részleteirõl a kurátorok, Piskolti Bernadett és Lendvai Ádám. A központ tervezõi minden korosztályra gondoltak: egy Augmented Reality-játékban a szõlõmûvelés jellegzetes feladatait lehet egyénileg vagy kis csapatokban végezni. Hasonlóan népszerû játék lehet a Borzongora, melynél a billentyûket lépcsõk helyettesítik, az üvegek hangját pedig ébenfa ütõk adják.
Okos fénypultok és a jövõbe tekintõ bortrezor
Az Aszúház asztalba épített érintõképernyõi Mád aktuális borait mutatják majd be. A látogató a borok jellegzetességeit, tulajdonságait az érintõképernyõs kezelõpanelek segítségével ismerheti meg. Ugyanilyen érintõképernyõs fénypultokon elevenedik meg a mádi borarchívum, melynek böngészése során a vendégek kézmozdulatait infrakamera követi.
Az épületben mûködõ bortrezorban lehetõség nyílik a megvásárolt borok akár évtizedes szakszerû tárolására. Ha szeretjük a különleges megoldásokat, érdemes lesz élni egy egyedi ajánlattal: a gyermekünk születésekor vásárolt bort közel két évtizedig is õrizhetjük itt, 18. születésnapjáig. Az Aszúház így gondoskodik arról, hogy Mád generációk számára váljon találkozási ponttá.
Mádon az elmúlt évek tudatos fejlesztéseinek köszönhetõen egy kivételesen pozitív folyamat indult el. A helyi szabályzásnak megfelelõen a szõlõtermesztésben jellemzõvé vált a szigorú terméskorlátozás, hogy kíméljék az ásványi anyagokban gazdag talajt, a borászatban pedig a magas minõségû, dûlõszelektált borok kerültek fókuszba. A helyiek összefogása visszaállította azokat a szigorú sztenderdeket, melyek évszázadokon keresztül, más európai országokat megelõzve jellemzõek voltak a borvidékre.