Uniós borreform: közös álláspont a szakmával
Ezt a véleményt Font Sándor (Fidesz), a bizottság elnöke fogalmazta meg, miután a képviselõk meghallgatták a Földmûvelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) megbízottjának az uniós borreformmal kapcsolatos beszámolóját.
Sztanev Bertalan jelezte: az uniós borreformot a bizottság már a jövõ év nyarának végén szeretné életbe léptetni, ezért Brüsszelben mindent elkövetnek azért, hogy a reformfolyamat elõkészítése az év végén, a jövõ év elején lezárható legyen. A szakértõ úgy fogalmazott, hogy általában a borpiaci reform zárt egységet képez, és a bizottság nagyon nehezen fogad el bármiféle módosító indítványt.
Horváth Csaba, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának (HNT) fõtitkára kiegészítésében elmondta: Magyarországnak továbbra is az az érdeke, hogy a mustfok javítása a répacukorral – ugyanúgy, mint eddig -, alkalmazható legyen, valamint hogy az úgynevezett nemzeti borítékokba kerülõ pénzt ne történelmi alapon, hanem területalapon osszák fel a tagállamok között.
Emellett a szõlõkivágásba is nagyobb beleszólást kellene kapniuk a tagállamoknak – vélekedett. Ez utóbbi mellett azért érvelt a szakmai szervezet fõtitkára, mert Magyarországon évente mintegy 2,5 milliárd forintot lehetne felhasználni a szerkezetváltás megvalósítására. Ez 1300-1500 hektár szõlõültetvény megújítását tenné lehetõvé.
A kivágás ösztönzése fõként a régi tagállamok érdeke, mivel az uniós szakértõk szerint ez mintegy 200 ezer hektár ültetvény kivágását tenné lehetõvé az újonnan csatlakozott tagországokban. Ezzel tehermentesíteni lehetne a régi tagországok ültetvényeire nehezedõ piaci nyomást.
Az FVM szakértõje szerint a területalapú pénzelosztás valószínûsége kicsi, mivel a történelmi alapon járó pénzek mellett a régi tagállamok szinte egyöntetûen állnak ki.
A mezõgazdasági bizottság a hegyközségekrõl szóló, 1994-ben hozott, valamint a szõlõtermesztésrõl és a borgazdálkodásról szóló 10 évvel késõbbi törvényhez benyújtott módosító indítványokat is tárgyalta. A kormány képviselõje nem értett egyet azzal, hogy a módosítások között szerepeljen a borvidéki régiók beemelése a hegyközségi szervezetbe. Ezek a régiók ugyanis a bortörvény hatálya alá tartoznak a szakértõ szerint.
További két napirendi pontról elhalasztották a döntést a képviselõk, mondván: megvárják a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának közeljövõben tartandó tanácskozását. A javaslat ugyanis az arányos szavazást tette volna lehetõvé a különféle ügyekben. Jelenleg ugyanis minden borvidék területnagyságtól függetlenül azonos szavazattal rendelkezik. Ezt szerette volna az egyik ellenzéki képviselõ megváltoztatni arányos szavazással. A felvetéssel a kormánypárti oldal is egyetértett korlátozott mértékben, ezért várnak a HNT döntésére.
Forrás:
MNO
http://www.mno.hu