Új fahordókba kerülhet a badacsonyi bor
Tavalyi évjáratú olaszrizlinget palackoznak a Varga Pincészet badacsonyörsi központjában. Bár családi vállalkozásról van szó, a méretek lenyûgözõek: óránként hét-nyolcezer palack gördül le a gyártósorról. Amikor 1992-ben az egykori Badacsonyi Állami Gazdaság privatizálásával az üzem Varga Péter és családja kezébe került, az akkori gépek nagyjából fele ekkora kapacitással mûködtek, pedig akkortájt azok a berendezések is a legmodernebbeknek számítottak az országban.
– Mélyrõl indultunk, hiszen a pincészet elsõ évében alig 800 ezer palack bort gyártottunk, miközben korábban az állami gazdaságban a csúcsévekben 2,5 millió üveget töltöttek meg badacsonyi borral –mondja Varga Péter, a Varga Pincészet Kft. ügyvezetõje. –Ma már más léptékekben gondolkodunk, hiszen évente 10-11 millió palack bor kerül ki az üzemünkbõl.
Ezzel a mennyiséggel egyébként a Varga Pincészet a sokszereplõs hazai palackos borgyártásban piacvezetõnek számít a maga hétszázalékos részesedésével. A borok jelentõs részét idehaza értékesítik –a legnagyobb mennyiséget két nagy áruházlánc vásárolja a Varga-termékekbõl –, több mint egymillió palackot exportálnak, fõként Orosz- és Lengyelországba, egymillió üvegbe pedig pezsgõ kerül.
Az elmúlt másfél évtized látványos felfutása – a 250 hektárnyi minõségi szõlõterület megszerzése és az úgynevezett prémiummárkák bevezetése mellett – fõként a sorozatos fejlesztéseknek köszönhetõ. Varga Péter szerint ma már sokan elfelejtkeznek arról, hogy az uniós támogatások megjelenése elõtt is voltak mezõgazdasági beruházásokat segítõ támogatások, és a badacsonyörsi pincészet is igénybe vette a kilencvenes években a magyar állam pályázati segítségét.
– Az uniós programok kínálta lehetõségekkel persze egy másik korszak kezdõdött, hiszen mind a pályázható öszszegek, mind a támogatási intenzitás jelentõsen emelkedett, a mi esetünkben például minden alkalommal elérte az adott beruházás összértékének legalább negyven százalékát –mondja Varga Péter. – Az sem elhanyagolható szempont, hogy az uniós támogatások odaítélése és kifizetése nem függ a magyar költségvetés aktuális állapotától, így recesszió idején is lehet fejlesztési pénzekhez jutni.
A családi pincészet évek óta foglalkoztat egy pályázatfigyelõ munkatársat, így nem csoda, hogy a cég elmúlt hat évében megvalósított négy nagyobb projektjére – amelyekre eddig összesen 1,5 milliárd forintot fordítottak – több mint 600 millió forintos uniós támogatást sikerült lehívniuk. Így valósulhatott meg egyebek között az új borház, a palackozó üzem, a vörösborerjesztõrészleg, a laboratórium modernizálása, többtucatnyi óriási ûrtartalmú bor- és pezsgõstartály felszerelése. Jelenleg is folyik a hordós pince padozatának felújítása, egy fóliázógép beszerzése, valamint az üzem körüli zajvédõ falak építése.
– Az elmúlt idõszakban sokat szigorodtak a pályázati feltételek, de még annál is jobban a beruházások ellenõrzése – állítja az ügyvezetõ. – Velünk is elõfordult, hogy a gondos elõkészítés ellenére apróságokban eltértünk a tervektõl, amit utólag számon is kértek rajtunk. Így például a palackozóüzem tetõszigetelése során a tervezett 70 szellõzõ helyett csak 65 került beépítésre, amit az utólagos ellenõrzés során fedeztek fel, és a támogatási összegbõl levonták a hiányzó öt elem árát. Senkit sem akartunk becsapni, egyszerûen arról volt szó, hogy a kivitelezés során derült ki: hibás volt a terv, mert technikailag nem oldható meg a hetven darab szellõzõ beépítése.
Varga Péter szerint ma már olyan nehéz hibátlan támogatási kérelmet összeállítani, hogy nem restellnek segítséget kérni a területileg illetékes veszprémi Mezõgazdasági és Vidékfejlesztési Hivataltól, ahol eddig mindig segítõkészek voltak velük, így biztosak lehetnek benne, hogy az általuk beadott pályázati dokumentáció mindenben megfelel az elõírásoknak.
– Az utolsó simításokat végezzük a legújabb pályázati anyagunkon, amit napokon belül be kell nyújtanunk az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program (ÚMVP) mezõgazdasági termékek értéknövelése címû kiírására, mivel november 30-án lejár a határidõ –mondja a cégvezetõ. – Ezúttal egy 500 milliós projektet szeretnénk megvalósítani, amelynek legfõbb eleme egy új bortartálypark kialakítása lenne, de átalakítanánk a palackozó gyártósort, lecserélnénk a régi, nagy méretû fahordóinkat és a préseink egy részét is.
November 30-ig lehet támogatási kérelmet benyújtani az ÚMVP októberben ismét megnyitott Mezõgazdasági termékek értéknövelése címet viselõ intézkedésére. Az ebben a körben elnyerhetõ támogatások célja elsõsorban az, hogy a mezõgazdasági termékek feldolgozási és forgalmazási körülményeinek javításával, vagy új termékek, eljárások, technológiák bevezetésével növekedjen az adott mezõgazdasági üzem, illetve élelmiszer-ipari vállalkozás összteljesítménye, versenyképessége. Az ÚMVP irányító hatósága az élelmiszer-biztonsági és higiéniai feltételek javulását, valamint a környezetterhelés csökkentését is várja a programtól. A támogatás szinte mindenféle termék elõállítására igénybe vehetõ a hústól, a tejtermékeken át a zöldség- és gyümölcsfeldolgozásig, egyedül a halászati termékekre nem vonatkozik. Szintén fontos dátum november 30. – a rendkívül népszerû géptámogatási jogcím szempontjából is –, mivel ekkor jár le a kifizetési kérelmek módosított beadási határideje. Az Önálló, építéssel nem járó gépek, berendezések beszerzése elnevezésû intézkedés keretében azért volt szükség a határidõ meghosszabbítására, hogy elegendõ idõ álljon a támogatást nyert ügyfelek rendelkezésére a gépek megvásárlásához.
Forrás:
Népszabadság
http://www.nol.hu