Tokaji tavasz
A pénteki esti érkezést egy remek vacsora követte egy kis tokaji borízelítõvel. A szombati napon nem kellett mást tennie a látogatóknak mint beszállni az autóbuszba és követni a színes programokat. A csepergõ idõ ellenére vidáman sétáltunk a borvidék központjában ahol idegenvezetõnktõl érdekes történeteket tudhattunk meg a dicsõ idõk Tokajáról. A múzeum ódon falai között rendhagyó módon egy pohár bor és borkorcsolya társaságában sétálhattunk végig. A múlt emlékei után a ma borászatait látogattuk meg (ki a Disznókõ, ki a Benkõ Borház rejtett kincseit tapasztalhatta meg), hogy egy közös ebéden találkozzunk a Degenfeld Kastélyban. Ezt követõen mind a Degenfeld birtok, mind a Béres Pincészet megcsillogtatta elõttünk 2008-as friss borait, melyben érezhettük a szüreti levegõ suhogását is. A napot pedig remekbesikerült borvacsorákkal koronáztuk meg Tállyán az Oroszlános Borvendéglõben és az erdõbényei Magita Hotelben. Vendégeink biztató szavai arra ösztönöznek bennünket, hogy kitartóan és közösen dolgozzunk a borvidékért és minél több, színes programot szervezzünk a tokaji bor hûséges tisztelõi számára.
A Tokaji borvidék hazánk egyik legnevesebb része, Budapest után a külfödiek errõl a vidékrõl hallanak legtöbbet. Az utóbbi években egyre nagyobb fejlõdés tapasztalható nemcsak a borok, hanem a szolgáltatások terén is. Egyre több szálloda, panzió és konferenciahelyszín várja a vendégeket, nem beszélve az élményszámba menõ kóstolók helyszíneként a számtalan pincérõl és a változatos programokról.
Mi hívta életre a Tokaji Tavasz programsorozatot/projektet?
Amikor azt olvassuk a hírekben és halljuk a rádióban, hogy több, a Világörökséghez tartozó település azt fontolgatja, hogy kilép ebbõl a szövetségbõl akkor mi, a borvidék szolgáltatói nem tehetünk mást, mint szintén hallatjuk hangunkat. Mondhatnánk azt is, hogy ilyen még nem volt. ÖSSZEFOGUNK. Miért? Mert tudatosul bennünk, hogy EGYEDÜL NEM MEGY!
Borvidékünket és az itt tevékenykedõ szolgáltatókat gyakran éri az a vád, hogy nem képesek összefogni. Ezt a feltételezést akarjuk ezzel a közös programmal is megcáfolni. A kezdeményezés a borvidék idegenforgalmi szolgáltatóitól indult. Így született meg a Tokaj Klub. Mivel a borászatoknak több közös szervezõdése is van, úgy gondolták a szállásadók és étterem tulajdonosok, hogy õk is összefognak. Talán ez ebben az ágazatban a legnehezebb, de nagyon jó úton vagyunk. Ennek már bizonyosságát adtuk januárban, amikor egy újságírói study tour kapcsán az Európa mértani közepén, Tállyán található Oroszlános Borvendéglõben egy ötfogásos borvacsora minden egyes fogásához a programban résztvevõ borászok ajánlották boraikat és a résztvevõ éttermek és hotelek séfjei közösen komponálták az ételeket a borokhoz.
-Van e valamilyen hagyománya ennek a programnak?
A program idõzítését tekintjük újnak. Arra szeretnénk felhívni a borszeretõk, a borokat most ízlelgetõk és a borra nyitott vendégek figyelmét, hogy nemcsak nyáron és õsszel érdemes a borvidékre látogatni, hanem tavasszal is. A tavasz olyan évszak nálunk, amikor még itt-ott hallatszik a metszõollók csattogása, az erjedõ borok már elcsendesednek és a rügyek izgatottan várják, hogy kibukkanjanak téli vackukból.
-Mit kell tudni a tavaszi „elsõboros” kóstolásokról?
A boroknak, mint mindennek önálló életpályájuk van. Fiatalon légiesek, majd az évek során egyre testesebb alakot öltenek. Az elsõboros kóstolás olyan, mint a kisgyermek elsõ lépését látni. Megismételhetetlen. Ritka alkalom az, amikor a teljes friss, érintetlen borok hömpölyögnek poharunkban és belebódulhatunk az illatukba.
-Hogy zajlik egy ilyen látogatás a pincéknél?
A klasszikus borkóstolókon túl, igazi mûhelytitkokba leshetnek be a látogatók. Olyan helyekre jutnak el ilyenkor a vendégek, amelyek egyébként nincsenek benne egy átlagos birtoklátogatás programjában. A tartálytér csapjai megnyílnak, a hordók dugói feltárják rejtett nedûiket. Ezek a borok még nincsenek palackban, csupán tartály- illetve hordóminták melyek a borász gondos munkáját dicsérik.
-Mitõl függ, hogy melyik pincészet illetve szállásadó vesz részt?
A program magját azok a szálláshelyek és pincészetek alkotják, akik fel tudták vállalni a közös munkát. Négy programcsomagot alakítottunk ki, melynek központjai a szállásokhoz igazodnak. Tarcalon, melynek már két, borászatokkal rendelkezõ négycsillagos szállodája is van – a Gróf Degenfeld Kastélyszálló**** és az Andrássy Kúria Hotel**** Wine&Spa vendégszeretetét élvezhetik a látogatók, Tállyán a Bátrfay Udvarház és a Szirmay Kúria kapui állnak nyitva és Erdõbényén a Magita Hotel*** csalogatja a romantikus, vidéki kikapcsolódás szerelmeseit. A pincészetek között vannak kis és közepes méretû családi pincészetek, mint Tokajban a Benkõ Borház és a Hímesudvar Pincészet illetve ellátogathatunk nagyobb birtokokhoz, mint a Béres Pincészet, Disznókõ Szõlõbirtok, Gróf Degenfeld és Andrássy Pincészet. A két éjszakás programcsomag ára teljes ellátással, borkóstolókkal, transzferrel és ötfogásos borvacsorával háromcsillagos szállodában: 39 900Ft/fõ, négycsillagos elhelyezésben: 49 900Ft/fõ
– Jellemzõ-e a külföldi vendég Tokaji Tavaszon?
Szívesen fogadunk külföldi vendégeket is a programunkon, mivel az angol nyelvû vendégfogadás minden említett helyszínen megoldható, viszont nem tekintjük elsõdleges célcsoportunknak õket, mivel a külföldi látogatók sok esetben nem rendelkeznek ismeretekkel borainkról. Ezért számukra a friss évjáratú borok talán nem azt a reakciót váltanák ki, mint amit mi szeretnénk elérni. Számukra elsõsorban klasszikus borkóstoló programjainkat ajánljuk.
-Mit remélnek a szervezõk a Tokaji Tavasztól?
Reményeink között szerepel az is, hogy azok a vendégek akik a válság hangjai miatt nem indulnak külföldre úgy gondolják majd, az itthoni tájak, a szõlõskertek, borok és emberek megérnek egy hétvégét.
– Tervezik-e bõvíteni a Tokaji Tavasz programkínálatát valamivel?
Terveink között szerepel, hogy május végéig meghosszabbítjuk ajánlataink érvényességét cégek, csoportok számára azzal a különbséggel, hogy a március 27-29-i hétvége után klasszikus borkóstolók szerepelnek majd a programban. Tehát a pincék rejtett kincsei csak ezen a hétvégén lesznek hozzáférhetõek. Programunk felkeltette utazási irodák és cégek érdeklõdését is, de az idõpont sok esetben korlátozta lehetõségeinket, ezért döntöttünk az ajánlat meghosszabbítása mellett. A következõ években még több partnert igyekszünk bevonni a programba és szeretnénk egy együttmûködési megállapodást kialakítani a Budapesti Tavaszi Fesztivál szervezõivel is.
-Mik a tapasztalatok: Meg lehet-e mozdítani a városi közönséget egy ilyen jellegû eseménnyel?
Nincs könnyû dolgunk, amikor honfitársaink lépten-nyomon a nehéz gazdasági helyzetrõl hallanak, amikor egyre több rendezvény csalogatja a vendégeket országszerte. A Tokaji borvidék ezer arca remek programokat kínál a vendégek számára. Több száz vagy akár ezer kilométert is kellene utazni, hogy a természetes édesbor termõhelyén kóstolhassák meg a remek nedût. Tokaj viszont egy karnyújtásnyira kínálja remek borait, a bort, amit máshol nem kaphat meg.
-Mekkora volt az érdeklõdés eddig, mire számítanak idén?
Mint minden kezdet, ez is nehéz. Eddig 50%-os foglaltságot tudunk elkönyvelni, ezért még egy egyéjszakás last minute csomagot is meghirdetünk a napokban, illetve a borvacsorákon való részvételt nyitottá tettük. Az egy éjszakás program ára egy délutáni borkóstolóval, borvacsorával együtt háromcsillagos elhelyezés esetén: 19 900Ft/fõ, négycsillagos hotelben 24 900Ft/fõ. A borvacsora pedig 7 500Ft/fõ-be kerül.
-Mit szeretnek leginkább a turisták a Tokaji Tavaszban? Mi az az élmény ami leginkább megmarad bennük?
Mivel ez lesz az elsõ ilyen rendezvény a Tokaji Tavasz álomkönyvében az alábbi szerepel:
Az ellátogató vendégek szeretik remek borainkat, kiváló gasztronómiánkat, vendégszeretetünket. SZERETNEK MINKET ÉS SZERETIK A TOKAJI BORVIDÉKET.
Programunkról bõvebb információ a www.tokajitavasz.hu oldalon olvasható.