Szõlõskert, Nagyréde: átszervezés, elbocsátás nélkül
A Kvantál Kft. tavaly július vége óta végzi a csõdbe ment Szõlõskert Zrt. felszámolását. Varsányi István felszámolóbiztos szerint akkoriban a termelés közvetlen veszélyben volt, hiszen bankok szorongatták a bajba került vállalkozást. Most már publikus, hogy bõ egy évtized alatt legalább másfél milliárd forintnyi adósság gyûlt össze a gazdálkodó cég könyv szerinti négymilliárdos értéke ellenében.
– Mindent be lehetett volna azonnal csukni. Egy bank a borkészletet akarta magához venni, tervben volt a hûtõházi készletek értékesítése, és az épületekbõl is többet el akartak adni. Ha a „banki vonalon” értékesítették volna a Szõlõskertet, a hûtõház raktárként, a borászat anyagáron kelt volna el. Felbecsülhetetlen kár lett volna az is, ha szétverik az évtizedes piacokat – említi a felszámolóbiztos.
A felszámolók azonban máshogy gondolkodtak: minden beérkezõ forrást visszaforgattak a termelésbe, illetve a szõlõ felvásárlásába. Merthogy igen nagyot vállaltak tavaly a gazdasági rendrakás mellé azzal, hogy az utolsó kilóig felvásárolják a nagyrédei szõlõtermést.
– Megtartottuk, amit megígértünk. Az országban, talán egyedülálló módon, két részletben 100 ezer mázsa szõlõt vettünk át és fizettünk ki karácsonyig. Minden fürtöt, amit felkínáltak – emlékeztet Varsányi István.
A hûtõház körüli anomáliákat látva már az elsõ napokban úgy döntöttek, hogy értékesítik a részleget. Egy komoly szakmai befektetõ februártól a hûtõipari ágazat mind a 120 dolgozóját munkajogi utódlással átveszi. A közben külön céggé szervezett borászatnak is hamarosan az értékesítés lesz a sorsa. A termeléshez szorosan nem kapcsolódó részeket szintén eladják, a halastavat, illetve az irodaépületeket is meghirdetik. De így sem minden kintlévõség térül meg maradéktalanul, egy százmilliós tartozás behajtására esélyt sem látnak.
– Jogi úton próbáljuk meg ezt is visszaszerezni – jegyzi meg az ominózus ügy kapcsán a biztos. Hozzáteszi: – Bár „nagyok a pénzügyi gondok”, egyelõre megbízhatóan lehet finanszírozni a Szõlõskertet.
S amellett, hogy a nyugdíjba vonult dolgozók helyére nem vettek fel senkit, sem a csõdeljárás, sem az általános világgazdasági krach ellenére nem történtek Nagyrédén tömeges elbocsátások.
Bár a szakma hallgatólagosan a Szõlõskert túléléséért reménykedett, az elsõ perctõl kezdve voltak konkurens cégek mind külföldön, mind itthon, akik szándékosan „temették” a nagyrédei vállalatot. A dolgozók között is lehetett találni rémhírterjesztõket. A termékek minõsége szerencsére magáért beszél, vagyis sem a borászat, sem a hûtõház jó hírneve nem károsodott – hangsúlyozza Varsányi István.
Forrás:
heol.hu
http://www.heol.hu