Szõlész-borászok egyezsége
– Hazánk uniós csatlakozása hozta elõtérbe az érdekképviselet szükségességét – mondta -, mert várható, hogy rövid idõalatt nagy változások állnak be az ágazatban is. Élesedik a nemzetközi verseny, így lehet, hogy a hazai szõlõ- ésbortermelõk 30 százaléka vesztes lesz. A gondot csak tetézi, hogy továbbra is sok hamisított és számla nélküli bor kerülforgalomba. A zárjegy és a standolás eltörlése súlyosbítja a tisztességes borászok és a kereskedõk helyzetét.
– Mi tapasztalható az egri borvidéken?
– Az elmúlt idõszakban a hazai borvidékek közül a legnagyobb szõlõtelepítést itt valósították meg, miközben a régiültetvényeket nem vágták ki, s a telepítés piaci fejlesztésekkel sem párosult. Ez komoly feszültségeket okozott. Emiatt azágazati szereplõknek össze kellene fogniuk és egyezségre törekedniük. Az elsõ lépés az önkéntes terméskorlátozás lehetne,amely elõsegítené a jobb minõséget és nem lenne akkora a piaci nyomás sem. Miután a borászati üzemeket közvetlenül érintika piaci hatások, az általuk megfogalmazott követelményeket kellene elfogadniuk a szõlõtermelõknek. Leginkább azt, hogy mités milyen minõségben termeljenek. Ki kellene vágni az elöregedett, gazdaságtalan ültetvényeket, hogy a helyükre régi beváltfajták kerülhessenek.
– Milyen lesz az idei szüret?
– A kedvezõtlen idõjárás miatt késõbb érik be a szõlõ, amely mennyiségben többnek ígérkezik, de a minõség elmarad a2002-es és a 2003-as évjárattól.
Forrás:
a href=\”http://www.hevesmegyeihirlap.hu\” target=\”_blank\”>Heves Megyei Hírlap