Szent István Napok – SZIE-GMFK
Dr. Varga István tanszékvezetõ egyetemi docens elõadásában hangsúlyozta, hogy a minõségi borok iránt világszerte nõ az igény. Ez a meghatározott termõhelyrõl származó és védett eredetû italokra vonatkozik. Rámutatott, hogy hazánk európai uniós tagsága komoly verseny elé állítja borászainkat is, akik csak úgy érhetnek el eredményeket, ha garantált minõségû árukat termelnek és értékesítenek.
Jelenleg a hazai szõlõ- és borágazat szétaprózódott, sok az ellenérdekelt szereplõ. Elképesztõ méreteket öltött a borhamisítás és nincs szakmai érdekképviselet. Hiányzik a megfelelõ piaci és marketingstratégia. A következõ idõszakban nagyon sok feladatot kell tehát megoldani annak érdekében, hogy szõlészetünk és borászatunk valóban versenyképes lehessen. A jövõben kevesebb borvidékre és fajtára, továbbá garantált eredetvédelmi rendszerre lesz szükség.
Ezután Hordós Attila, a Mátraaljai Borvidék Hegyközségi Tanácsának titkára az ország legnagyobb, 7600 hektáras történelmi borvidékének jelentõségérõl beszélt. Itt már elkezdõdött a szüret, s az elõrejelzések szerint hektáranként 8,3 tonnás termést szednek le az ültetvényekrõl. Kiemelte, hogy az elmúlt tíz évben kilónként 28-34 forintért vásárolták fel a szõlõt, az idén a hegyközségi tanács javaslatára védõárat vezettek be. Így kilónként 10-12 forinttal magasabb áron értékesítik árujukat a termelõk.
Forrás:
Heves Megyei Hírlap
http://www.hevesmegyeihirlap.hu