Szakmaközi szervezet lett a HNT
Közép-Európában elsõként Magyarországon valósult meg az ágazat képviseletére jogosult szakmaközi szervezeti elismerés, az Európai Parlament és Tanács a mezõgazdasági termékpiacok közös szervezésének létrehozásáról szóló rendelete, illetve a hazai jogszabályi háttér alapján.
A HNT mint az ágazat reprezentatív szervezete, mint szakmaközi szervezet jelentõs erõfeszítéseket tehet a hazai szereplõk sikeressége érdekében.
Néhány kiemelt feladat, amely az elkövetkezõ idõben a HNT, mint szakmaközi szervezet tevékenységét meghatározza:
– A termelés és a piac átláthatóságának növelése, többek között a már megkötött szerzõdések tekintetében a termelési költségekre, az árakra, a mennyiségekre és a szerzõdéses idõtartamra vonatkozó összesített statisztikai adatok közzététele és a potenciális jövõbeli regionális, nemzeti és nemzetközi szintû piaci fejlemények elemzése, elõrejelzése révén.
– A termelési potenciál elõrejelzése és a piaci ártendenciák közzététele.
– A termékek forgalomba hozatali koordinációinak javítása, piackutatás és piaci tanulmányok közzétételével.
– Új potenciális exportpiacok felkutatása és azokon a közös fellépés megszervezése.
– A belsõ együttmûködés szervezése, uniós szabályoknak megfelelõ szerzõdésminták kidolgozása, a szõlõtermelõk felvásárlók, feldolgozók, valamint a feldolgozott termékek nagy- és kiskereskedõk számára történõ értékesítésben, figyelembe véve a tisztességes versenyfeltételek kialakításának és a piaci torzulások elkerülésének szükségességét.
– Az adottságainkban, termékeinkben rejlõ lehetõségek teljesebb kiaknázása, többek között a meglévõ értékesítési piacok jobb felhasználásával.
– Módszerek eljárások kidolgozása, bevezetésének támogatása amelyekkel a termelés innovatívabbá, ésszerûbbé és hatékonyabbá, illetve a piaci igényeknek, a fogyasztói ízlésnek és elvárásoknak jobban megfelelõvé váljon, különös tekintettel a termékminõségre, és ezen belül is az oltalom alatt álló eredet megjelöléssel vagy oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott termékek sajátosságainak megõrzésére, valamint a környezetvédelemre.
– Olyan módszerek és eszközök kidolgozása, amelyek segítségével a termék minõsége a termelés és adott esetben a feldolgozás és a forgalomba hozatal összes szakaszában javítható.
– Az ökológiai termelés, valamint az eredet megjelölések, minõségi védjegyek és földrajzi árujelzõk védelme, oltalma és elõmozdítása érdekében történõ bármilyen tevékenység végzése.
– Kutatások ösztönzése és folytatása az integrált termesztés, a fenntartható termelés vagy egyéb környezetbarát termesztési módszerek terén.
– A belsõ és külsõ piacokon a termékek fogyasztásának elõmozdítása és/vagy a termékekkel kapcsolatos információk nyújtása.
A HNT rendszeresen fogja tájékoztatni a közvéleményt a feladatok megvalósításáról.