Soproni borvidék hírei
Kamaraestek a Kékfrankos Fõvárosában
2006. április 30-án húsvétvasárnap 20.00 órakor kerül megrendezésre az a kamaraest, amelyen a zene és bor összhangját keressük. Zene és bor többféleképpen kapcsolódik egymáshoz: születtek kifejezetten a borról és borfogyasztásról szóló zenemûvek is, de a hangok és ízek okozta élmények akár szabadon is társíthatók egymáshoz. Erre teszünk kísérletet kamaraestjeinken, ahol a mûsorszámokhoz válogatott borokat kínálunk. Kellemes idõtöltés, amelyet a borban és zenében rejlõ testi-lelki harmónia biztosít.
Helyszín: BW Pannonia Med Hotel, 9400 Sopron Várkerület 75.
Telefon: +36-99-312-180
Kékfrankos IC: a minoségi bor és a minoségi utazás egymásra találása
A jó bor és a minoségi utaztatás célja egyaránt az emberek kényeztetése. Ennek a gondolatnak a jegyében kapta a Budapest és Sopron között közlekedo egyik InterCity vonatpár a Kékfrankos IC nevet.
Az errol szóló megállapodást nemrégiben írta alá dr. Józan Tibor, a GYSEV vezérigazgató-helyettese, Molnár Tibor, a hegyközségek tanácsának elnöke és Tama István, a Magyar Turizmus Rt. nyugat-dunántúli marketingigazgatója.
A keresztelonek az ad különös jelentoséget, hogy az idei esztendo Magyarországon a bor és a gasztronómia jegyében a nagy „íz-utazás” éve. Franciaországban már volt arra példa, hogy vonatot neveztek el borról, de itthon még nem. A Sopronból 18 óra 12 perckor, Budapestrol pedig 19 óra 25 perckor induló IC kapta a Kékfrankos nevet. Bár Sopron a Kékfrankos fovárosa, emellett jelentosek még a Zweigelt, Cabernet sauvignon, Merlot és a Pinot noir ültetvények, a fehérborfajták közül a Zöld veltelini, a Leányka, a Sauvignon blanc, a korai piros veltelini, a Tramini és a Chardonnay emelheto ki.
A Kékfrankos IC elnevezés hozzájárulhat a borvidék és a kékfrankos ismertségének növeléséhez, de fordítva is igaz: a soproni borok kedvéért a jövoben egyre többen szállhatnak majd vonatra. A soproni pályaudvaron tartott keresztelon Horváth Imre városplébános áldotta meg a vonatot, az utasokat pedig stílusosan egy pohár kékfrankossal kínálták meg.
Nyugat-Magyarországi Egyetem Bora Borverseny
Igazán nívós nedû vitte el idén a pálmát a Nyugat-Magyarországi Egyetem Bora elnevezésû versenyen. A megmérettetésre most is kizárólag soproni Kékfrankossal, illetve Kékfrankos alapú cuvée-vel lehetett nevezni. A szakmai bírálatot követõen a zsûri öt bort nevezett meg az egyetem vezetõibõl álló társadalmi bírálóknak, melyekbol kiválasztották azt a bort, mely büszkén viselheti „a Nyugat-Magyarországi Egyetem Bora 2005” kitüntetõ címet.
A döntés értelmében ezt az elismerõ címet egy esztendõn keresztül a Lõvér Pince 2002 évjáratú Kékfrankosa birtokolhatja.
Hegykõ Bora
2006. április 20-án Tornácos Étteremben megrendezésre került a Hegykõ Bora Borverseny. A versenyre 17 bort neveztek a soproni termelõk: 8 fehér-, 1 rosé-, és 8 vörös bor mintát tesztelt a négy fobol álló szakmai bíráló bizottság. A szakmai bizottság három fehér és négy vörösbort terjesztett a nyolc fõbõl álló társadalmi zsûri elé, akik végül kiválasztották azt a két bort, amelyek büszkén viselhetik a „Hegykõ Bora 2006” kitüntetõ címet:
Iváncsics Pince Cuvée (Irsai Olivér – Zöld veltelini) 2005
Lõvér Pince Kékfrankos 2002
Anno 1816
Január 15-án már havazott a szõlõkben, majd 25-e és 27-e között hóval érkezett meg a nagy hideg. Február 9-én havazott. Március 26-án ismét sok hó esett, és a talaj oly keményre fagyott, hogy nem lehetett ásni. Az április aztán melegnek és száraznak bizonyult. Június 6-án és 7-én kezdett csak a szõlõ virágozni, ráadásul Medárd napján is esett, majd – néhány napot nem számítva- június végéig esõs maradt az idõjárás. Ez az év a termést és a bort tekintve szegényes volt.