Saját pályájukon nyomták le a francia borfelismerõ versenyzõket
A Dél-Franciaországban rendezett versenyen bekötött szemmel kellett hat fehér és hat vörös bort megkóstolni. Az íz és az illat alapján kellett megnevezni a származási országot, azon belül a bortermelõ régiót, a szõlõfajtát és az évjáratot. A szakértõ publikum spanyol vagy francia gyõzelmet várt. Végül azonban a kínai vakon kóstolók bizonyultak a legjobbnak. Persze ebben a versenyben a szerencse is szerepet játszik, de a kínaiak kiváló teljesítménye nem a csupán véletlen mûve.
A világ legnépesebb országa a borászatban is rohamléptekkel fejlõdik. Az önmagában nem meglepõ, hogy Kína a világ második legnagyobb bortermelõje már. Az viszont más sokat elárul a fejlõdés ütemérõl, hogy míg 2000-ben a világ termelésének csupán 4 százalékát produkálta, jelenleg már 11 százalékos a kínai részesedése. 830 ezer hektáron termelnek szõlõt.
A La Croix címû francia lap tudósítója az egyik leghíresebb kínai borgazdaságban járt. A Chateau Sangod vagyis Sangod kastély fantázianevû borászat Pekingtõl 100 kilométerre, nyugatra található. Innen szállítják a nedûket a nagy állami ünnepségekre, a külföldi vezetõknek rendezett bankettekre, Barack Obama amerikai elnök tiszteletére is a Chateau Sangod egyik különleges évjáratú palackját bontották fel. A legolcsóbb itteni bor üvegje 30 euró, az igényes vevõk a 100 és 150 euró közötti fajtákat rendelik.
A gazdaságban persze dolgoznak külföldiek is. Nicolas Carré francia sommelier már 15 éve adja át szakértelmét a helyieknek. Kínában a borfogyasztás is rohamosan nõ, és a termelés egyelõre nem tud lépést tartani a kereslettel. Ami pedig a minõséget illeti: a La Croix tudósítója szerint az általa kóstolt cabernet sauvignon nagyon finom volt, és vak ízlelés esetén, származási helyként, a bordeaux-i borvidékre tippelt volna.
Forrás:
HVG.hu
http://hvg.hu