Reménykeltõ a termés Szekszárdon
Az MTI által megkérdezett borászok 10-15 százalékkal nagyobb termésre, a magasabb savtartalommal párhuzamosan az elmúlt évekhez képest alacsonyabb mustfokú szõlõre számítanak.
Pálos Miklós, a Twickel Szõlõbirtok szõlészeti vezetõje elmondta: a korai fagy miatt egy-két mélyebben fekvõ területen kényszerbõl szüreteltek, de a szõlõ mennyisége és minõsége is megfelelõ. Közepes, „normális magyar” évjárat alakul – tette hozzá. A magasabb savtartalomnak és a kevesebb cukortartalomnak köszönhetõen jó rozék, könnyedebb, hosszan eltartható borok készülhetnek – jegyezte meg.
A kétszáz hektáros szõlõültetvényt mûvelõ pincészetnél, ahol merlot, cabernet, és a kékfrankos egy részének szürete van hátra, a következõ napok idõjárásában bíznak, amikor a várható napsütés hatására nõhet a szõlõ cukortartalma.
Módos Ernõ, a Ferger-Módos borászat borásza arról számolt be, hogy a kadarka mustfoka, beltartalmi értéke, beszínezõdése gyengébb a tavalyinál, a kékfrankos-, merlot-, cabernet-termés azonban reménykeltõ, merlot-ból például 19-20 mustfok közötti szõlõt szüreteltek. Az eddig betakarított fajtákat rozé, illetve könnyû, gyümölcsös vörösborok alapanyagának használják fel; az idei évjáratot élénk savú, illatos borok jellemzik majd – tette hozzá.
Ismertetése szerint oportóból, zweigeltbõl hektáronként 7-8 tonna termett, és merlot-ból is e körüli mennyiség várható. A kékfrankos és a cabernet nyolc tonna körüli átlagot hozhat – tette hozzá.
Nagy István, a bátaszéki hegyközség elnöke elmondta: a szekszárdi borvidék területének 58 százalékát adó területen a termelõk a fehér fajták szüretelésével már végeztek, kevés kékfrankos, merlot és a cabernet-fajták szedése van hátra.
Kékfrankosból és merlot-ból az átlagosnál nagyobb a termés, a cabernet-bõl valamelyest kevesebbet várnak. Ismertetése szerint a felvásárlási árak 5-10 százalékkal magasabbak a tavalyinál; a kékfrankos kilogrammjáért 120, chardonnay-ért 110, merlot-ért 120-125 forintot kínálnak. Egy hektárnyi szõlõterület önköltsége 700 ezer forint, ha el lehet érni egymillió forintos bevételt, a 300 ezer forintos jövedelem jónak számít – jegyezte meg.
A szõlõ idei magasabb savtartalma országosan jellemzõ – mondta az MTI-nek Horváth Csaba, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának fõtitkára, hozzátéve: sokan attól tartottak, hogy a hõségnapok csökkentik a savakat a szõlõben, ez azonban nem következett be.
A szeptemberi esõs idõszak nem segítette a beérést, így azok járnak jól, akik még kint tudják tartani a jó egészségi állapotban lévõ szõlõjüket – tette hozzá.
Tájékoztatása szerint a borászatok legutóbbi adatközlése alapján a hazai óborkészlet nagysága 1,9 millió hektoliter, a tavalyival megegyezõ mennyiség. Ezek a borok az áthúzódó idõszak ellátására szolgálnak, az lenne az optimális, ha a készlet a belsõ fogyasztással megegyezõen, 2,3-3 millió hektoliter között lenne – mondta a fõtitkár.
Forrás:
Inforádió
http://inforadio.hu