Piarista Bor 2015
A piaristák – a kegyesrendiek – évszázadok óta tanítanak, 1642 óta Magyarországon is számos iskolát alapítottak. Manapság is több ezer gyermeket, fiatalt oktatnak általános iskoláikban, gimnáziumaikban és szakiskolájukban. Jelentõs szerepük volt azonban a magyarországi borkultúra fejlesztésében is, szõlészeteik mintagazdaságokká fejlõdtek az évszázadok alatt.
A rend második magyarországi iskolája is úgy jött létre 1685-ban, hogy Szelepcsényi György esztergomi érsek szõlõket hagyott a kegyesrendiekre a Kiskárpátok alján, a Pozsony megyei Szentgyörgyön. Késõbb is sok piarista rendház megélhetéséhez hozzájárultak a kisebb-nagyobb szõlõk és pincék. Több nagyobb birtok is volt a rend tulajdonában, melyekbõl hazai és nemzetközi versenyeken díjnyertes borok kerültek piacra. Ilyenek voltak a Balaton-felvidéken Dörgicsén, valamint Tokaj közelében Mádon és Sátoraljaújhelyen.
A második világháború után a kommunista diktatúra által elvett birtokok szõlõtermésébõl származó bor hiánya társadalmi, kulturális és gasztronómiai értékek elvesztését is jelentette.
A rendszerváltást követõen 2008-ban indult el a munka, hogy a rend újjáélessze a régi hagyományokat. Egy évvel késõbb, az elsõ alkalommal kiírt borválogatásra, nem lévén saját szõlõterülete a rendnek, olyan borászatokat hívtak meg, amelyek a balatoni és a tokaji régiókban, hagyományos piarista szõlõtermõ földek közelében fekszenek. A szakértõkbõl és a rend képviselõibõl álló zsûrinek az volt a feladata, hogy a beérkezett pályázatok közül kiválassza azt a bort, mely az év Piarista bora címre érdemes és méltó. Ettõl kezdve a kitûnõ minõségû gyõztes borok Piarista borként kerültek palackozásra, címkézésre és forgalomba. 2010-tõl már országos volt a nemes vetélkedés. A minden évben megrendezendõ borválogatás egyik célja, hogy a feltörekvõ, komoly szakmai munkát végzõ magyar gazdák borait megismertesse a borkedvelõ közönséggel. A másik cél pedig, hogy a rend borászati hagyományainak társadalmi, kulturális és gasztronómiai értékei újjászülessenek, és közösségek épüljenek belõlük, nemcsak a piarista családon belül, hanem minden borszeretõ ember között.
Idén is kitûnõ minõségû borok érkeztek a válogatásra. A régi piarista szõlõtermõ vidékekrõl és az ország legkülönbözõbb borvidékeirõl származó vörösborok mindegyike méltón képviselte a rend hírnevéhez illõ hagyományt és minõséget.
A szakértõkbõl és a piarista rend képviselõibõl álló öttagú szakértõi zsûri tagjai Nyeste Pál SP, a nagykanizsai gimnázium igazgatója, dr. Freund Tamás agykutató, dr. Rohály Gábor, a zsûri elnöke, Niszkács Miklós, a Magyar Bor Akadémia alelnöke, és dr. Oberfrank Ferenc, a Piarista Diákszövetség elnöke voltak.
A május végén megrendezett zsûrizésen 100 pontos rendszerben íz, zamat, szín és illat alapján pontozták és rangsorolták a borokat. A kóstolás vakon történt, a zsûri tagjai csak a döntésük után ismerhették meg a borokat készítõ borászatok neveit. A szakmai zsûri által kiválasztott borok az év Piarista boraként kerülnek forgalomba, a termelõ nevének és címének feltûntetésével.
A Piarista bor 2015 gyõztesei:
Carmenere 2011 – Molnár Pince, Villány
Cabernet sauvignon 2012 – Canter Borház, Zánka
A GYÕZTES PINCÉSZETEK ÉS BOROK ADATAI:
MOLNÁR PINCE
Carmenere 2011, száraz vörösbor, 750 ml
„A kiváló borok készítésének alapja a remek adottságokkal rendelkezõ dûlõkben ültetett szõlõtõke, amit nem hagyunk magára, gondoskodunk róla és kényeztetjük, csak néhány fürt nevelését engedjük neki, ezáltal koncentrált nagytestû borokat készíthetünk.” A Molnár család ültetvényeinek kialakításakor és megvásárlásakor azokra a remek adottságú elsõ osztályú területekre koncentrált, amelyek a villányi hegy magasan fekvõ pontjain, tökéletes déli fekvésben, remek, ásványi anyagban gazdag talajjal megáldottak. Ezekben az ültetvényekben radikális terméskorlátozással (maximum ötven mázsa szõlõ hektáronként) nagyon gazdag aromájú, összetett szerkezetû, elegáns borok születnek.
A családi pincészet három tulajdonosa Lajos, aki a szõlõkért felelõs, valamint két fia, Attila, aki az értékesítésben jeleskedik, és Róbert, aki a borkészítést végzi, felügyelve a birtok mûködését.
A pincészet évente kb. 500 hektolitert termel, palackoz és értékesít. A Molnár család 1988 óta rendelkezik saját szõlõültetvénnyel, de mindkét szülõ felmenõi birtokoltak kisebb szõlõültetvényt. Azóta folyamatos bõvítéssel, a bevételek visszaforgatásával bõvült a birtok. Az 1996-os évjárattól kezdve a pincészet már palackba zárva értékesítette borait. 2000 tavaszán a villányi történelmi pincesoron megnyílt a Molnár Pince, ahol a betérõ vendégek megkóstolhatják a pincészet borait. Ez idõ alatt mindhárom családtag borász illetve okleveles borbírálói végzettséget szerzett, és a három kicsi pincébõl egy teljesen modern, új pincészetet hozott létre.
12 hektárnyi szõlõterületeik a villányi hegy legjobb és leghíresebb dûlõiben találhatóak: Kopár, Jammertal, Csillagvölgy, Agancsos, Remete, Fekete-hegy. Az itt termelt szõlõfajtáik: portugieser, kékfrankos, pinot noir, syrah, merlot, cabernet franc, cabernet sauvignon, carmenere.
A carmenere õsi bordói fajta, amelyet a filoxéra teljesen kipusztított Európából. Csak két évtizede derült rá fény, hogy Chilébe kerülve megmaradt. Karakteres, nagy bor, ugyanakkor szolid savak, szeder és erdei gyümölcsök ízei jellemzik. Igazi különlegesség, izgalmas, egzotikus, történelmi bor.
Fogyasztása 18 oC-ra hûtve javasolt.
Alkoholtartalom: 13,5 %vol
CANTER BORHÁZ
Cabernet sauvignon 2012, száraz vörösbor, 750 ml
A Canter Borház Európa egyik legmodernebb borászati mûhelyeként épült fel Zánkán, a Balaton északi partjának festõi környezetében.
Az idén hároméves borpince épülete puritán, letisz¬tult, szinte spártai hatást kelt. Az üzem 4500 négyzetméteren épült meg, hatalmas, nagyvonalú terek, csillogó fémtartályok, fahordók nyersbeton háttérrel: nyoma sincs a téglafalas pinceromantikának. A feldolgozástól a palackozáson át a tá¬rolásig mindent képes ellátni.
A Canter története azt mutatja, mi¬lyen, amikor két fiatal és lelkes szak¬ember tõkét és szabadságot kap ahhoz, hogy a terveit megvalósítsa. Gelencsér Gergõ és Istvándi Tamás mindket¬ten borászok, akik a Balaton környékének egyik legizgalmasabb borászati vállalkozásán dolgoznak, ami az utóbbi éveket illeti. 2014 igazi kiugrá¬si pont volt a Borháznak, kicsit olyan, mint amikor a színpad félig elhúzott függönye mögül elõlépnek a szereplõk, az általuk készített borok már az egész országban elérhetõvé váltak az üzletek polcain.
A borászathoz tekintélyes szõlészet is tartozik, 110 hektáron gazdálkodnak, Dörgicsén, Ti-hanyban és a Nagy-Somlón.
A régi piarista szõlõk vidékérõl, a kiváló dörgicsei ültetvényekrõl származó cabernet sauvignon a pincészet kis szériában készült prémiumborainak elsõ évjáratát rejti. Lassú, vigyázó erjedés után kis tölgyfahordóban érlelõdött. A fajtára jellemzõ vastag, telt jegyek így váltak harmonikussá, elegánssá, valódi élményt nyújtva.
Fogyasztása 18 oC-ra hûtve javasolt.
Alkoholtartalom: 13,5 %vol