Pálinkát gyárt a vegyipar?
Mind több bizonyíték van arra, hogy az utóbbi években már ipari méreteket öltõ pálinkahamisítások hátterében néhány vegyi üzem áll. E cégek milliárdos bevételt könyvelhettek el a hivatalosan ipari célra gyártott ipari szesz értékesítésébõl.
A Vám- és Pénzügyõrség Központi Bûnüldözési Parancsnoksága kéthetes akciósorozatot tartott a nyáron a jövedékiadó-visszaélések leleplezésére. Az eredmény: 27 gyanúsítottal szemben indult büntetõeljárás szeszhamisítás és illegális szeszkereskedelem gyanújával, 18-an még ma is elõzetes letartóztatásban vannak. A vámnyomozók szerint az elsõdleges adatok alapján legkevesebb egymilliárd forintnyi jövedéki adóval rövidítették meg a költségvetést.
A szeszhamisítók elsõsorban Észak-Magyarországon, valamint Pest és Bács-Kiskun megyében tevékenykedtek: eredetileg ipari célra gyártott szeszbõl kémiai eljárással eltávolították a denaturáló anyagot, majd gyümölcsaromák és csapvíz hozzáadásával „gyümölcspálinkát” kevertek belõle.
A szakértõk szerint a „tisztításra” használt vegyi anyagok a kész pálinkában is kimutathatók maradtak, a szesz tartós fogyasztása ezért az egészségre különösen ártalmas lehet. Nem zárható ki az sem, hogy a fogyasztón néhány feles után mérgezési tünetek jelentkeznek; émelygés, szédülés, látászavarok.
A nyomozás megállapította, hogy a hamis pálinka alapanyagát, egy kiskereskedelmi forgalomban nem kapható fagyálló folyadékot, a Nógrádi Erdõkémia Kft.-ben állították elõ. A vámnyomozók õrizetbe vették a cég egyik vezetõjét, adataik szerint ugyanis tevékenyen részt vett a szeszhamisító, jövedékiadó-csaló szervezet munkájában. Szervezte és irányította azt a hálózatot, amely az ipari szeszt eltüntette a hatóságok elõl, majd pálinka- alapanyaggá tisztította.
A kft. vezetõ tisztségviselõje továbbította az ipari szeszt azoknak a vállalkozásoknak, amelyek késõbb fantomcégeknek – csak papíron létezõ, de már huzamosabb ideje nem mûködõ társaságoknak – küldték tovább azt „tisztításra” és „keverésre”.
A séma ugyanaz volt, mint a 2005 karácsonya elõtt felszámolt szervezet esetében, amely a budapesti Etanol 2000 Kft. alapanyagából készített hasonló módon pálinkát. Az a szervezet is az ország több pontján mûködtetett pálinkapancsolókat, melyekben a legalapvetõbb élelmiszer-biztonsági elõírásokat sem tartották be.
A most felszámolt bûnszervezet – úgy tûnik – az etanolosok bukása után egyszerûen átvette a piacukat, s mintha mi sem történt volna, folytatta a szeszhamisítást.
Ez a csoport is magánházak hátsó udvaraiban, tanyákon és elhagyott ipari épületekben tisztította az eredetileg ablakmosó folyadéknak gyártott, valójában soha, sehol nem forgalmazott anyagot, s kevertek belõle különbözõ ízû mûpálinkákat.
A VPOP adatai szerint e két nagy fogás, s az idén a piacokon és a kereskedelemben megtalált mintegy 67 ezer liternyi hamis szesz lefoglalásának köszönhetõen jelentõsen nõtt a legális forrásokból származó szeszes italok forgalma. A vámõrség legalábbis mintegy 900 millió forinttal több jövedéki adót szedett be az akciók után. Egyes országrészekben – a júniusi-júliusi házkutatások óta – hiánycikk az olcsó (feltehetõleg hamis) pálinka.
Forrás:
Népszabadság
http://www.nol.hu