Nemzeti boriroda alakulhat
Három héten belül elkészíti a nemzeti boriroda létrehozására vonatkozó elõterjesztést Botos Ernõ Péter. A miniszteri programbiztostól megtudtuk: az ágazati teendõkrõl folytatott tegnapi egyeztetés résztvevõi – termelõi szövetségek, szervezetek, tanácsok, felsõoktatási intézmények – közel egyhangúlag támogatták a kezdeményezést. Mellette érvelt Szanyi Tibor, az agrártárca államtitkára is.
A programbiztos szerint a boriroda mûködése milliárdos nagyságrendû költségvetési támogatást igényelne. Ez több mint a duplája az Agrármarketing Centrum által évente a borra fordított 300-400 millió forintos forrásnak. (Egyébként a terület \”menedzselése\” az AMC-tõl átkerülhetne a borirodához.) A központi támogatáson túl elképzelhetõ a boriroda költségvetésének kiegészítése az ágazati szereplõk befizetései révén is. Ez történhetne közvetlen módon és úgy is, hogy a bort érintõ adóterhek bizonyos százalékát automatikusan visszaforgatnák az iroda büdzséjébe.
Az ágazatban hosszú ideje alapvetõ problémának tartják a magyar bor nemzetközi elismertetésével kapcsolatos tevékenység hiányosságait, nem megfelelõ koordinációját, a rendelkezésre álló szûkös források nem terv- és célszerû felhasználását. A központi piaci és marketingtevékenységet folytató iroda megalakítása ezeken a gondokon segíthet – fejtette ki Botos Ernõ Péter. A szervezet várhatóan az õsz elején jön létre. A \”sietséget\” az indokolja, hogy a kormánynak és a parlamentnek még az idén rendeznie kell a kapcsolódó jogi-költségvetési feltételeket.
A miniszteri programbiztos hangsúlyozta: egyelõre csupán a kezdeményezés biztos, ám az, hogy az ötletet milyen tartalommal töltik meg, csak ezután, a további konzultációk során dõl el. Mint említette, vitapontként merült fel, hogy az irodát teljesen új szervezetként alakítsák meg, vagy pedig valamely már meglévõ intézmény bázisára építsék. Kérdésként fogalmazódott meg, hogy az ágazat, vagy a minisztérium lépjen-e fel kezdeményezõként. A tárca részérõl határozottan jelent meg az igény, hogy \”az ágazat maga vegye a kezébe a sorsát\” – fogalmazott lapunknak Botos Ernõ Péter. Megjegyezte: a nemzetközi tapasztalatok azt mutatják, sok helyütt a már meglévõ, termelésorientált szervezetek – ilyen hazánkban a Pannon Bormíves Céh, a Tokaj Renaissance Egyesület, a Magyar Szõlõ- és Bortermelõk Szövetsége – tették meg az ilyen intézmény megalakítására irányuló elsõ lépéseket.
Forrás:
Index
http://www.index.hu