Nagy Olaszrizling Kóstoló
Gerbaud Ház impozáns épülete adott otthont ennek az új kezdeményezésnek, melynek a célja az volt, hogy a fajta sokszínûségét bemutassa, hogy megmutassa nemcsak a hétköznapok itala lehet az Olaszrizling, de egyben prémium bor is. Az elegáns helyszín 2013. október 19-én, szombaton, délután 4-kor nyitotta meg kapuit az érdeklõdök elõtt. A szakmai közönség már 14:00-tõl megkóstolhatta Magyarország legnagyobb területen termelt fehér szõlõfajtájának 120 féle borát közel 60 borászat, borház kínálatában. A sétáló kóstolót megelõzte három ültetett mesterkurzus. Az Osztrák Borakadémia elnöke, Josef Schuller és Kielmayer Kristian AIWS osztrák és magyar olaszrizlingeket hasonlított össze össze, Dr. Mészáros Gabriella AIWS a Terra Hungarica borkínálatában szereplõ olaszrizlingek, furmintok és chenin blanc-ok eltérõ karakterét vizsgálta, míg Jásdi István, a Balatonfüred–Csopaki borvidék meghatározó termelõje a különbözõ dûlõk borra gyakorolt hatását elemezte, természetesen az olaszrizlingeken keresztül.
Az Olaszrizling eredete nem ismert. Sokan gondolják, hogy Olaszország vagy Franciaországban született meg ez a fajta. Az is egy feltételezés, hogy Franciaországból Németországba került, majd onnan terjedt el a Filoxéra-vész után Európa számos bortermelõ országában. Bármelyik ország volt eredeti hazája ennek a fajtának, azt biztos, hogy nálunk, Magyarországon nagyon jól érzi magát. A legnagyobb területen termelt fehér szõlõfajta, közel 6000 ha-on terem. Megtaláljuk éppúgy a legnagyobb borászatoknál, mint ahogyan fellelhetõ a legkisebb családi pincészetek kiskertjeiben is. A legnagyobb kiterjedésû termõterületeket Badacsony, Balatonfüred-Csopak és Balaton felvidék mondhatja magáénak. Nem csoda, hiszen a fajta kedveli a vulkanikus talajt, de a magasabb mésztartalmú területekrõl is érdekes, izgalmas borokat képes adni.
Olaszrizling lehet érdekes? Erre a kijelentésre sokan felkapják a fejüket, s kérdõ, kételkedõ tekintettel pillantanak a kijelentést tevõ felé. Való igaz, a híre nem túl jó a fajtának, hiszen a 80-as években, a tömeggyártás aranykorában, amikor úgy gondolták mindegy, hogy mit iszik a nép, csak vegyék és fogyjon, abban az idõszakban szinte minden fehérbort olaszrizlingnek hívtak, még azokat a kreálmányokat is, melyek a bor elnevezést sem érdemelték meg.
Mitõl különleges mégis az Olaszrizling? Sokszínûsége teszi egyedivé. Készítõje számára nagy mozgásteret ad, lehetõség nyílik a kísérletezésre, mivel a fajta erõteljesen magán viseli a termõtalaj jellegzetességeit. Éretlenül leszedve harapós és durva lesz, függetlenül attól, hogy melyik borvidékrõl származik. Ha éretten szüretelik, akkor bora finom, karakteres savakkal rendelkezik. Férfias bor, keserûmandulára emlékeztetõ illat- és ízjegyekkel. Jelentõs cukormennyiséget képes felhalmozni, aszúsodásra is hajlamos, így a szõlõfajta alkalmas félédes, édes borok készítésére. Ízeit a fahordós érlelés megnemesíti. Acéltartályban erjesztve könnyedebb, virágosabb illat- és ízkaraktert mutató nedû születik, melyben néha még a rezeda is fellelhetõ.
Errõl a sokszínûségrõl bizonyosodhatott meg minden látogató, aki belekortyolt a Nagy Olaszrizling Kóstoló boraiba. Megtapasztalhatta a könnyed, gyümölcsös ízjelleget, a dûlõszelektált, hordóban érlelt fajták zamatát, megtudhatta mi a különbség a különbözõ régiók olaszrizlingjei között s talán korábbi elõítéletei is megszûntek, vagy legalább is enyhültek.
Kele Renáta