MUNKAHELYTEREMTÉS KONTRA VILÁGÖRÖKSÉG
Az egyes borászati cégekhez kapcsolódó civil szervezetek a világörökségi cím esetleges elvesztését vélelmezõ, minden jogalapot nélkülözõ állításai jelentõs számú munkahely teremtésének a szándékával érkezõ befektetõket elriasztanak Szerencsrõl. Ezért menekült el városunkból az a befektetõ, aki klímaberendezések gyártására kívánt üzemet létesíteni az ipari parkban, nem valósulhat meg a kertészet, amely több mint száz embernek adna munkát. Papírgyár sem települhet az erõmû szomszédságába, hogy a hulladékhõt hasznosítva ötven embert foglalkoztasson, miközben immár kettõ éve megszûnt a termelés a 119 éves tradícióval rendelkezõ Szerencsi Cukorgyárban. Az üzem bezárása közvetlenül 111 munkavállalót érintett, közvetve pedig közel négyszáz ember megélhetését befolyásolta hátrányosan.
Sajnos az eltelt három évben a Tokaj Történelmi Borvidék kultúrtájra elkészült két állapot megõrzési jelentés, valamint a szalmatüzelésû erõmû világörökségi szempontú hatástanulmánya sem adott választ arra a kérdésre, hogy milyen ipari fejlesztések valósíthatók meg a területen a védendõ értékek veszélyeztetése nélkül.
A vizsgálatokból az sem derül ki, hogy milyen hatással voltak a megõrzendõ értékekre a cím elnyerése óta a világörökségi területen végbement jelentõs változások: az új borászati technológiák alkalmazása, további nagyüzemi ültetvényeket létesítése, a hegyaljai gazdák által a veszteséges termelés miatt növekvõ mûveletlen, elhagyott, parlagosodó területek, a gyakoribbá váló szõlõkivágások, a világörökségi magterületen belül, a legkiválóbb szõlõültetvények közé ékelõdött, a kitüntetõ cím elnyerését követõen száz települést kiszolgáló kommunális regionális hulladéklerakó és építési törmelék feldolgozó üzem létesítése stb. Felmerül a kérdés, hogy a fenti tényekre figyelemmel, nem sérültek világörökségi listára történõ felvétel alapjául szolgáló egyetemes értékek?
A szabályok még mindig nem tisztázottak, erre a felelõs magyar szerveknek kevés volt a cím elnyerése óta eltelt nyolc év, de azt sem tudhatjuk, hogy az utóbbi évek változásai miatt maradéktalanul bír-e még a terület azokkal az értékekkel, amelyek védelme miatt olyan korlátozásokat kellene megtartanunk, amelyek nem illeszkednek városunk természeti, gazdasági és társadalmi adottságaihoz.
Az elmúlt idõszakban civil szervezetek több alkalommal az UNESCO Világörökség Bizottságához fordultak a világörökségi értékek vélt, vagy valós veszélyeztetettsége miatt. Ezt most mi is megtesszük: Szerencs város polgármestereként kezdeményezem a Világörökség Bizottságnál, hogy készíttessen a terület egészére vonatkozó, a jelenlegi helyzetet rögzítõ állapotfelmérést, amely nem egyetlen tervezett fejlesztés szempontjából, annak várható hatásaira koncentrálva vizsgálja a védett területet és annak védõzónáját, hanem valóban komplexen, valamennyi környezeti, gazdasági és társadalmi adottságot, és ezek területen belüli eltéréseit is figyelembe veszi. Kérem, hogy a nemzetközi szervezet az állapotjelentés elfogadása elõtt ne csupán a magterületen, hanem a védõzóna egészére kiterjedõ világörökségi helyszínen ellenõrizze és elemezze az utóbbi években végbement változásokat és a jelenlegi állapotot.
A Szerencs és Környéke Fejlõdéséért Egyesület aláírásgyûjtésbe kezd a városban, és javasolja, hogy az õszi helyhatósági választásokkal egyidõben, helyi népszavazáson mondjanak véleményt a város polgárai: Fontosabbnak tartja-e Szerencs hagyományaira épülõ iparfejlesztést és az ehhez kapcsolódó munkahelyteremtést, mint a világörökség védõzónájába történõ tartozást?
Elhivatottak vagyunk értékeink védelme mellett, azonban meggyõzõdésünk, hogy térségünkben a települések fejlõdését nem lehet csak a turizmusra, egyes mezõgazdasági ágazatokra, a kézmûvességre, valamint a táj- illetve ökogazdálkodásra alapozni. Határozott szándékunk Szerencs történelmi hagyományain alapuló és a térség felzárkóztatására irányuló ipari fejlesztések megvalósítása.
Szerencs, 2010. április 8-án.
Rónavölgyi Endréné
Szerencs város polgármestere
Takács Zoltán
Szerencs és Környéke Fejlõdéséért Egyesület elnöke
Forrás:
MTI-DIREKT
http://ots.mti.hu