Mit ér a bor, ha villányi?
DN: – Mit ér a svájci érem?
– Az egész világon mindenütt nagy kihívást jelent szõlészeknek, borászoknak egyaránt jó Pinot Noir-t készíteni, ami nemegyszerû feladat. Idén jelentkeztünk elõször a versenyre, hogy megmérettessük a 2003-as évjáratunkat. A világlegkiemelkedõbb borai között szerzett ezüstérem szépen csillog, különösen, ha azt vesszük, hogy ez a bor nemrég kerültpalackba, az ízvilága ezután fog kiteljesedni.
DN: – Miért a Vylyan nevet választották a pincészetnek?
– Erre a vidékre akkor kerültünk, amikor 1988-ban szõlõterületeket vásároltunk itt, majd 1992-ben elkezdtük betelepíteniazokat. Szegedrõl érkezve nem akartuk a pincészetet Debreczeni néven indítani. Villány középkori nevét választottuk.
DN: – A magyar bornak mik a perspektívái a világban?
– EU-csatlakozásunkkal a reflektorfény a magyar borokra is jobban rávetült, ez érzõdik az érdeklõdõk számán. Arendszerváltás elõtti mennyiségi szemlélet és piaci struktúra hatásának megváltoztatásához azonban nincs varázspálcánk. Jópár évbe beletelik még, hogy szívós munka eredményeként a minõségének és az általunk óhajtott imázsnak megfelelõenértékeljék borainkat.
DN: – Min kellene javítani?
– Ez nagyon összetett kérdés. A borminõség folyamatos emelése mellett a borvidékek közös marketingmunkáján, valamint avendéglátás színvonalán is sokat kell javítani.
DN: – Villány helyzete jobb-e a többi borvidékünkénél?
– Úgy gondolom, hogy Tokaj és Villány biztosan dobogós a magyar élmezõnyben. Villány helyzetét erõsíti az is, hogy a jövõévtõl eredetvédelmi rendszert fogunk bevezetni, amely a termelõknek piacvédelmet ad, a vásárlók számára pedig garantáltanjó minõséget, bármelyik villányi bort is választja. Az eredetvédelmi rendszer ugyanis már a szõlõtõkék metszésétõlellenõrzi a folyamatot. Mindez nem egyenarcúságot jelent, hanem a minõség kötelezõ küszöbértékét biztosítja a bennerésztvevõknek.
DN: – Mely országok lehetnek ígéretes piacok? Nyilván nem Franciaország kínálja az esélyt.
– Jelentem: a Vylyan exportál Franciaországba is, Párizs környékére. Nem nagy tétel, de büszkék vagyunk rá. Ami a borvidékkülpiaci esélyeit illeti, szerintem nincs olyan ország, amelyet eleve biztos felvevõpiacnak tekinthetnénk. A régebbihagyományú piacokon például a korábbi minõség miatti elõítéletekkel kell megküzdeni. Jellemzõen ilyen számunkra azegyébként nagy lehetõségeket rejtõ német piac, amelynek kereskedõi nagyobbrészt még mindig a megszokott olcsó árfekvésûfélédes borokat várják tõlünk.
– Milyen haditerv lenne a legjobb a piacok meghódításához?
– Országonként külön stratégia kell, viszont jó lenne, ha az egész villányi borvidék közös stratégiákat tudna kidolgozni.Bízom benne, hogy sor kerül rá.
Forrás:
a href=\”http://www.dunantulinaplo.hu\” target=\”_blank\”>Dunántúli Napló