Minõségi vagy OEM bort inna?
A borok címkéjén az OEM rövidítés azt jelenti, az ital oltalom alatt álló eredetmegjelölést visel. Kizárólag olyan szõlõbõl készült, amelyet ugyanazon a nyilvántartott termõhelyen szüreteltek. Az OFJ: oltalom alatt álló földrajzi jelzés. Az ilyen borhoz a szõlõ 15 százaléka máshonnan is származhat, 85 százalékát viszont az adott területen kellett megtermelni.
Az FN feliratú, földrajzi jelzés nélkül kódolt boroknál nem számít, hogy az ország mely pontján termelt szõlõbõl szûrték. Így osztályoz az uniós borminõsítési rendszer, amelyet egy 2009-es rendelet vezetett be. 2012 januárjától már csak ezeket a minõsítéseket lehetett feltüntetni az új borok címkéin. A régi kategóriák – minõségi, a táj- és az asztali bor – nem szerepelhettek. A három, betûszóval jelölt kategória elvileg ezeknek felelt meg, de lehet átfedés, mert a korábbi fogalmak szerint az is készíthet minõségi bort, aki többfelõl szerzi be hozzá a szõlõt.
A fogadtatás vegyes volt. Már három éve is akadtak olyan Csongrád megyei borászok, aki úgy látták, ez csak egy újabb papírízû uniós szabály, amelyet a magyar hatóságok ésszerûtlenül vettek át. Mások arról beszéltek, azzal, hogy ez a minõsítési rendszer így védi a termõhelyeket, talán kevesebb lehetõség lesz visszaélésre. Abban is bíztak, hogy az olasz bort behozó, azt hazaival házasító, olcsó tömegitalt PET-palackokban forgalmazó vállalkozások hasznát megnyirbálja ez az elõírás.
Ebben a reményében hamar csalatkozhatott a szakma. Arról, hogy a vásárlók mennyire tanulták meg, melyik rövidítés mit jelent, nincsenek adatok. A borászok úgy tapasztalják, aki bort vesz, ezután is a régi, megszokott jelölés alapján szeretne tájékozódni, és zavart okoz, hogy nem teheti meg. Az interneten jó néhány borászat ezért azóta is használja a minõségi bor kitételt az ajánlataiban. Mások rögtön a honlap elején próbálják eligazítani a vásárlót, hogy az OEM minõségit jelent.
A Csongrádi borvidék elnöke, Ungerbauer György más, dunántúli kollégáival együtt most fölvetette a Hegyközségek Nemzeti Tanácsánál (HNT): hadd térjen vissza a címkékre – az OEM, az OFJ és az FN mellé – a minõségi, a tájbor és az asztali megjelölés is. – Ez segíthet a vevõnek, és így nekünk is, ráadásul, mint kiderült, egyáltalán nem tilos az Unióban, a legtöbb tagországban szerepeltetik a régi besorolást is – indokolt az elnök. – Szokás szerint véletlenül derült ki, hogy erre a változtatásra van lehetõség, és ezt a HNT kezdeményezheti.
A csongrádi tisztségviselõ arról számolt be, hogy a változtatás támogatására megkérték Gál Pétert. Õ nemrég még a HNT szakmai igazgatója volt, most viszont eredetvédelemért felelõs helyettes államtitkárrá nevezte ki a miniszterelnök.
Forrás:
delmagyar.hu
www.delmagyar.h