Mélyütések a borászoknak
Hárs Tibor, a mecseki borvidék elnöke szerint ma a legfõbb gondja a gazdáknak, hogy nem ismerik a felvásárlási árakat. Már megkezdõdött a szüret, présben a korai fajták legkorábbija, az Irsai Olivér, és még mindig nem nyilatkozik a régió felvásárlója. Nos, nyomban megkerestük Schmidt Gyõzõt, a Danubiana Borkereskedõ Társaság ügyvezetõjét, aki valóban nem tudott konkrét árakat. A többnyire fehérborokkal kereskedõ dombóvári cég álláspontja szerint a tavalyi árak alatt, helylyel-közzel tíz százalékos „centrumban” mozognak majd az idei ajánlataik. Schmidt Gyõzõ, aki egyben a Pannon Borrégió elnöke is, leszögezte, hogy az árak azért ilyen nyomottak, mert ömlik a bor befelé az unióból. Különösen az olaszok mennek mélyen az ár alá, ahol 30 eurocent körüli a minõségi borok literje. Másrészt a hazai pincékben a hordók többsége még a tavalyi borral teli, így érthetõen a kereslet is megcsappant.
Információnkat megosztottuk Hárs Tiborral, aki nem volt felhõtlenül boldog, bár megjegyezte, hogy a borvidéken a várható mennyiség jó közepes, a minõséggel semmi gond. Bizakodóbbak a villányi borvidéken, ahol Bock József elnök szerint bár háromszor volt jégverés – két kisebb és egy nagyobb –, a szõlõ megint bizonyította, hogy csodálatosan meg tud újulni. Bár a természetes szelekció, a jég által levert szemek és fürtök helyett mindig jobb, ha maga a gazda szedi le a tõkérõl a felesleget. Bock József szerint a szüretet rövidesen megkezdik, odafigyelve, egyéni kéréseknek eleget téve. Reméli, hogy emlékezetes bor lesz a 2009-es évjárat, s hogy a kék szõlõ felvásárlási ára jóval a száz forint felett lesz, bár maga is tudja, hogy az unió borfelesleggel küzd.
Az a legfontosabb, hogy ne maradjon a tõkén szõlõ
Nehezebb szüretnek ígérkezik az idei, mint a korábbi években volt – mondotta lapunknak Horváth Csaba, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának titkára.
A szakember szerint az a legfontosabb, hogy ne maradjon fürt a tõkéken. Tavaly az egri borvidéken volt igen feszült a hangulat, az idén meglehet, hogy másutt is nehezen megoldható gondokkal szembesülnek majd a termelõk. Valóban döcög a felvásárlás, különösen a kék szõlõbõl vannak nagyobb készletek, nagy az uniós nyomás, ami ellen nem tehetünk semmit.
A múlt évben a KSH adatai szerint mintegy 250-260 ezer hektoliter bor érkezett legálisan importból Magyarországra, de érkezik bõven, majd ugyanennyi fekete csatornákon is. Ez utóbbit kéne fékezni. Horváth Csaba szerint a felvásárlók a készleteikre panaszkodnak, és arra, hogy bedugultak az értékesítési csatornák. El kell fogadniuk a termelõknek, hogy az ár mindig megegyezés, alku kérdése.
Elõnyt adni a hazainak
Sokan mondják azt, amit Bock József is megpedzett: a hazai terméket kéne elõnyben részesíteniük a vásárlóknak ezekben a gazdaságilag nehéz idõkben. Így ha néhány forinttal drágább is, de a magyar borospalackok után kéne felnyúlni a szupermarketek polcaira. Egyébként még „szerencse”, hogy a prognózisok szerint legfeljebb 3,5 millió hektoliter borunk lesz az idei termésbõl országosan, ami az átlagos évi 4-4,5 millióhoz képest jelentõs visszaesés.
Forrás:
Dunántúli Napló
http://www.dunantulinaplo.hu