Megvan a nyertes, indulhat a licit
[tn_2_bal.jpg] A mai napon tartották a Zsirai Pincészet „Keltsd életre a parafadugót!” pályázat díjátadó ünnepségét a Vármegye Galériában, amelyre a sajtó képviselõit is meghívták. A díjátadón kiállították a legjobb 9 alkotást (a top tízbõl egy versenyzõ visszalépett), amelyek közül a pincészet és két együttmûködõ szervezetének képviselõi alkotta zsûri kiválasztotta a többfordulós pályázat nyertesét. Az ítészek nemcsak azt vették figyelembe, hogy mennyire felelnek meg a mûvek az elõzetes terveknek, hanem a kivitelezés minõsége is az értékelési szempontok között volt.
A versenyben lévõ kilenc pályamû: Szabó-Darida Ági – Bor Bemutató Palack, A Nyíregyházi Fõiskola csapata – Szellem a palackból, Sipos Máté – Fröccstorony, Nyáry Erika – SzõlõZsir-ai, Emri Dóra – BOR-fotel, Varga András – „Krampampuli nyakék”, Ambrus-Varga Eliza és Simon Zoltán – Winedrop, Lámpás ’92 Alapítvány – Keserû Andrea: „Sommelier” ékszerei és a „borivó” táskája, Hetes Réka – „Bacchus hordója”.
„Egytõl egyig különleges alkotások, amelyek méltó módon szolgálják a pályázat célját, hogy felkeltsék a figyelmet a tokaji borvidék értékeire, mi mindig, örömmel csatlakozunk az ehhez hasonló kezdeményezésekhez. ”- mondta Kulcsár Edit, a Tokaji Borbarátnõk Társasága elnöke. Nyulasi Gábriel, Az ihatóbb Magyarországért Egyesület elnöke pedig a következõképpen nyilatkozott a versenyrõl: „Örülünk, hogy a bor és a mûvészet kézenfekvõ kapcsolódása ilyen kreatív energiákat hozott felszínre. A Zsirai Pincészet projektje egyaránt megmozgatta az alkotókat, borfogyasztókat, amely végsõ soron a magyar borkultúra felemelését is támogatja.”
A zsûri összességében Hetes Réka „Bacchus hordója” alkotását találta a legjobbnak, aki megnyerte a 100 ezer Ft-os fõdíjat és egy 6 fõ részére szóló borkóstolót a Zsirai Pincészetnél. A Tokaji Borbarátnõk Társasága által felajánlott különdíjat pedig Nyáry Erika a SzõlõZsir-ai kitalálója kapta. Az alkotási folyamat ideje alatt a top 9-be jutott versenyzõkkel – így a gyõztessel is – mini interjúsorozat készült a pályázat médiapartnere, a Borgõz borblog jóvoltából, amelyek a pincészet közösségi oldalán olvashatók.
„A versenyzõk, szponzorainknak köszönhetõen közel 30 ezer parafadugó felhasználásával, különféle technikákkal készítették el mûveiket, sok energiát fektettek bele és mi szeretnénk, ha ezeket mások is megcsodálhatnák. Így úgy döntöttünk, hogy december 15-ig kereskedelmi partnereink üzleteibe helyezzük ki õket. És hogy hol, melyik alkotás lesz megtalálható, facebook oldalunkon tesszük közzé.” – tudtuk meg a pályamûvek jövõbeli sorsáról Zsirai Petrától, a pincészet ügyvezetõjétõl.
A kiállítás ideje alatt – december 5-15. között – összesen 8 db alkotásra lehet licitálni a Licitaljunk.hu oldalon. A gyõztes mûvet a pályázat kiírója tartja meg és állítja ki mádi pincészetének borházában. Az árverezésbõl befolyt összeget a Tokaji Borvidék Szõlészeti és Borászati Kutatóintézet „Fajtagyûjtemény létesítése” projektjének ajánlják fel, amelynek keretében õshonos szõlõfajták megmentésén, gyûjteménybe rendezésén tevékenykednek. A pincészet örömmel ajánlja fel az összeget a kutatóintézetnek, hiszen gazdálkodásában maga is a hagyományos elveket követi, és törekszik a ma már feledésbe merült õshonos szõlõfajták megõrzésére.
A pályázat szponzorai a Procork Kft., a HP-Cork Kft., a Hungarokork-Amorim Zrt., és a Naturo-Kork Kft., akik parafadugó felajánlásukkal hozzájárultak a pályázat színvonalas lebonyolításához.
A Zsirai Pincészet az ország három jelentõs borvidékén (Tokaj, Somló, Villány), közel 17 hektáron gazdálkodó családi vállalkozás, szõlõültetvényeinek legnagyobb része a világörökség részét képezõ Tokaj-Hegyalján található.
Háttér-információ a Zsirai Pincészetrõl
A Zsirai Pincészet 2003 óta mûködõ családi jellegû vállalkozás, amely az ország három jelentõs borvidékén (Tokaj, Somló, Villány) gazdálkodik. Közel 17 hektáron mûvel hagyományos és õshonos szõlõfajtákat, amelyekbõl kizárólag saját alapanyagot felhasználva állít elõ tájegységekre jellemzõ, egyedi borokat.
Tokaj-Hegyalja
Legnagyobb területükön, Mádon és környékén (Rátka, Tállya, Tarcal, Tokaj) 13 hektár területen mûvelnek szõlõt, ahol elsõsorban a tokaji vidékre jellemzõ borokat, valamint egy tipikus házasítást is készítenek a borkülönlegességek mellett.
Kínálat:
Furmint, Hárslevelû, Sárgamuskotály, Katika Cuvée, Szamorodni, Fordítás, Máslás, Aszú
Somló
Hazánk legkisebb borvidékén, Somlóvásárhelyen, a Zirci Apátság egykori szõlõterületének egy részén, 1,5 hektáron olaszrizling, furmint, hárslevelû és juhfark tõkéket nevelnek. A fajtaborok mellett a bazaltos területre jellemzõ jellegzetes aromájú házasítást is elõállítanak.
Kínálat:
Somlai, Hárslevelû, Furmint, Olaszrizling
Villány
A borvidék gyöngyszemén, Palkonyán, 2 hektáron többnyire vörösbort adó fajtákat (oportó, kékfrankos, cabernet sauvignon, cabernet franc, kadarka, merlot,), valamint fehérszõlõtõkéket (rizlingszilváni, muscat ottonel) mûvelnek. Kétfajta vörös, egy rosé, valamint könnyed fehér házasítást is készítenek.
Kínálat:
Villányi Gavallér, Villányi Múzsa, Villányi Múzsa Rosé, Villányi Díva
„Keltsd életre a parafadugót!” pályázat
A pincészet 2013. szeptember 30-án hirdette meg „Keltsd életre a parafadugót!” címû, többfordulós pályázatát. A mûvészvilágot és a boros közösségeket megmozgató kiírás célja, hogy ráirányítsa a figyelmet a tokaji borvidék értékeire, világhírû, jellegzetes ízvilágú boraira és hozzájáruljon a hazai borkultúra népszerûsítéséhez. Ebben a küldetésben a pincészet két együttmûködõ partnere: a Tokaji Borbarátnõk Társasága és Az Ihatóbb Magyarországért Egyesület. Míg elõbbi a tokaji borvidék hazai és nemzetközi hírnevének öregbítéséért, a hegyaljai hagyományok ápolásáért dolgozik, addig utóbbi a kulturált borfogyasztás iránt elhivatott.
A pályázóknak elsõ ízben egy tervet kellett beküldeniük, amelyben bemutatták a parafadugók felhasználásával készítendõ, borhoz, borászathoz kapcsolódó alkotásukat. A beérkezett pályamûvek közül – a partnerszervezetekbõl és a pincészet képviselõibõl – álló Zsûri kiválasztotta azt a 15 legeredetibb alkotást, amelyet szavazásra bocsátottak a kiíró Facebook oldalán. A tíz legtöbb voksot elért pályázó kapott lehetõséget, hogy életnagyságban elkészítse mûvét, amelyhez összesen közel 30 000 db parafadugót biztosított a pincészet szponzorai segítségével.
A pályázatba a borkedvelõket is bevonták, õk a kiírásnak megfelelõ borosdugókat küldhettek be, vagy a Facebook szavazásban vehettek részt. A nyertesek 2 fõ részére szóló borkóstolóval egybekötött hétvégét nyertek a pincészet mádi vendégházába.