Mégsem kell osztoznunk a tokajin?
Errõl Marcinkó Ferenc, a Tokaji Borvidék Hegyközségi Tanácsának elnöke beszélt az MTI-nek, miután a szlovák partnerekkel csütörtök késõ estig zajló egyeztetések nem zárultak eredményesen. A szlovákok péntek délig kértek haladékot, hogy dönthessenek a borvidék szlovákiai területlehatárolásával kapcsolatos magyar kompromisszumos javaslatról.
Mivel válasz ez idáig sem érkezett, így Magyarország hétfõn valószínûleg elindítja a névmegvonási folyamatot Szlovákiával szemben – mondta az elnök. Hozzátette: a megegyezést az akadályozza, hogy a szlovák termelõk képviselõi mereven ragaszkodnak az általuk igényelt területnagysághoz, 908 hektárhoz. Az 1908-as bortörvény alapján a határon átnyúló borvidéki területen Szõlõske, Szlovákújhely, valamint Kistoronya határában, összesen 174 hektáron lehetett tokaji szõlõt termelni.
Magyarország azt a kompromisszumos javaslatot tette, hogy ezt egészítsék ki Nagytoronyával, és a négy falu elsõ- és másodosztályú szõlõkataszterén, mintegy 400 hektáros területen termeljenek tokaji bort.
A megállapodás mindkét fél számára fontos lenne, ugyanis az Európai Unió számára a borvidékeknek 2009. augusztus elseje, valamint 2010 december 31-e között el kell készíteniük az úgynevezett egységes termékleírást.
Magyarország és Szlovákia 2004-ben már egyszer aláírt egy megállapodást, amelyben a szlovák fél vállalta, hogy a határon átnyúló borvidéki területet pontosan lehatárolja, majd gyakorlatilag bevezeti a márka- és eredetvédelem érdekében megalkotott magyar szabályozási és ellenõrzési rendszert.
Az Európai Unió ugyanis a földrajzi eredetvédelem alatt álló tokaji elnevezést Magyarországnak ítélte még 1993-ban, ezért kellett megszüntetnie a hasonló elnevezésû borok elõállítását Franciaországban és Olaszországban.
Forrás:
Privátbankár.hu
http://privatbankar.hu