Mathiász kontra Matyi
Hónapok óta tart Mathiász Gábor és Matyi Dezsõ között a névháború. Az elõbbi, a híres borász és szõlõnemesítõ Mathiász János dédunokája öt évvel ezelõtt kérte a „Mathiász” név bejegyzését a Magyar Szabadalmi Hivatalnál, amelyet aztán három évvel ezelõtt hirdettek meg. Mathiász Gábor ugyanis erre a névre keresztelte el az Országos Borászati és Szõlészeti Munkabizottságot, a szövetséget és az alakuló világszövetsége. Ezt a nevet választotta leendõ bora márkanevének is. Két és fél évvel a Mathiász név bejegyzése után azonban Matyi Dezsõ, a hazai könyvipar egyik meghatározó vállalkozója, a pécsi Alexandra Kiadó tulajdonosa kezdeményezte a „Matias” név levédetését, amely néven borokat kíván forgalmazni.
„Nem akartam hinni a szememnek és a fülemnek, amikor megtudtam, hogy a szabadalmi hivatal lajstromba vette a Matias nevet. Abszurd, hogy a védjegytörvény – amelynek tartalmával utólag szembesültem csak – azt mondja: a védjegy birtokosának kötelessége a védjegy õrzése” – mondta lapunknak Mathiász Gábor.
A törvényi szabályozás tehát lehetõvé teszi, hogy valaki egy létezõ márkanevet is levédethessen. A Magyar Szabadalmi Hivatal helyett így a lajstromba vételt kezdeményezõnek kell ellenõriznie, hogy adott-e be valaki azonos vagy hasonló kérvényt a hivatalhoz. Ha tehát a védjegy tulajdonosa nem veszi észre, hogy valaki a levédett névvel vagy ahhoz hasonlóval pályázik, s ez ellen nem tiltakozik, akkor a hivatalnak be kell jegyeznie a hasonló, de akár az azonos neveket is szabadalomra.
A szabadalmi hivatal arra hivatkozik, hogy nem lehetne lajstromban a Matias név, ha az a fogyasztók megtévesztését szolgálná. Annak a védjegynek a lajstromba vétele ugyanis kizárható, amely megjelölésének azonossága vagy hasonlósága miatt összetéveszthetõ egy korábbi védjeggyel, vagy az érintett áruk, szolgáltatások azonosak vagy hasonlók. Ennek ellenére mind a Mathiász, mind a Matias név lajstromba vétele megtörtént, és lényegében azóta tart a névháború.
„Se névvita, se borháború nincs” – jelentette ki lapunknak Matyi Dezsõ. Azt állítja, hogy teljesen szabályosan járt el, kiértesítve védette le a Matias nevet, amelyet saját neve után adott a borászatnak. Elmondta, soha nem hallotta Mathiász nevét, de nem is kellett, hogy ismerje. „Mathiász Gábor elõbb védette le ugyan ezt a nevet, de hangsúlyozom, hogy nem ugyanarról a megnevezésrõl van szó. A Mathiász és a Matias között három betû eltérés is van, és nem értem, hogy a piacon miért ne férnénk meg egymás mellett?”
Lapunk azon kérdésére, hogy miként fogadná, ha Mathiász Gábor is levédetne az Alexandra névhez nagyon hasonló, ám három betû eltérést tartalmazó nevet, így válaszolt: „Ha van rá módja jogilag, akkor tegye meg. Az idõrendiség azonban nagyon fontos. Mathiász névjeggyel még sehol nem találkozhattunk, míg az Alexandra eléggé transzparensen ott van az ország minden pontján. Ráadásul az kevés, hogy levédet valaki egy nevet. Mûködtetni és eladni is kell a terméket, márpedig a Mathiász név egyelõre virtuális, szemben az Alexandrával.”
Matyi Dezsõ szerint vitapartnere elfeledkezik az etikáról és a morálról, és ezzel szerez olyan ismertséget magának, amely reklámért mások súlyos pénzeket fizetnek. „Tárgyalni sem volt hajlandó velem, de nem baj, állok elébe bárminek. Ha beperel, akkor majd a független magyar bíróság mond határozatot, s azt maradéktalanul el kell fogadnunk mindkettõnknek” – mondta Matyi Dezsõ.
Mathiász Gábor is éppen a Matyi Dezsõ által megfogalmazott idõrendiséget hangsúlyozza, mivel õ védette le elõbb a bora nevét.
„Dédnagyapám nevét borlovagrend, általános iskola, több utca és díj is viseli. Államilag is védett név. Matyi Dezsõ leült velem tárgyalni, hogy megvegye, de több százmillió forintért sem adnám el a név használatát. Az örökség kötelez” – mondta Mathiász Gábor. Az etika kapcsán pedig annyit jegyzett meg, hogy felháborítónak tartja, hogy Matyi Dezsõ a Mathiász név hátán felkapaszkodva, az ablakon bemászva próbál hatalmas profitot kecsegtetõ üzlethez jutni.
Emiatt egyébként már szinte össznépi felháborodás robbant ki. Számos település és szakmai szervezet tiltakozik és ítéli el Matyi Dezsõ névválasztását, majd hozzáállását a névháborúhoz. Köztük szõlõtermesztés és borkészítés fellegvárainak számító városok is vannak. Kecskemét polgárai például nyilvánosan tiltakoztak az ellen, hogy bárki megtévesztõ, jogsértõ módon használja fel, ezáltal pedig visszaéljen a város szülöttének, Mathiász Jánosnak a nevével.
A vevõk etikátlan félrevezetését többek között a Budapesti Corvinus Egyetem Szõlészeti Tanszéke is elítélte. Többek között a Badacsonyi Borlovagrend és az Országos Vadász Borlovagrend is nyilatkozatban tiltakozik. A felháborodás elsõsorban a szakmai körökben robbant ki. Mathiász Gábor szerint a fogyasztók mit sem sejtenek arról, hogy mi a vita valódi kiváltó oka.
„A valódi ok az, hogy a Mathiász-örökség nyomán egy szakmai program formálódik tekintélyes emberek gondoskodásával. Ennek egyik fejezete a szakmatörténeti visszatekintés Mathiász János munkásságára. A Mathiász név elfogadása olyan fogalom, amely a szõlõt, a bort és a fogyasztókat tisztelõ hozzáállást és szellemiséget jelöli a magyar borászatban” – mondta Mathiász Gábor. Szerinte Matyi Dezsõ ezzel tönkreteszi a Mathiász-kultuszt és nevet. „Rátelepszik dédnagyapám munkásságára és hírnevére. Pedig pont most kellene, hogy helyére kerüljön a magyar bor világhírneve, amikor botrányok is felütötték a fejüket. A kérdés az, hogy létrehozunk-e végre egy idõszerû szellemiséget, amely megilleti a magyar bort. A névhasználati kérdést tehát azért lényeges tisztázni és rendezni, mert ennek a születõ szellemiségnek minden hiba az ellensége, akár véletlen, akár nem, akár szándékos, akár nem. Tiszteletlenség, amelyért figyelmeztetés jár” – jelentette ki Mathiász Gábor.
Forrás:
Kecskeméti TV
http://kecskemetitv.hu