New Yorkban is hódít a Nyakas-féle Irsai
– Rosszul indult az év. Még a fizetéseket is csökkenteni kellett. Hogy végül a válság ellenére elfogytak a könnyû boraink, az egyrészt a divatnak, másrészt annak köszönhetõ, hogy nem szálltunk el az árainkkal, megmaradtunk a középkategóriánál. A fajsúlyosabb borokból, mint a chardonnay, a sauvignon blanc vagy a szürkebarát – amelyek idén még nincsenek is készen – nem baj, ha marad egy kevés. Azokból össze lehet állítani egy komolyabb válogatást.
Tehát a fizetések visszaálltak a régi rendbe?
Még nem biztos a helyzet: nem látom, hogy jövõre is lesz-e fizetõképes kereslet. Árat emelni sem merek, mert ebben a kategóriában már néhány tíz forintos drágulás is nagy visszaesést okozhat. Én pedig szeretek óvatosan gazdálkodni. Osztalékot sem fizettünk még soha: minden nyereséget visszaforgattunk a vállalkozásba.
Milyen fejlesztéseket terveznek?
Egy látogatóközpont építését tervezzük: ezzel bõvítenénk a mintaboltunkat. Ehhez pályázati pénzt is nyertünk, de az építkezés csak jövõre kezdõdik. Bõvíteni kellene a palackozóüzemet is. Itt viszont az a kérdés, hogy milyen legyen: maradjon-e a dugós, vagy átálljunk a csavaros üvegekre. Itthon utóbbi egyelõre szentségtörés, miközben Nyugaton egyre népszerûbb megoldás. Ezenfelül folyamatosan újítjuk a szõlõt, és kísérletezünk új fajtákkal is.
Milyenekkel?
Bár ez nem tipikusan vörösboros vidék, mindig termeltek itt kadarkát. Ezt idén szüreteltük elõször, ebbõl most rosé készül. A borászaink azt mondják, késõbb szép, igazi Nyakas-vörösborunk lesz. Emellett további területekre ültettünk Irsait, hogy ki tudjuk szolgálni az igényeket.
Kitart az Irsai iránti lelkesedés, amíg az új szõlõk termõre fordulnak?
Az Irsai jellegzetes magyar fajta, külföldön még nem ismerik eléggé. Ebben lehet fejlõdési lehetõség, hiszen a könnyû, gyümölcsös borokra mindenütt van kereslet. Az Irsai a frissességével – viszonylagos ismeretlensége ellenére – már szép számmal szerzett híveket magának. Ismerõsünk nemrég mesélte, hogy New Yorkban a mi Irsainkat kínálták neki egy étteremben.
A Nyakas-domb bora
A pincészet a Zsámbéki-medence Egyetértés Tsz-ébõl alakult a kilencvenes évek elején. A termelõszövetkezet még a hetvenes években a Törley pezsgõgyárnak termelt fõként chardonnay-t, és ez adta az alapot a Nyakas Pincészet létrehozásához, melynek ma is ötven tulajdonosa van. Nevét a szõlõültetvények helyérõl, a Budai-hegység és a Vértes keleti nyúlványainak találkozásánál fekvõ Nyakas-dombról kapta. A 120 hektáron gazdálkodó pincészet méretét tekintve a középmezõnyben helyezkedik el a magyar borgazdaságok között, 450-500 ezer palack bort ad el évente. A borokat a Kertészeti Egyetem volt tanára, a 2002-es év borásza, Malya Ernõ és Pühra Beáta készíti. A Nyakas-borok jelentõs része Magyarországon talál gazdára, közel ötödét külföldön értékesítik. A társaságban harminc ember dolgozik, idénre 350-400 millió forintos árbevétellel számolnak.
Forrás:
Heti Válasz
http://www.hetivalasz.hu