Marad a génbank: a PTE kapja a szõlész-borász kutatóintézetet
A kormány szerdai ülésén jóváhagyta azt az elõterjesztést, hogy a négy hazai szõlészeti-borászati kutatóbázis négy tudásközponti egyetemhez csatlakozva mûködjön tovább – tájékoztatta lapunkat az Indiában tartózkodó Gráf József agrárminisztert a kormányülésen helyettesítõ Gõgös Zoltán államtitkár. A pécsi Szõlészeti Borászati Kutatóintézet a Pécsi Tudományegyetemhez csatlakozik.
A Gráf József által elõzetesen vázolt elképzelések szerint az intézetnek a felbecsülhetetlen értékû génbank mûködtetésével kapcsolatos feladataihoz a továbbiakban is az agrártárca biztosítja majd az anyagi hátteret. Ugyanakkor az egyetemmel közös kutatómunka, illetõleg az oktatási tevékenység finanszírozása az egyetemen keresztül történik majd.
Ezen túlmenõen igényként fogalmazódott meg, hogy a fenntartási költségekhez eredményesen járuljon hozzá az intézetnek a szõlõ- és bortermelõ tevékenysége is. Az intézet és az egyetem együttmûködése egyébként nem újkeletû, évekig közösen üzemeltettek egy kutatólabort.
Szakmabéliek a döntés kapcsán abban bíznak, hogy nyugvópontra jut a szakmai kutatóbázis sorsa. Még 2006-ban az uniós irányelvekhez igazodóan az intézetek privatizációja merült fel, miután ez lekerült a napirendrõl, az új elképzelések már arról szóltak, hogy az intézetek állami fenntartás alatt, a hét tudásközponti egyetem egyikéhez kapcsolódva mûködnek majd tovább.
A kutatómunkán túl az intézet mûködésének létjogosultságát egyébként mi sem bizonyítja jobban, mint hogy évente legalább 2000 ember, kis- és nagytermelõ szõlõs-borosgazda fordul tanácsért a munkatársakhoz. A tavaszi és õszi szakmai bemutatókon alkalmanként száznál is több érdeklõdõ jelenik meg, a borászati szaktanácsadás iránti igény pedig olyan nagy, hogy már csak elõzetes bejelentés alapján tudják fogadni az ügyfeleket.
Forrás:
BAMA.hu
http://www.bama.hu