Borkülönlegességek, hordóminták az egri Monarchia Borászattól – az év elsõ kóstolója dr. Pók Tamás, fõborász vezetésével
Kiderült, hogy az egri Monarchia Borászatnál a 2008-as esztendõ érdekes és eseményekben gazdag évnek ígérkezik, mert a korábban megkezdett tranzakciókat közel 150 millió forintos beruházással jelentõsen felgyorsítják. A 35 hektáros szõlõterületükön az elmúlt évben 10 hektár már termõre fordult, az idén ez az arány tovább növekszik és reményeik szerint 2010-ben már kizárólag saját szõlõt fognak feldolgozni. Alapvetõen megváltozik a portfolió is. A korábban készített több mint 20-féle bor helyett a termékskálát 10 borra szûkítik le, és kizárólag a felsõ középmezõnybe illeszkedõ, minõségi és egyedi ízvilágú borokkal jelennek meg a piacon.
Kovács Nimród, a Monarchia Borászat tulajdonosa – aki, ha késõbb is, de megérkezett a borkóstolóra – elmondta, hogy idén tavasszal az Eged-hegyi ültetvényen 4-5 hektáron sor kerül az ültetvények átoltására két szõlõfajtára, a Chardonnay-ra és a Pinot noir-ra. Egyrészt azért, mert a Pinot noir iránt egyre nagyobb a kereslet a világban, másrészt Eger adottságai a világ nagy borvidékei közül leginkább Burgundiához hasonlítható, így a mindkét borvidéken termesztett Chardonnay és Pinot noir fajtákból készülõ, kiváló minõségû borok készítését tartják a legfontosabbnak. Az ültetvények átoltását, az újak telepítését Markus Bokisch kaliforniai szõlész irányítja. A borok készítéséhez pedig kapnak sok jó tanácsot kapnak Kent Barthman kaliforniai borásztól, aki igazi Pinot noir specialista óriási világtapasztalattal.
A több mint ötven résztvevõnek kicsit várakoznia kellett a bormustrára, mert az est fõszereplõje, Dr. Pók Tamás autója, Eger és Budapest között lerobbant az autósztrádán. Szerencsére a vendégek – akiket Szalay Dorottya, a Monarchia Matt Hungary Kft. ügyvezetõ igazgatója tartott addig szóval – cseppet sem türelmetlenkedtek. A fõborász érkezésekor pedig már a poharukba töltött, különleges illatú és aromájú Zen 2006-tal ismerkedtek.
A zöldes-fehér színû, reduktív technológiával készült, „acélos tekintetû” fehérbor a fõborász szerint a világmárkákon túllépett, egyedi ízvilág iránt nyitott, újvilági fogyasztó kérésére adott csattanós válasza a Monarchia Borászatnak. Jól lehûtve, fûszeres halételekhez, könnyû tésztákhoz, a távol-keleti konyha remekeihez, és salátákhoz ajánlják.
A borsor második darabja a Sauvignon Blanc 2007 komoly elismerést aratott a kóstolók körében. Többen sajnálkozással vették tudomásul, és ennek hangot is adtak, hogy a pincészetben még nem dõlt el, ezt a hordómintát lepalackozzák, avagy egy másik borfajtával házasítják.
Ami ezután következett, a Chardonnay Battonage 2005, arra méltán lehet büszke a Monarchia Borászat. A 15 ezer palack jelentõs része az USA-ban kerül értékesítésre. Sajátos ásványosságát a válogatott dûlõk vulkáni talaja, friss eleganciáját, élénk savait a hûvösebb mikroklíma alakította. A bor a Chardonnay készítés klasszikus technológiájával készült, azaz a kis tölgyfahordós (francia és magyar barrique) erjesztéssel, seprõn tartással és többszöri felkeveréssel. Érett körte és alma illata, csöppnyi vajassága, háttérben bujkáló enyhe füstössége és hosszú lecsengése ragyogóan tükrözi az Egri Borvidék adottságait és a fajta világszerte ismert arculatát. Kiváló társ szárnyas- és könnyû sertés ételekhez, valamint tenger gyümölcseihez és tésztafélékhez.
Fiatalabb testvére a hordóminta Chardonnay Battonage 2006 három dûlõ termésébõl készült és 13 hónapos barrigue hordós és néhány hónapos palackos érlelés után idén nyáron kerül a piacra.
A vörösbor-sort is egy hordómintával indította Pók Tamás. A Pinot Noir 2006-ból, amelyet ugyancsak kiváló minõségûre értékeltek a jelenlévõk, a februári letöltést követõen megközelítõleg 3500 palack kerül forgalomba. A Pinot Noirnak a jövõben komoly szerepet szánnak és nagy jövõt jósolnak a pincészetnél.
Az ízek élvezetét persze még lehetett fokozni.
A Rhapsody in Red 2004 a fõborász egyik kedvenc, bordeaux-i stílusú remekmûve, három fajta, a Kékfrankos, a Cabernet Franc és a Merlot házasításából készült. A kiváló kézmûves bor az erdei gyümölcsök, ribizli, szeder, kakaó és szegfûszeg ötvözete. Rubintvörös színe, bársonyos tanninjai, és hosszú lecsengése Eger egyedülálló sajátosságait mutatják fel. Vadételek és fûszeres fogások kedvenc kísérõje.
A következõ bor, a Bazilika 2004, az egyetlen Egri Bikavér Superior a 2004-es évjáratból a világon. A nevét Eger híres Bazilikájáról kapta és 45% Cabernet franc, 30% Kékfrankos, 12% Merlot, 9% Pinot noir és 4% Kadarka házasítása. Elegáns borban a pirosbogyós gyümölcsök aromái és ízei keverednek mézzel, fahéjjal és étcsokoládéval. Bársonyos tanninjai, egries savai hosszú életet biztosítanak, melyhez elsõsorban marha- és bárányhúsból készült ételeket, ragut ajánlott.
Az est meglepetése és „záró száma” a tulajdonosról elnevezett, Nimród sorozat negyedik szülötte NJK 2004 volt.
Ezzel a sorozattal, a sok minõségi bor mellett, dr. Pók Tamás szakértelmével, olyan világszínvonalú bor márkát – cuvée-t – sikerült létrehozni, amely az adott év legjobb szõlõjébõl, Cabernet franc, Kékfrankos és Merlot házasítással, a pincészet legszebb tételeibõl, két és fél éves érleléssel, minimális mennyiségben – 900 palack – készül Egerben.
A pincészet zászlós bora mély színû, illatában és zamataiban kék és fekete héjú bogyós gyümölcsök díszlenek lekerekedett és bársonyos tanninokkal. Fejlõdése a palackban még hosszú évekig töretlen.
A késõ estébe nyúló kóstoló résztvevõi a hivatalos programot követõen még jó ideig együtt maradtak és tovább folytatták a vendéglátók számára is hasznos eszmecserét a megízlelt borokról, a hazai és a nemzetközi borízlésrõl, és a Monarchia Borászat jövõjérõl.