Magyar high-tech a szõlõhegyen
A magyar borok minõségükkel tudnak leginkább versenyre kelni az olcsó tömegárukkal, és ebben fontos szerepe van annak is, hogy milyen egészséges szõlõbõl készülnek a méltán híres hazai nedûk. Minél kevesebb permetezõszert használnak a gazdák, annál természetesebb, zamatosabb borok készülhetnek. Eddig a borászok csupán saját tapasztalataikra hagyatkozhattak, hogy mikor és mennyi vegyszerrel érdemes elvégezni a permetezést.
Az idõjárás-elõrejelzések nem sokat segítenek a döntéshozatalban, ugyanis 1-2 °C különbség a hõmérsékletben vagy néhány százalék eltérés a páratartalomban befolyásolhatja, hogy egy adott gomba- vagy baktériumtípus elszaporodik-e. Minden dûlõnek más és más a mikroklímája, így csak a helyben gyûjtött adatok segíthetnek.
A hazai fejlesztésû, szabadalommal védett rendszer állomásait 5-7 hektáronként kell kihelyezni a dûlõkben , és ezután akár negyedóra alatt pontos adatokat szolgáltatnak a hõmérséklet és a páratartalom mellett a levelek nedvességérõl, a talaj állapotáról, a szélerõsségrõl is, sõt egyéb eszközökkel is bõvíthetõek kívánság szerint. Az állomások egymással is tudnak kommunikálni, és az adatokat a cég szervereinek továbbítják. A számítási felhõben egy intelligens szoftver az adatokat valós idõben fel is dolgozza, és a gazdálkodók számítógépükön vagy akár okostelefonjukon, tabletjükön kaphatnak információt valós idejû információt arról, hogy érdemes-e az adott napon például permetezni vagy metszeni.
Az eddigi tapasztalatok – például a Pannonhalmi Apátság Pincészeténél – igen kedvezõek, a rendszer akár egy-két év alatt is megtérülhet. A permetezési költségek, fõként a vegyszerhasználat visszafogása miatt harmadával csökkenthetõk, további elõny, hogy jobb terméshozamot is el lehet érni a hatékonyabb védekezésnek köszönhetõen. Ezzel párhuzamosan a szõlõ minõsége is javul. Környezetvédelmi szempontból sem elhanyagolható, hogy csak a feltétlenül szükséges mennyiségû vegyszert kell ezentúl felhasználni, ráadásul a szõlõt figyelõ mûszerek segítik a gazdálkodási folyamatok hatásainak folyamatos monitoringozását is.
Egy szlovákiai magyar borász néhány tucat hektáros biogazdálkodásában használja a Smartvineyardot, és a naprakész információk segítségével sikerült az elmúlt két évben növelnie a termésátlagot. A borász otthonából figyelemmel tudja követni, éppen melyik dûlõben lenne szükség metszésre, kapálásra vagy éppen szüretelésre az adott napon. Ezzel rengeteg idõt tud megspórolni, nem kell minden termõhelyet személyesen körbejárnia. Nagyobb borászatok számára a tervezhetõség lehet egy további fontos elõnye a SmartVineyard rendszernek, mivel a kapott adatok alapján hatékonyabban tudják megtervezni a szezonális munkákat.
Árendás Csaba feltaláló a Budapesti Mûszaki Egyetemen szerzett mérnök-informatikus diplomát, és többek között dolgozott a Lausanne-i École Polytechnique Fédérale kutatóintézetnél vezeték nélküli hálózatok fejlesztésén, és tanult az amerikai Stanford Egyetemen is. A borászatot a családi szõlõbirtokon tanulta ki, és saját problémájukra próbált meg megoldást találni.
A birtokon elhelyezett mûszerek kommunikációját korábbi tanulmányainak köszönhetõen meg tudta oldani, és miután látta, hogy a piacon a fejlesztés hiánypótló, fiatal mûegyetemisták segítségével továbbfejlesztették az eszközt.
Forrás:
Hirado.hu
http://www.hirado.hu