Külön törvénnyel védenék a magyar világörökséget
A bizottság azt javasolja, hogy a kormány alkossa meg a Világörökség Törvényt, és gondoskodjon a szükséges pénzügyi forrásokról – derül ki a parlamenti szakbizottság közleményébõl. Eszerint a leghatékonyabb forma egy, a magyarországi feladatokról intézkedõ törvény lehet, amely meghatározza a gondozás és a védelem fõbb alapelveit és feladatait. Értve ezen a tárcaközi és a térségi együttmûködés módját, az egyes helyszínek kezelésének, fenntartásának, mûködésének és bemutatásának szabályait, a kapcsolódó közigazgatási feladatokat, a feladatokban részes önkormányzatok, tulajdonosok, gazdálkodók, valamint a civilek együttmûködésének rendjét.
A szakbizottság szerint megengedhetetlen az a jelenlegi állapot, hogy valamennyi, az örökségvédelmi listán szereplõ helyszín ki van téve annak, hogy területén a címmel összeegyeztethetetlen fejlesztések elõkészítése és megvalósítása történik. Így fennáll a helyszín UNESCO Örökségvédelmi listáról való törlésének veszélye, vagy a veszélyeztetett értékek listájára kerülhetnek. Mindez nemcsak jelentõs presztízsveszteséggel, erkölcsi kárral járhat Magyarországra, illetve az érintett helyszínre nézve, hanem anyagi, gazdasági veszteséggel is párosulhat.
A bizottság a megelõzés alapelvének érvényesítése érdekében szükségesnek látja, hogy a Kormány készítse el az UNESCO Világörökség listán szereplõ javak kezelését szabályozó törvény tervezetét, és ezt 2008. június 1-ig terjessze be az Országgyûlésnek. A szabályozás terjedjen ki az általános és a helyszínenkénti speciális szabályok megfogalmazására, a védelmi, kezelési tevékenység tervezésének, végrehajtásának és finanszírozásának módjára. A költségvetésben pedig biztosítsa az Egyezményben vállalt kötelezettségek teljesítéséhez szükséges pénzügyi forrásokat.
A hazai kulturális és természeti örökségek helyszíneire vonatkozóan a Kormány készítsen értékelõ elemzést a gondozás területén 2002-2007. között elért eredményekrõl, a helyszínt érintõ tervezett ipari, infrastrukturális és közlekedési beruházások, fejlesztések társadalmi, gazdasági és környezeti hatásairól, a mûködés során szerzett tapasztalatokról és a megoldandó problémákról.
Az elemzés eredményeit 2008 április 1-ig terjessze az Országgyûlés szakmailag illetékes állandó bizottságai elé. Országgyûlési idõszakonként készítsen összefoglaló elemzést, elsõ ízben 2010. december 31-ig, a 2006-2010-es idõszakra vonatkozóan a magyar helyszínek megõrzésével, gondozásával kapcsolatos tevékenységrõl, és azt jelentés formájában terjessze az Országgyûlés elé.
Magyarország világörökségi listára felvett helyszínei az alábbiak:
– Budapest Duna-parti látképe, a Budai Várnegyed, Andrássy út és történelmi környezete (1987. kiterjesztve 2002-ben) kulturális kategória
– Hollókõ ófalu és tájkörnyezete (1987.) kulturális kategória
– az Aggteleki-karszt és a Szlovák-karszt barlangjai (1995.) természeti kategória
– az Ezeréves Pannonhalmi Bencés fõapátság és természeti környezete (1996.) kulturális kategória
– Hortobágyi Nemzeti Park – A puszta (1999.) kulturális kategória, kultúrtáj
– Pécsi ókeresztény sírkamrák (2000.) kulturális kategória
– Fertõ/Neusiedlersee kultúrtáj (2000.) kulturális kategória
– Tokaj Történelmi Borvidék (2002.) kulturális kategória, kultúrtáj
Forrás:
VG Online
http://www.vg.hu