Keveset fizetnek, nem szüretelünk!
Nem kezdik el a szõlõ szedését a hegyközség tagjai, pedig a Cserszegi fûszeres fajta már érési stádiumban van. Errõl ahétfõ esti hegyközségi ülésen döntöttek a termelõk. Túlságosan alacsonynak tartják a felvásárlási árat. Akkor inkábbmaradjon a tõkén, vélekednek.
Vérlázítóan alacsony árat akarnak adni a fehérszõlõért, tájékoztatta lapunkat Szabó István nyárlõrinci hegybíró.Harmincnégy forintot ajánlanak a felvásárlók a 15,1 fokos Cserszegi fûszeresért, a 16,1 fok felettiért pedig 37 forintot.Ennyiért viszont nem hajlandók leszedni a nyárlõrinciek a szõlõt. Errõl egyhangú szavazással döntöttek a hegyközségiülésen.
– Azért hívtuk össze hegyközségi ülést – mondja a hegybíró, hogy a szürettel kapcsolatos teendõket megbeszéljük. Megmondomõszintén, ilyen felfokozott idegállapotban még nem kezdtem el hegyközségi ülést. Elõször beszámoltam a tagságnak arról azértekezletrõl, amelyet Soltvadkerten tartottak szeptember 8-án. Az ott elhangzott beszámolókból érzõdött az ágazat nehézhelyzete és az, hogy a megoldást mindenki mástól várja. A most ajánlott alacsony árak mellett olcsóbb lesz szõlõbõl bortkészíteni, mint hamisításból. Tehát ismét a bormaffia jár jól. Persze nekik van szõlõbõl készített boruk is, de azt csaktartalékolják, amit pedig gyártanak, azt gyorsan eladják. Az értekezlet megkezdése elõtt próbáltam a térségben kialakultárakról informálódni. Tiszakécskén 34, illetve 37 forintot adnának a cserszegi kilójáért.
Nyárlõrinc
Felhívtam a Kovács Lászlót is, a Kunsági Borvidék Hegyközségi Tanácsának titkárát és kikértem a véleményét – folytattaSzabó István hegybíró. – Azt tanácsolta, hogy várjunk még a szürettel. Félõ azonban, hogy amennyiben valóban várunk vele, aszõlõ elveszíti az illatát és a savtartalma is csökkeni fog. A közgyûlésen Bodri Jánosné azt javasolta: fogjunk össze, ésilyen alacsony áron ne szedjük le a termést, ne növeljük a szüret költségeivel tovább a veszteségeket. Ezt a többitagtársunk is egyhangúlag elfogadta. Csak akkor tudunk eredményt elérni, ha más hegyközségek is követik a példánkat.Beszéltem Nagy Józseffel, a tiszaalpári hegybíróval, aki megköszönte, hogy értesítettem döntésünkrõl. Minden bizonynyal õkis megbeszélik majd a tagjaikkal a döntésünket, csak-úgy, mint a lakitelekiek és a szentkirályiak is. Sári Tibor, anyárlõrinci Szikrai Borászati Kft. tulajdonosa elmondta: még nem alakították ki az áraikat. Úgy fogalmazott, hogy õrületaz, ami most a borászatban uralko dik. Annyit megígért, hogy a helyiek szõlõjét felvásárolják, különösen azokét, akikkel korábban szerzõdést kötöttek.Naponta 40-50 termelõ érdeklõdik az árak után náluk. Elmondása szerint volt olyan gazda, aki szerint a felvásárlási árnakötössel kell kezdõdnie. Ezt viszont nem tudja megígérni. Amennyiben 37 forintért vásárolják más pincéknél, akkor õk nemadhatnak érte ötvenet. Azt viszont elképzelhetõnek tartotta, hogy a jelenlegi árnál azért valamivel magasabbak lesznek afelvásárlási áraik.
Szabó István arról is tájékoztatta lapunkat, hogy szeptember 16-án 17 órakor a mûvelõdési házban újabb taggyûlésttartanak, ahol ismét a szõlõ- árakról fognak majd beszélni.
Ft/kg – Szõlõfajta 28-38: Chasselas, Lakhegyi mézes, Kövidinka, Pirosszlanka, Jubileum 75, Zalagyöngye, Ezerfürt 32-42: Ezerjó, Sárfehér, Zöldveltelini, Rizlingszilváni, Kunleány, Királylányka, Bianka 36: (16 mustfok felett) – 47 Ft/kg (20,1 mustfoktól) Rajnai rizling, Olaszrizling, Chardonnay, Hárslevelû 35: (15-16 mustfok) – 41 Ft/kg (19 mustfok) Cserszegi fûszeres, Ottonel, Muskotály
Forrás:
a href=\”http://www.petofinepe.hu\” target=\”_blank\”>Petõfi Népe