Kevés még a hazai biopincészet
Az Európai Unió biorendelete nem ismeri a biobor, csak az „ökológiai gazdálkodósból származó szõlõbõl készült bor” fogalmát. Röviden: csak a szõlõ lehet bio az EU-ban, a bor egyelõre nem. Nemzeti szabályozások ugyan vannak, de ezek országonként eltérõek.
Olaszországban az állam írja elõ a feltételeket, nálunk a Biokontroll Hungária Kht. ad ki biobor minõsítést a Magyar Biokultúra Szövetség ajánlásai alapján (így például a mustjavításhoz kizárólag ökológiai származású mustkészítmények használhatók fel a megszokott répacukor helyett, csak üvegbe szabad palackozni, melyeket csak égetéssel jelölt parafadugókkal szabad lezárni).
„Magyarországnak jók az adottságai az ökológiai szõlõtermesztéshez, amelyet rezisztens fajták (bianca, kunleány, arany sárfehér) használatával még inkább lehet fokozni.” – írja ma megjelent összeállításában a Tudatos Vásárlók Egyesülete (TVE). Hazánkban az összes szõlõterület 80-90 ezer hektár, ennek nagyjából egy százalékán, 800 hektáron termesztenek ilyen módon szõlõt.
Ökológiai gazdálkodásban az európai mezõny élén 30 ezer hektárnyi szõlõvel Olaszország áll, amelyet fele ekkora területtel követ Franciaország és Spanyolország. Külföldön nõ a bioborok iránti igény, míg a hazai termés jelentõs részét – a konvencionális borhoz viszonyítva lényegesen nagyobb arányban – a határokon túl értékesítik.
A TVE 13 hazai biopincészetrõl tud, melyek közül kettõ az általános ökogazdálkodás kritériumain túl a biodinamikus gazdálkodás elõírásainak is megfelel.
Forrás:
Napi Gazdaság
http://www.napi.hu