Kevés lesz az aszú a fagy miatt
Nincs már kint jelentõs mennyiségû szõlõ, talán az összes termés egy-két százaléka, ezért az elmúlt napok idõjárása sem okozott különösebb kárt a még tõkén lévõ gyümölcsben. Így szorítkozott a lényegre Horváth Csaba, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának fõtitkára az idõjárási tényezõ hatásait firtató kérdésünkre. „A fagynál sokkal nagyobb, több tíz, de az sem lehetetlen, hogy százmilliós kárt okoztak a seregélyek. E madarak mindenhol megjelentek és volt, ahol nem is kellett szüretelni utánuk, mindet elpusztítottak. A legnagyobb kiesést a területileg legnagyobb borvidékünkön, a Kunságin okozták – mondta Horváth Csaba.
Tokajban azonban nem örültek a borászok az idõjárásnak, Szepsy István szerint jót nem tett ez az idõ. Hozzátette azt is, hogy aszú még mindig képzõdhet, de a hideg miatt az aszúsodás folyamata egyelõre leállt, ami termett, azt már leszedték, és pincében van már a szárazbornak való is, a többivel meg egyelõre várnak. „De hát mit kapkodunk, még csak november hetedike van, és az õsök emlékeztek november végi, decemberi szüretekre is. Igaz, e szüreteknek gyakran nagyobb volt híre, mint a valóságtartalma” – toldotta meg sajátos humorával a mondatot a borász. Komolyra fordítva a szót, elmondta azt is, hogy ez persze összességében nem igaz, és bizony a fagy megcsipkedte az alsó fekvésû területeken a termést. Szerencsére azonban neki csak ültetvényeinek néhány százaléka található ilyen fekvésekben, a zöme magasabban terül el. A még kint lévõ szõlõbõl pedig, ha minden jól alakul, szamorodni készül, csak kellene hozzá kellõ mennyiségû botrytiszes és töppedt szem. A Szepsy szamorodnik ugyanis literenként 350 gramm indulócukrot tartalmaznak, ami magyar mustfokra lefordítva 33, 34 fokot jelent.
„De hát dupla vagy semmit játszunk. Ha dupla, akkor örülünk, ha pedig nem nyerünk, akkor dolgozunk tovább, nem kesergünk, mert az életben sokkal többször volt már rossz, mint jó” – osztott meg velünk egy csipetnyit életbölcsességébõl Szepsy István. A mádi mester azonban nem panaszkodik a minõségre, de nem is elégedett vele, négyötödre értékeli. A muskotály és a hárslevelû ugyanis szépen beérett, de a furmint összességében csak jól teljesített. Szó esett a várható aszúbor mennyiségréõl is, ami nem lesz sok, sõt, inkább kevésnek mondható.
„Rosszat tett az idõjárás” – indította beszámolóját Orosz Gábor is, aki termésének még harminc százalékát a tõkéken tudhatja. Elmondta, a fagy miatt el kell felejteni az idei édes borok frissességét. Mást azonban valószínûleg nem, mert a szõlõszemekben felhalmozódott cukor megóvta a teljes elfagyástól a fürtöket. Annyira, hogy a mustok most 25 fokosak, de Orosz Gábor még várni szeretne, egészen 27-es mustfokig. A borász, akinek szárazbornak valója már szintén a pincében van, és az aszúszemeket is kiszedte a fürtökbõl, úgy vélekedik, hogy képesek lesznek jó borokat készíteni – õ is a szamorodnit említette -, de az üde friss jelleget el kell felejteni. Most már csak szeles, száraz idõ kell, veszítsék el a fürtök víztartalmukat, hogy minél inkább koncentrálódjon a beltartalom, töppedjenek, ráncosodjanak a szemek.
A Balaton déli partján Légi Ottó szõlõit már nem érte el a fagyhullám, utolsó, kevesebb mint egy hektárnyi, fiatal olaszrizling ültetvényérõl október 30-án szedték le a fürtöket. Ekkor érkezett a hideg elsõ hulláma is. „A várakozás nem váltotta meg a világot, egy jó mustfokot azonban mégis hozott az olaszrizling” – mondta a borász.
Forrás:
Deluxe
http://www.deluxe.hu