Skip to content
Boraszat.hu

Boraszat.hu

Borászati hírek 2002 óta (5000+cikk)

  • Sajtókapcsolat / Press
Email EmailPhone PhoneFacebook FacebookInstagram Instagram
Boraszat.hu
Boraszat.hu
Borászati hírek 2002 óta (5000+cikk)
Hírek

Keserû kenyér a bor

Miközben a hazai boros szakma eredményeit ünnepelte augusztus 28-án a Városligetbõl elrajtoló Magyar Borok Útja Rallye-val, a kunsági szõlõsgazdák traktorokkal fõutakat torlaszoltak el Bács-Kiskun megyében. Nem elõször adtak hangot tiltakozásuknak: hetekkel korábban, augusztus 12-én a budapesti olasz nagykövetség és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Borminõsítõ Intézetének épülete elõtt vonultak fel szervezetten.

A kunságiak felháborodását olaszországi események váltották ki. „Mi, alföldi termelõk régóta sejtjük, hogy Olaszországban manipulálják a borokat, és ennek köszönhetõ, hogy az elmúlt években megalázó árat fizettek a felvásárlók a szõlõért” – írják felhívásukban azok a kiskõrösi, keceli, akasztói, soltvadkerti, izsáki gazdák, akik Szõlõtermesztõk Érdekvédelmi Szövetsége néven egyesítették erõiket az ügy érdekében. A megfogalmazott kiáltvány pedig válasz arra a hírre, hogy Olaszországban négy borászati vállalat ellen indult eljárás borhamisítás vádjával. A hírek szerint az olasz hatóságok mintegy 11 milliárd forint értékben foglaltak le borászati termékeket és eszközöket. És hogy mi közük ehhez az alföldi termelõknek?

– Az alföldi borvidék termékei hat nagy borászatban és több kicsiben készülnek – magyarázta Barkóczi János kiskõrösi gazda, a tüntetések egyik fõ szervezõje a Lokálnak. – A mi sérelmünk az, hogy miközben az elmúlt években tõlünk egyre alacsonyabb áron vették át a szõlõt, a borászatokból olyan olcsó borok kerültek az üzletek polcaira, amelyek címkéjén az áll, hogy „származási helye: EU”. Többnyire olasz eredetû termékekrõl van szó.

Budavári János, az olasz nagykövetség elõtti felvonulás szónoka arra hívta fel a figyelmet, hogy Olaszországból sohasem szõlõ, hanem mindig kész bor érkezik, de ennek ára alacsonyabb, mint a szõlõé. A gazdák haragját végül is az váltotta ki, hogy adataik szerint a most gyanúba keveredett négy olasz cég között ott van az is, amelybõl az Alföldre behozott bor 80 százaléka származik. Ha tehát bebizonyosodik a hamisítás vádja, az egyszerre jelenti azt, hogy tisztességtelen verseny folyik, illetve azt, hogy a magyar borászati törvényeknek nem megfelelõ bor kerül palackba itthon.

A tüntetõk – a hazai piac és a szõlõsgazdák érdekeinek védelmében – orvoslatot várnak az illetékesektõl: a hazai érdekvédelmi szervezetektõl, a Nébihtõl, de a nagykövetségen keresztül az olasz állam felelõsségére is felhívták a figyelmet. – Teljes káosz alakult ki. Napokon belül itt a szüret, és mi még nem tudjuk, idén mennyiért fogják felvásárolni tõlünk a szõlõt. Tenni kell valamit, hiszen több mint tízezer ember megélhetésérõl van szó – fogalmazott lapunknak Barkóczi János.

Forrás:
Lokál
http://www.lokal.hu

Bejegyzés navigáció

Previous Previous
Mit is jelent a bio, ha bor?
NextContinue
Több és jobb szõlõre számítanak a szekszárdi borvidéken

©2002-2025. Boraszat.hu

Facebook Email Phone
Scroll to top
  • Sajtókapcsolat / Press