Jótékony célra ajánlotta fel dedikált séfkabátját a Bocuse d’Or-ra készülõ magyar csapat
Hamvas Zoltán elnök, Széll Tamás séf, Szabó Kevin commis, Vomberg Frigyes coach és a csapat felkészülését segítõ Szulló Szabina csapatkapitány aláírása is szerepel azon a séfkabáton, amely a közmédia december 18-ai, egész napos adásának keretében kerül értékesítésre a segíteni szándékozók között. Az ebbõl befolyt 50 000 forint összeg a Magyar Református Szeretetszolgálat mûködését támogatja.
A csapat eközben gõzerõvel készül a januári nemzetközi séfverseny döntõjére, ahol 24 ország legjobb csapatai mérik össze tudásukat az 5 óra 35 perces verseny során. Széll Tamásék a döntõ elsõ napján, utolsó versenyzõként, rendkívül erõs mezõnyben – ezen a napon versenyeznek az eddig legtöbb alkalommal gyõztes franciák, illetve a szintén több alkalommal a dobogó legfelsõ fokán álló norvégok és dánok is – prezentálják a két fogást.
A januárban 30. évfordulóját ünneplõ verseny számos meglepetést tartogat a versenyzõk számára. A 14 adagos tálon felszolgált húsétel szeptember elején kihirdetett alapanyaga – a 30 évvel ezelõtti döntõ emlékére – ismét a világ legjobb csirkéjeként számon tartott bresse-i fajta, amelyhez öt „tenger gyümölcsébõl” lehetett párosítást választani, és ezekbõl megálmodni a tradicionális lyoni fogásnak számító „csirke és rák” újraértelmezését. A magyar csapatnak a november 30-áig kellett megküldenie a választott alapanyagok listáját és a készítendõ étel receptjét, amelyen apróbb módosításokat természetesen végezhetnek majd.
„A bresse-i csirke nem könnyû alapanyag, már a feldolgozásnál különös figyelmet igényel, például az itthoni fajtákkal ellentétben nem forrázva, hanem szárazon kopasztjuk” – utal a feladat nehézségére Szabó Kevin, aki szerint a felkészülés idõszakában hetente több csirkét fogyasztanak el a tréningkonyhán. Széll Tamás arra hívja fel a figyelmet, hogy kis termete ellenére a csirke különösen összetett húsféle, szinte minden része eltérõ feldolgozási technológiát, hõfokot igényel. „Szakszerû felbontása is körülményes, a versenyidõbõl kb. 45 percet vesz el a csirke darabolása, elõkészítése” – állítja a séf.
A verseny történetében idén elõször fordul elõ, hogy a tányéron tálalt második fogás nem halétel lesz, hanem egy 100%-ban vegetáriánus ételt várnak a versenyzõktõl, amelyhez tejet és tojást sem használhatnak. A zsûriben helyet foglaló Hamvas Zoltán elnök úgy véli, a szervezõk döntésében a reforméletmód népszerûsítése és a legújabb gasztronómiai trendek figyelembe vétele mellett fontos szerepet kapott a fenntarthatóság üzenete is. A versenyzõ csapatok a Metró Piac 142 termékébõl, gyümölcsökbõl, zöldségekbõl, gabonafélékbõl, magokból és hüvelyesekbõl választhatják ki a tányértéma összetevõit, kiegészítve azt két, a nemzeti konyha sajátosságait tükrözõ alapanyaggal – Hamvas Zoltán szerint ez nagyban megnehezíti az ítészek dolgát is, mert minden bizonnyal nehezen összehasonlítható ételkompozíciók születnek majd a versenyzõk kezei között. A kóstoló zsûri tagja az egyik legfontosabb feladatnak most a pontozásban 20%-os súllyal szereplõ nemzeti karakter kialakítását tekinti a felkészülés során, amely a csapat tervei szerint az ételek tálalásában és a menükártyában is visszaköszön majd.
Széll Tamás szerint egy vegetáriánus ételt nehezebb úgy elkészíteni, hogy az teljes értékû élményt nyújtson a húst kedvelõk számára is, márpedig a két fogás azonos súllyal szerepel a döntõ során. Bár Tamás szerint a többi csapat az egyszerûséggel és naturális ízvilággal kísérletezik majd a versenyben, annyit elárult, hogy a magyar csapat stratégiáját a maradandó, karakteres ízvilág fogja meghatározni.
Vomberg Frigyes coach szerint a felkészülést kevéssé befolyásolja, hogy a magyar csapat versenynapján mely nemzetek legjobbjaival versenyez, az a legfontosabb, hogy a pontosan megtervezett munkafolyamatokat tökéletesen, idõre végrehajtsák majd. Vomberg – akinek feladata például a részfeladatok kialakítása, a részidõk betartatása, a hõfokok ellenõrzése – vezetésével a csapat heti hat napot gyakorol: az egyik nap a lyoni box tökéletes másában a helyszínt és az alapanyagokat készíti elõ, a másikon pedig idõre gyakorolja a folyamatosan tökéletesedõ koreográfiát, elemzi a hibákat és kockázatokat.
A magyar csapat felkészülését továbbra is Rasmus Kofoed segíti a Magyar Bocuse d’Or Akadémia tanácsadójaként. A dán séf a Bocuse d”Or történetének legsikeresebb versenyzõje, aki elõször a bronz, majd az ezüst, és végül az arany szobrot is hazavihette, míg Koppenhágai étterme, a Geranium, idén a harmadik Michelin-csillagot is megkapta. Elsõsorban Kofoed versenytapasztalatára számítanak a felkészülésben, de a séfnek fontos szerepe van a tökéletes alapanyagok megtalálásában és a legkorszerûbb konyhai technológiák megismertetésében is.